DARPA töötab mäluparandavate ajuimplanaatide kallal

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. mai 2014 kell 20:26Mälukaotus võib peagi olla minevikuteema. Nimelt on USA sõjaväeteadlased öelnud, et nad töötavad välja uusi ajuimplanaate, mis võivad mälu päästa. Selline vidin võiks tuua parema elu miljonitele inimestele üle maailma, kes erinevatel põhjustel mälukaotuse all kannatavad, kuid samal ajal tõstatuvad mitmed eetilised küsimused. Tundub lausa, et enamustesse DARPA leiutistesse on vastuolu juba algusest peale sisse kirjutatud.

 

USA kaitseministeeriumi agentuuri DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) väljatöötatav implanaat peaks esmajärjekorras abistama sõdureid, kes on teenistuskohustuste täitmisel ajukahjustusi saanud. Seade võiks tuua kergendust ka Alzheimeri tõve all kannatajatele. Eeldatavasti võtab tulemustele jõudmine veel neli aastat aega ja see on osa USA presidendi Barack Obama algatatud ja 100 miljonit dollarit neelava teadustöö osa, millega proovitakse inimese ajust paremat pilti saada.

Sellel nädalal toimunud esitlusel ütles üks programmi juhte, et nad tahavad suuta taastada inimeste mälu, mis näiteks ajutrauma tagajärjel inimesele kättesaamatuks jääb.

Kuid ajuga manipuleerimine tõstatab ka tõsiseid küsimusi, sest ajuga manipuleerimise tagajärjel võib kaduda inimese identiteet. Mõistuse muutmine võib tuua kaasa enesetunnetuse kadumise ja see on probleem, millega varem kokku pole puututud.

Probleem on eriti terav seepärast, et aju funktsioonide taastamise kõrval uuritakse ka võimalusi isiksuse muutmiseks, mida saaks kasutada näiteks sõdurite armutumaks ja vägivaldsemaks muutmisel.

Praeguseks on suudetud ajuga manipuleerimise teel vähendada Parkinsoni tõbe põdevate inimeste värinaid ning parandada Alzheimerit põdevate patsientide mälu.

 

 

Allikad: RT, Yahoo!

Foto: endtimebibleprophecy.wordpress.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt