Autistliku geeniuse IQ on kõrgem kui Einsteinil

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. mai 2013 kell 13:49Jacob-Barnett

Kristine Barnett märkas, et tema autistlikku poega Jacobit paeluvad mustrid. Ta võttis lapse ära koolist, kus talle oli määratud eriprogramm ja lasi tal tegeleda nende asjadega, mis Jacobit tõeliselt huvitasid. Nüüd on Jacob Barnett teel Nobeli auhinna võitmise poole: laps, kellel diagnoositi kaheaastaselt autism, õpib nüüd magistriõppes kvantfüüsikat.

 

Jacob ei rääkinud suurema osa oma lapsepõlvest sõnagi. Aga kui ta kõnelema hakkas, tegi ta seda neljas keeles. Arstid ütlesid väikese Jacobi vanematele, et nende laps ei hakka ilmselt kunagi ise oma saapapaelu siduma…

Nüüd ütlevad eksperdid, et 14-aastase Indiana imelapse IQ on kõrgem kui Einsteinil ja ta on teel Nobeli auhinna võitmise poole. Jacob on esinenud TedX-il ning jätkab õpinguid kvantfüüsika magistriõppes.

 

Võimalusi sulgev diagnoos

Edu võti on Jacobi ema Kristine sõnul vabadus lasta lapsel olla, aidates tal maailma avastada päranisilmi, selle asemel, et keskenduda vaid neile asjadele, mida ta ei suuda teha.Juba kaheaastaselt autismi diagnoosi saanud Jacob veetis aastaid erivajadustega laste haridussüsteemis, kus keegi ei mõistnud tema vajadusi. Õpetajad üritasid aastaid Kristine’ile selgeks teha, et Jacob ei suuda iial teha muud kui vaid põhivajadusi katvaid tegevusi.

Jacob sulgus aina enam iseendasse, keeldudes rääkimast. Kuid Kristine märkas, et kui Jacob ei olnud teraapiasessioonil, siis sai ta omaette hakkama imeliste asjadega. “Ta tegi maakaarte üle terve põranda kohtadest, kus me olime käinud ning seal olid olemas kõik tänavad,” rääkis Kristine BBC-le.

 

Vaimu valgustavad tähed

Ühel päeval viis ema lapse tähti vaatama. Mõni kuu hiljem külastasid nad planetaariumi, kus üks professor tundi andis. Millal iganes professor mõne küsimuse esitas, tõusis väikese Jacobi käsi ning ta suutis vastata igale küsimusele, isegi kui see käis keeruliste füüsikateooriate või planeetide liikumise kohta. Jacob oli siis vaid 3,5-aastane. Kristine mõistis, et Jacob vajab midagi, mida tavapärane eriharidus ei suuda pakkuda, otsustades ise oma lapsele õpetajaks hakata.

“Lapsevanema jaoks on hirmuäratav lennata vastusuunas professionaalide nõuannetele,” kirjutab Kristine oma memuaarides “The Spark: A Mother’s Story of Nurturing Genius”.” Aga ma teadsin oma südames, et kui Jacob jääb edasi eriharidusprogrammi, on ta lõpuks meie kõigi jaoks kadunud,” ütleb ta.

 

Nobelit väärt mõtted

Tema IQ on 170 – see on kõrgem kui Einsteinil. Ta töötab hetkel omaenda relatiivsusteooria kallal. Princetoni ülikooli professorid olid hämmingus: “Teooria, mille kallal ta töötab, sisaldab mõningaid keerulisemaid probleeme astrofüüsikas ja teoreetilises füüsikas,” kirjutas perele astrofüüsik Scott Tremaine. “Igaüks, kes mõne sellise probleemi lahendab, on automaatselt Nobeli preemia kandidaat.”

Warner Bros soovib Jacobi loost filmi teha. Kristine ja Jacob teevad Euroopas ka raamatu-tuuri, kuid loodavad juulis puhata. “Mu eesmärk sellel suvel on lasta tal mõned nädalad puhata,” ütles Kristine Indianapolis Monthlyle. “Viimane kord mõtles ta välja alternatiivse teooria Suure Paugu kohta. Kes teab, mis järgmiseks tuleb?”

 

Vaata ka Jacob Barnetti esinemist TEDx konverentsil:

 

Allikas: World Truth TV

Foto: The Faster Times

 

Toimetas Meeli Seermaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt