DashMania 2/8 + vastused lugejate krüpto-küsimustele vol 2

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. detsember 2017 kell 18:42dashmaniaTelegrami krüptorahandust tutvustav videoblogi Dashmania on jõudnud teise osani ja vastuse on saanud ka terve rida uusi lugejate/vaatajate saadetud küsimusi, mille leiad kohe video järel. Igas saates loosime kõikide küsimuse saatjate vahel välja 0,25 Dashi, uusi küsimusi ootame dash@telegram.ee.

PS. Soovitame kindlasti tutvuda ka eelmiste artiklitega: “Hando Tõnumaa: Krüptoraha ja selle enneolematud võimalused” ja “Telegram hakkab jagama Dash krüptoraha“ ja “Dashmania” 1. osaga.

 

Siin on minu vastused teie krüptoküsimustele. Küsimusi tuli taaskord väga palju ning kõigile ma siin vastata ei jõudnud, teen seda järgmistes videotes/postitustes. Mõned küsimused olid niivõrd spetsiifilised, et vajan nendele vastamiseks veidi rohkem aega, sest pean nendel teemadel tegema kodutöö. Aga kindlasti vastan aja jooksul kõikidele küsimustele. Palun vaata läbi ka minu eelmise video all olevad vastused enne kui küsimuse saadad. 

NB! Mina ei ole finantsnõustaja vaid jagan lihtsalt enda arvamust, kuidas mina krüptomaailmast aru saan. See, mida sa selle infoga peale hakkad, on su vaba valik ja isiklik vastutus.

Lugupidamisega, Hando Tõnumaa

 Küsimus: Kust osta dashi?

Vastus: Dashi ja ka teisi krüptosid müüvad mitmed nn valuutavahetuspunktid, need on kõik erafirmad ja iga firma saab määrata hinna vastavalt konkurentsile. Erinevad punktid müüvad erinevast miinimumkogusest alates, st et sul ei pea olema suuremaid sääste, et osta nt üks dash korraga vaid saad osta ka pisikese tükikese.

Siit leiad kõik suuremad valuutavahetuspunktid: https://dashpay.atlassian.net/wiki/spaces/DOC/pages/48693298/Exchanges

Oluline on mõista, et krüpto on täna seal, kus oli internet 20 aastat tagasi ehk lapsekingades, mis tähendab, et sa pead varuma kannatust, kuna kõik süsteemid ei jookse nii mugavalt nagu me harjunud oleme. Küll aga muutub see äärmiselt mugavaks tõenöoliselt veel enne selle kümnendi lõppu, sest erinevad valuutapunktid peavad pingutama konkurentsi nimel. Edu garanteerib kasutajasõbralikkus ja mugavus.

 

Küsimus: Kust osta bitcoini?

Vastus: Kõik eelpool nimetatud valuutavahetuspunktid vahetavad bitcoini, lisaks saad bitcoini osta ja müüa ka inimestelt inimesele otse sellises keskkonnas nagu www.localbitcoins.com.

 

Küsimus: Dashi ringkondades räägitakse, et dash on potentsiaalikam kui bitcoin. Mis põhjusel selline enesekindlus?

Vastus: Nagu olen videotes seletanud, siis dashil on erinevalt bitcoinist olemas igakuine eelarve, mis suunatakse otse dashi kui projekti arengusse. St et dashil on rahalised võimalused teha krüpto nii mugavaks kui üldse keegi visualiseerida oskab, bitcoinil selliseid ressursse pole, vaid peab arendamise osas sõltuma annetustest. Mida mugavam on krüptosüsteemi (nt dashi) kasutada, seda rohkem inimesi sellega liituvad ja seda suuremaks tõuseb selle krüpto väärtus.

 

Küsimus: Näen, et meedia ja haridussüsteem kasvavad tulevikus kokku ja praegune korrumpeerunud meedia ja koolisüsteem surevad välja. Küsimus on pigem IT-filosofiline: kuidas näete tulevikumeediat töötamas plokiahelal. Kas oleme valmis uue meedia arendamiseks juba täna?

Vastus: Plokiahela tehnoloogia võtab üle enamus süsteemid. Kuidas meedia plokiahelas toimima hakkab, on hetkel veel raske ette kujutada, aga toon sellise näite: oletame, et toimub mingi sündmus, siis kõik ajakirjanikud/uurijad saavad selle sündmuse temaatilises plokiahelas momentaalselt infot vahetada. Erinevalt veebiportaalidest seda ahelat aga tsenseerida ei saa.

 

Küsimus: Mis juhtub dashiga kui bitcoin mingil põhjusel crashib?

Vastus: Tõenäoliselt dashi hind tõuseb, sest bitcoin saab crashida (kokku kukkuda – toim.) ennekõike sellel põhjusel, et massid saavad aru, et bitcoin ei ole võimeline saama igapäevaseks maksevahendiks. Teine põhjus võib olla ka selles, et massid saavad teada, et bitcoini hinda on kunstlikult tether-coiniga üles upitatud.

 

Küsimus: Mis loogika selle taga on, kas krüptoraha soodustab serveriparkide ehitamise rallit? Kas on võimalik, et kaevandamise hullus või vajadus (et krüptoraha püsiks) võib tulevikus kasvada loodust laastavalt suureks?

Vastus: See on ainult aja küsimus, kui tänased kaevandusfarmid uute tehnoloogiliste lahenduste vastu välja vahetatakse. Need farmid on juba visuaalselt eelmise sajandi teema. Arvan, et lähima kümne aasta jooksul kaotatakse ära kõik tänased farmid. Mitmed uued coinid on loodud sellise süsteemiga, et neid ei pea kaevandama läbi tohutut ressurssi nõudvate farmide.

 

Küsimus: Millist tulevikku ennustate seoses inimkonna uue rahasüsteemiga – ehk siis krüptobuumiga? 

Vastus: Olen sellest kirjutanud pikemalt kahes artiklis: https://www.telegram.ee/maailm/hando-tonumaa-kruptoraha-ja-selle-enneolematud-voimalused ja https://www.telegram.ee/eesti/telegram-hakkab-jagama-dash-kruptoraha.

 

Küsimus: Enda peas on koguaeg mõte, et peaks sellega ka tegelema. Samas ei suuda aru saada, kuidas suured pangad sellel kõik toimuda lasevad… Ostan praegu Dashi aga paari aja pärast võetakse need minult ära…Bitcoin ka vist juba ära hõivatud “Nende” poolt. 🙂 Äkki haibitakse üles, et siis lollidelt ka see raha ära võtta?

Vastus: Kuna krüpto töötab P2P (https://et.wikipedia.org/wiki/P2P-v%C3%B5rgustik) võrgustikus, siis seda ei ole võimalik kinni panna. Samal põhjusel ei suudeta ka torrenteid sulgeda ja sellepärast me saame filme ja muusikat tasuta tõmmata oma arvutisse. See tähendab, et pangad ega ka mitte keegi teine ei saa krüptot sulgeda, krüptot saab teoorias ära keelustada, aga sellest poleks palju kasu, sest siis peaks ära keelama ka arvutid ja nutitelefonid. Lisaks on juba täna krüpto kasutajate hulk kordades suurem, kui kõik valitused oma töötajate ja sõjaväega kokku :).

Bitcoin hõivati, sest seal on tsentraliseeritud valitsus, dashil on aga detsentraliseeritud valitsus, st et tänase seisuga peaks “süsteem” üle võtma/kinni maksma üle 4000 dashi suuraktsionäri ehk masternode’i. See oleks aga võimatu, sest kõik need 4000 suuraktsionäri on tulevased miljardärid, keda rahaga kinni maksta pole võimalik. 🙂

Krüptost saab jääda ilma ainult siis kui sa ei hoia oma privaatvõtmeid turvaliselt või kui kasutad oma arvutis piraattarkvara.

 

Küsimus oleks selline et kas oskaksite “maakeeli” seletada, mille najal krüptoraha seisab? Kui mina, Teie ja puusalt loopiv kommentaator paneme 5€ potti ja hiljem tuleb veel Mati ja Kati ka panevad 5€  ja potis oleks kokku 25€ siis kuidas väärtus kasvab?

Vastus: Krüptole annab väärtuse kasutaja mugavus, palun vaata minu krüptovideoid, kus sellest pikemalt seletan.

 

Küsimus: Millised on Dashi suurimad kitsaskohad?

Vastus: Dashi infrastruktuur pole täna veel nii võimas kui on bitcoinil, nt pole olemas sellist keskkonda nagu „localdash”, kus saaks inimeselt inimesele dashi müüa-vahetada aga kõik see infrastruktuur ja mugavus tuleb veel sellel kümnendil.

 

Küsimus: Kui ma ostan krüptoraha ja selle väärtus tõuseb ja kui ma hiljem selle krüptoraha kasumiga maha müün ja paberrahaks vahetan, kas ma pean siis maksma riigile selle pealt makse?

Vastus: Kui pankasid ei puutu, siis on kõik korras. Müü oma krüpto maha nt sõbrale, kes annab sulle sula. Krüptot müüa on väga lihtne, sest nõudlus on suur.

 

Küsimus: Millised krüptorahad ei ole tegelikult õiged ja püüavad kasutajalt raha välja petta ja kuidas neid ära tunda? 

Vastus: Ära osta midagi sellist mida sa ei saa kohe kasutada. Näiteks kui keegi müüb sulle mingit paketti nagu OneCoin või DagCoin. Siis on kohe asi kahtlane. Palju on veel pettuseid ICO-des.

 

Küsimus: Kui turvaline on dash? On ju teada et bitcoini ja etheriumit on ju varastatud küll. Millist dashi walletit soovitatakse? 

Vastus: Kõik krüptovargused, millest meedias kuulda võime, on aset leidnud kolmandate osapoolte valduses, st et nt mõnes “ühist” rahakotti pakkuvas platvormis või vahetamiskeskkonnas, ehk siis kui see sinu krüpto pole sinu käes. Krüpto vanasõna on: kui krüpto pole sinu käes, siis see ei ole sinu krüpto. Dashi ja ka kõikide teiste krüptode rahakott tuleb tõmmata selle krüpto ametlikult kodulehelt ja saad õige asja.

 

Küsimus: Millises krüptorahas soovitad oma varasid hoida? 

Vastus: mina näen dashis kõige suuremat potentsiaali, aga üldiselt soovitatakse oma riske hajutada ning investeerida erinevatesse krüptodesse. Kõik tõsiselt võetavad krüptod omavad kogukonda, kellelt saab infot krüpto edasiste plaanide, filosoofia jne kohta ning selle põhjal tuleks teha enda valikud.

 

Küsimus: Esmapilgul paistab, et krüptorahade müüjaid on päris palju. Kuidas valida endale kõige sobivam ja kas enne ostu tasub ka põhjalikumalt müüja tausta uurida? 

Vastus: Mine selle krüpto kodulehele, mida sa soovid ning vali sealt ametlik vahendaja. Kui sa soovid osta bitcoini nt läbi www.localbitcoins.com, siis seal on iga müüja taga turvalisus %, kõik kellel on see 100% või selle lähedal, on kindlasti turvaline edasimüüja.

 

Küsimus: Kas krüptoraha aktsepteerimiseks on vaja kindlasti nutitelefoni või sobib ka lauaarvuti? Kas see peab olema isiklik? 

Vastus: Sobib ka lauaarvuti, aga seal ei tohiks olla viiruseid ega piraattarkvara (ka piraat Windows mitte!), sest see võib su krüpto rahakoti tühjaks teha. Kindlasti kasuta enda telefoni või arvutit, sest ainult sina vastutad oma enda krüptode eest. Kõige turvalisem viis oma krüpto hoidmiseks on soetada riistvaraline rahakott, mis on nagu mälupulk. Ainus catch on selles, et sa ei tohi seda pulka ära kaotada, ja isegi kui kaotad, siis peavad su salasõnad olema alles, et rahale ligi pääseda teise samasuguse pulga kaudu. Kvaliteetsed riistvaralised rahakotid on Trezor, KeepKey ja Ledger Nano S.

 

Küsimus: Kuidas see “elektroonilise rahakoti tõmbamine” käib?  

Vastus: Mine näiteks dashi kodulehele www.dash.org ja sealt saad tõmmata ametliku rahakoti. Telefoni rahakoti leiad kui otsid äppi nimega “Dash wallet”.

 

Küsimus: kas usute, et reaalne paberist ja müntidest raha kaob ära ja jääb alles vaid krüpto raha? 

Vastus: Kõik inimesed kindlasti ei soovi loobuda paberrahast ja müntidest, aga näiteks pangad pingutavad hetkel kõvasti, et sularaha likvideerida. Krüptos saaksime ka rakendada paberraha, aga see oleks täiesti uus tehnoloogia kui täna, sest see sularaha peaks olema seotud plokiahelaga, et välistada pettused.

 

Küsimus: Kuidas krüpto valuuta kaevandamine käib ja kas iga inimene saaks sellega hakkama?

Vastus: Selleks peaksid sa soetama endale spetsiaalse kaevandamisarvuti ning saad selle panna “tiksuma”, mis vaikselt kaevandab. Saad seda jooksutada nii iseseisvalt ja ka liitudes ülemaailme kaevandusketiga (mining pool).

 

Küsimus: Kas usute, et dash võib saada kõige populaarsemaks krüpto valuutaks? 

Vastus: Jah, dashil on see potentsiaal saada number üheks juba 2018. aastal.

 

Küsimus: Kas CoinBase või Poloniex on esialgu turvalised kohad kus Coine hoida?  

Vastus: Jah, need on selles mõttes turvalised, et tegemist on populaarsete ja ametlikult heaks kiidetud vahetuskeskkondadega, aga krüpto vanasõna on: kui krüpto pole sinu käes, siis see pole sinu krüpto!

 

Küsimus: Kas Dashi andmebaasi ja wallet.dat hoidmine mälupulgal on ka poolturvaline lahendus (kui krüpteerida Dash programmi kaudu wallet)? Muidugi tasub mälupulgast ka tagavara teha nagu aru sain. 

Vastus: Selle lahenduse probleem on selles, et arvutis olevad viirused ja nuhkvara saab siiski krüptoraha ära varastada. Kuigi privaatvõtmed võivad olla krüpteeritud (mis on väga hea mõte), siis viirus töötab vaikselt taustal ja ootab, kuni kasutaja selle parooli sisestab ja krüpteeringu avab. Ka tüütu mälupulgale varukoopiate tegemine ning tihti ununevad paroolid on selle lahenduse komistuskivid. 

 

Küsimus: Kas Sa hakkad ka õpetusi tegema sellest, kuidas coinidega Day Trade teha ja sellega kasumit teenida? Usun, et see innustaks paljusid, kui nad õpiks kasvõi paar eurot päevas teenima (mina sealhulgas). 

Vastus: Kuna trade’imine on ennekõike hasart, siis ma ei hakka seda n-ö õpetama. Minu huvi on tutvustada krüptoraha kui väljapääsu pangandusorjusest. Trade’imine ei sobi kõigile, sest see on närvesööv ja kergesti sõltuvust tekitav. Trade’ijad ei saa tihtilugu isegi öösel magada. Kuigi paljud on saanud trade’imisega rikkaks, siis see kasu tuleb kellegi ebaõnne arvelt. Aeg on näidanud, et pikaajalised investeerijad teenivad kokkuvõttes rohkem kui lühiajalised trade’ijad.

 

Küsimus: Mis Sa arvad ja kui usaldatavaks pead seda teooriat, et krüptorahad võivad olla pankade kontrollitud opositsioon? 

Vastus: Oma enda krüptot saab teha igaüks, Sina ja mina kaasaarvatud, st et kõik krüptod ei saa olla mitte kuidagi pankadega seotud. Kuna krüpto töötab P2P (inimeselt inimesele) võrgustikus, siis see tähendab, et pank ei saa olla siin see dikteerija.

 

Küsimus: Mis Sa arvad kui palju dashi hind järgmise aasta lõpuks tõusnud on?

Vastus: see on spekulatsioon aga ma ei imestaks kui dash tõuseb 2018 number üheks.

 

Küsimus: Kui tulema peaks kiibistamine, siis mina kiipi ei võta. Kas see süsteem aitab mind siis? 

Vastus: Mina ka kiipi ei võta. 🙂 Krüpto töötab ka nutitelefonis.

 

Küsimus: Kas ja kuidas on võimalikud erinevate krüptorahadega arveldamine? Kas saan osta teisi krüptorahasid? 

Vastus: erinevaid krüptosid saad omavahel vahetada nt selles keskkonnas www.poloniex.com.

 

Küsimus: Kuidas Sulle tundub, kas DagCoin on järjekordne OneCoin või on seal taga midagi enamat? 🙂 

Vastus: Hiljuti käis Eestis sotsiaalmeediast läbi tugev OneCoin krüptoraha propageerimine, sellised krüpto rahad, mida müüakse läbi võrkturunduse, nt nagu OneCoin või TagCoin, ma ütleksin, et need ei olegi päris õiged krüptorahad. Mina nimetaks seda pettuseks. Probleem on selles, et seda levitavad inimesed, kes ei saa krüptoraha tehnoloogiast ise üldse arugi. Ja kuna süsteem on samasugune, nagu klassikaline võrkturunduse süsteem, kus sa võidad siis kui sa värbad endale uusi tegelasi, kes sinna investeeriks, siis nad tegelikult lähevad kogu krüpto raha teemast täiesti eemale. Kurb on see, et need inimesed, kes sinna võrkturunduse süsteemi on investeerinud, et nemad tulevikus enam ilmselt nii kergekäeliselt päris krüptorahas enam ei osta, kui nad on ühe korra petta saanud.

TagCoini taga on samad tegelased, kes OneCoini propageerivad.

TagCoini kohta saab pikemalt lugeda siit: https://www.marketingxtreme.net/dagcoin-review/. 

 

Küsimus: FED-i hinnangul on majandusele tervislik teatav inflatsioon. Teie väidate aga vastupidist. Kas föderaalreservi süsteemis töötavad ebapädevad inimesed? 

Vastus: FED on erafirma, mis nuumab tervet maailma, selgelt on näha, et FEDile on kasulik inflatsioon, selle tulemusena on enamus inimesed eluaegses pangandusorjuses. Usun, et aeg on küps täiesti uueks majandusmudeliks.

 

Küsimus: Meil siin Eestis on kõik tehnika ja internet väga heal tasemel, aga enamus maailmast on veel kõvasti maas selle arenguga. See tähendab aga, et krüptoraha saab täpselt nii palju levida kui levib internet. Kas krüptoraha endaga oleks võimalik kuidagi interneti ja arvutite levikut edasi viia ning ühtlasi panustada ka inimeste teadvustamisse, mis see krüptoraha siis täpselt on? Kuidas saada süsteem kiiremini massidesse? 

Vastus: Krüptoraha saab jah levida ennekõike seal, kus on hea interneti infrastruktuur ja kus on tugev kogukond, sellepärast ma näen, et Eestil on potentsiaal saada kahe aastaga maailma üheks edukaimaks riigiks. Kui nüüd rääkida piirkondadest, kus pole internetti, siis dashil on olemas igakuine eelarve, mis suudaks selle hädavajaliku interneti sinna piirkonda viia kui keegi selle projekti juhtimise endale võtaks. Krüpto tulekuga on väga palju uusi vajalikke ning eluterveid töökohti tekkimas, mis kõik soodustavad krüpto massidesse viimist. 

 

Küsimus: Tekkis selline küsimus, et kui ma olen 17-aastane ning ma saan kuus 100 eurot, siis kui palju oleks mõistlik iga kuiselt dashi investeerida?

Vastus: See on Sinu enda otsustada, sest meil kõigil on erinevad vajadused. Üldiselt soovitatakse investeerida vähemalt 10% igakuisest sissetulekust, see jutt ei puuduta dashi konkreetselt vaid investeerimist üleüldiselt.

 

Küsimus: Kuidas ja kust dashe osta-müüa, et panka ei peaks kasutama? Esiteks et neid oma walletisse saada (et ei peaks euroarvelt midagi kellelegi kandma ) ja teiseks, peamiseks, kui nad juba on minu walletis – kuidas neid fiat-ks vahetada? SULARAHAKS? 

Vastus: Et soetada endale krüptot ilma pangakontot kasutamata, siis selleks on ainus võimalus osta kas bitcoini sularahas läbi www.localbitcoins.com või osta ükskõik millist krüptpt mõnelt sõbralt, kes on nõus sulas seda Sulle müüma. Täna kahjuks tuleb osta krüptot üldjuhul läbi panga arve aga maha müümine ehk SULARAHAKS vahetamine on lihtne. Kui sul on nt dashi, mida soovid müüa, siis suurima tõenäosusega leiad sa kellegi, kes on nõus seda sulas ostma ja panka puutuma ei pea.

 

Küsimus: Kuna dashe jagatakse, siis küsin sellise PC walleti kohta, nagu Dash Core. Kas on turvaline keskkond? Kas see on Dashi “ametlik” rahakott. Ja mobiilivariant vastavalt Dash Wallet by Hash Engineering. Mida on öelda lihtsalt kommentaariks. Kas võite soovitada? 

Vastus: Dash Core on jah ametlik rahakott ja see on turvaline arvuti wallet, aga sa pead olema kindel, et sul ei oleks viiruseid ega piraattarkvara arvutis, sh ka mitte piraat Windowsit! Dash Wallet by Hash Engineering on samuti turvaline, selle looja on aktiivne liige ka Dashi foorumis, kellelt saad vajadusel küsida spetsiifilisi teemasid ka otse.

 

Küsimus: Kui ma ostan krüptot, kasutades arvutit ja keskkond kust ma ostan, on näiteks localbitcoin, siis kuhu see ostetud krüpto salvestub? Kuidas toimub krüpto suunamine oma rahakotti? Kui krüpto on PC walletis, kas ta on siis kolmanda osapoole käes? Kuidas toimub krüpto ülekandmine walletist hardware seadmele? 

Vastus: Kui ostad läbi www.localbitcoins.com sulas, siis pole sul kontot vaja. Kui ostad ülekandega, siis kannab müüja esmalt bitcoini www.localbitcoins.com arvele, kui sina kannad talle raha ära, siis ta kinnitab localbitcoinsile, et raha on kohal ja local laseb coinid lahti sulle, mille tõstad enda arvutisse või telefoni või riistvaralise pulga peale.

               

Uusi küsimusi ootame dash@telegram.ee.

Lisainfot:

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeVKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt