Soomlane leiutas tõhusa puugipüüdja, mida sel kevadel testiti ka Helsingi ülikoolis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. juuli 2020 kell 14:54



Möödunud suvel kirjutas Telegrami toimetusele Soomest pärit Reima Kutila, kes tutvustas meile oma leiutist PuugiBuster ja uuris, kas oleksime huvitatud selle kajastamisest. Et meil on suviti puukidega palju kokkupuuteid, otsustasime puugipüüdja järgi proovida.

 

Alustuseks tuli Reima ise Eestisse ja näitas meile, kuidas püüdja töötab. Tegu on komplektiga valgest kangast ja sellele kinnitatud soojuspadjast ja süsihappegaasiballoonist, mis imiteerivad inimese/looma kehasoojust ja hingeõhku, et meelitada puuke kanga peale tulema (puugid on praktiliselt pimedad ja tuvastavad elusolendeid haistmis- mitte nägemismeele kaudu).

“Puugipüüdja abil saab vähendada koduümbruses aktiivsete puukide arvu ja see on turvaline ümbritsevale keskkonnale, inimestele ja lemmikloomadele, kuna tõrjekemikaale ei ole vaja kasutada,“ ütleb Reima ise ja lisab, et kasutab oma puugipüüdjat igal kevadel/suvel. “Kui lapselapsed külas on, siis tänu tühjaks püütud aiale ei ole nemad enam puuke saanud.“

Soomes on Kutila leiutist testinud näiteks Iltalehti – 2019. mais toimunud eksperimendi käigus kasutati PuugiBusterit 5 korda 3 minutit järjest ja püüti selle ajaga 100 puuki (vaata ka videot). Eestis on testi teinud juba 2018. aastal Maaleht.

Reima on kokku kogunud erinevaid katsetulemused oma lehele, videona on jäädvustatud veel ühe juutuuberi puugipüüdmine Saksamaal:

2020. aasta aprillis testis puugipüüdjat Helsingi ülikooli ohtlike nakkushaiguste abiprofessor Tarja Sironen, kes sooritas katse, võrreldes puukide püüdmist tavalise valge kanga ja PuugiBusteri abil. Katse tulemusena selgus, et Reima Kutila leiutisega püüti pea 2 korda rohkem puuke kui tavalise kangaga (74 puuki vs 43 puuki). Loe selle kohta lähemalt siit (eestikeelne kokkuvõte).

Telegrami toimetus võib omast kogemusest öelda, et niidetud murult püüab kordades vähem puuke kui niitmata heinamaalt, ent eks see oleneb ka piirkonnast.

Alates 2018. kevadest, kui PuugiBuster müüki läks, ei ole Reima sõnul kliendid tagastanud ühtegi puugipüüdjat. Mees on toote patenteerimiseks andnud taotluse sisse ka vastavatesse ametitesse.

Leiutamist ja puugipüüdmist peab pensionipõlve nautiv Kutila oma hobiks. Puugipüüdja ei ole Kutila ainus leiutis, ent on seni saanud kõige rohkem tähelepanu. Näiteks on ta välja mõelnud nn koerterakmed, mille abil lapselapsed neljajalgsete sõpradega sõita saavad.

Kohvitassi ääres meenutas Reima ka oma head sõpra, nõuka ajal ilma teinud korvpallurit Tõnno Lepmetsa, kes ehitas Eestisse külalistemaja, millele Kutila omalt poolt ka sõpradele reklaami tegi ja neid sinna puhkama saatis.

Kutila on ka ise korduvalt Eestis puhanud ja ringi sõitnud ning seoses leiutistega nimetab oma ühe unistusena katsetada PuugiBusterit Saaremaal: “Olen kuulnud, et seal on rohkem puuke kui mujal“: Seega head Telegrami lugejad Eesti suurimal saarel – kui keegi teist tahaks testida Reima Kutila leiutatud puugipüüdjat, andke sellest palun Telegrami toimetusele teada aadressil info@telegram.ee ja ühele teist saadab Reima oma leiutise postiga.

 

Vaata lisaks: https://www.puugibuster.fi/

Fotod: https://www.puugibuster.fi

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt