Miljardäripoiste klubi ja nende võlts-kosmoseprogrammid, III osa

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. september 2016 kell 12:22Sir Richard Branson: Kosmos on keeruline

0Artikkel ilmus algselt Telegrami 4. paberajakirjas ja selle I osa saad lugeda siit ning II osa siit.

Branson rajas oma kosmosereiside kompanii Virgin Galactic aastal 1999. Peatselt teatas Branson, et eraisikutele hakatakse võimaldama kosmosereise alates 2007. aastast. Virgin Galacticu rajamisest on möödas üle 16 aasta, aga selle aja jooksul pole suudetud saavutada isegi mitte maalähedase orbiidi lendusid. NSVL saatis oma esimese satelliidi ehk Sputniku taevasse aastal 1957, ainult kuu aega hiljem saadeti kosmosesse juba esimene elusolend, koer nimega Laika. Laika lasti üles Sputnik 2 satelliidiga, mida rahvasuu kutsus nimega Mutnik. Kuigi räägiti, et Laika lahkus elavate seast vaikselt ja rahulikult peale nädala möödumist kosmoses, teatati aastakümneid hiljem, et Laika hukkus tegelikult juba paari tunni möödudes paanika ja ülekuumenemise tagajärjel. Sputnik 2 jätkas Maa orbiidil tiirlemist mitu kuud ja põles ära, kui ta aprillis 1958 Maa atmosfääri tagasi sisenes.

Aastal 1961 teatas USA president John F. Kennedy, et aastakümne lõpuks plaanitakse esimene inimene saata Kuule. See tähendas ligi 400 000 km pikkust kosmoselendu Kuule, Kuule maandumist, Kuult õhkutõusmist ja turvaliselt tagasitulekut Maale. Apollo 11 suutis selle kõik saavutada 1969. aastal ja seda kõike tänapäeva mõistes ürgse tehnoloogiaga. Tolle ajastu kõige moodsam tehnoloogiline mänguasi oli Etch A. Sketchi mehaaniline joonistustahvel, mis võimaldas kahe nupu abiga joonistada kriipsukesi tahvlile. Esimene Atari mängukonsool saabus alles 1970-ndatel. NSVL suutis koera saata orbiidile 60 aastat tagasi ja USA suutis inimese saata Kuule 8 aastaga, kuid ometi peale 16 aastat ei ole Virgin Galactic suutnud saavutada maalähedast orbiiti.

Kosmonaut Laika aastal 1957

Kosmonaut Laika aastal 1957

Võib ju oletada, et NASA-l oli kasutada maksumaksjate kanda olnud piiramatu eelarve, aga see pole tegelikult mingi argument, sest Virgin Galacticu enda sõnul on neil olemas kõik rahalised võimalused ja nad ei vaja lisainvestoreid. Võib ka oletada, et ehk ei ole Virgin Galacticul võimalik piisavate kogemustega teadlasi palgata, aga ka see argument ei pea vett. Nimelt, 2011. aastal tühistas USA president Barack Obama NASA Constellationi programmi ja selle tulemusena jäid töötuks paljud teenekad kosmoseinsenerid ja raketiteadlased, kelle Virgin Galactic võinuks vabalt palgata.

2014. aastal sooritas Virgin Galactic raketitesti, mis nurjus, kui rakett keset õhkutõusmist tükkideks murdus; õnnetuse põhjuseks loetakse pilootide viga, kellest üks hukkus ja teine sai raskelt vigastada. Õnnetus tuletas kõigile meelde, et kosmoseuurimine on ohtlik valdkond. „Kosmos on keeruline, täna oli raske päev. Me kavatseme läbi viia põhjaliku juurdluse õnnetuse põhjuse väljaselgitamiseks,” ütles Virgin Galacticu president ja tegevdirektor George Whiteside. Richard Branson teatas, et olenemata traagilisest õnnetusest kavatsevad nad jätkata kosmose vallutamist.

Miks ei ole Virgin Galactic pärast 16 aastat suutnud saavutada isegi mitte maalähedast orbiiti? Bransoni sõnul: „Kosmos on keeruline.”

Amazoni asutaja ja miljardär Jeff Bezos on samuti võtnud suunaks kosmoserakette tootma hakata. Bezose Blue Origini nimeline rakett maandub samamoodi otse tagurpidi alla nagu SpaceX. Blue Origin suudab püstises pliiatsi asendis maanduda täiesti otse, ta ei värise ega kaldu kõrvale.

Jeff Bezos

Jeff Bezos

Blue Origini maandumise teatraalne tähistamine

Blue Origini maandumise teatraalne tähistamine

Siin fotol tähistatakse Blue Origini edukat maandumist. Tagaplaanil on näha, et raketi all pole mitte mingeid põlemisjälgi, mille oleks pidanud tekitama mootorist tulev tuli. Samamoodi pole ka Apollo Kuu kaadritel kosmosekapslil maandumisjälge. Aga samas on Kuu peal filmitud kaadrites näha tolmu ja liiva, mis tuleb astronautide jalge alt iga väiksema liigutusega. Ka auto, millega Kuu peal sõideti, viskas rataste alt tolmu ja liiva üles.

Ja kindlasti ei vedanud nad Blue Origini raketti teise kohta, et seda fotot teha. See rakett kaalub maandumisel 50 tonni, õhkutõusmisel 500 tonni. Sellise raskuse juures on stabilisaatoriteks imepisikesed seadmed. Kuidas seda kõike on võimalik aerodünaamiliselt saavutada, pole meile öeldud – öeldakse ainult, et kõik kulges nominaalselt. Olles ise vaadanud paljusid SpaceX-i raketivideoid, võin julgelt väita, et Blue Origini videote produktsioonitiim on sammukese Elon Muskist maas ja need kaadrid mõjuvad iseäranis võltsina.

 

Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.