DashMania 5/8: Kuidas osta krüptoraha + vastused lugejate krüpto-küsimustele vol 5

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. jaanuar 2018 kell 15:56



Teie ees on viies osa meie krüptoraha-saatest “DashMania”, kus sel korral vaatame, kuidas krüptoraha ostmine käib. Vastatud saavad ka uued lugejate/vaatajate küsimused, mille leiad kohe video järel. Igas saates loosime kõikide küsimuse saatjate vahel välja 0,25 Dashi, uusi küsimusi ootame dash@telegram.ee.

PS. Loe ka eelmiseid artikleid: “Hando Tõnumaa: Krüptoraha ja selle enneolematud võimalused” ja “Telegram hakkab jagama Dash krüptoraha“ ning “Dashmania” 1. osaga, 2. osaga, 3. osaga ja 4. osaga.

 

Siin on minu sellenädalased vastused krüptoküsimustele. Küsimusi tuli taaskord palju ning valdav enamus küsimusi sai vastatud. Kui Sinu küsimust siin pole, siis hoia Dashmanial silma peal ja ilmselt leiad vastuse järgmise postitusega. Igaks juhuks vaata ka eelmisi küsimusi-vastuseid, võimalik, et sama küsimus on juba varem esitatud ja vastatud. Kui soovid osaleda iganädalases 0.25 dashi loosimises, siis palun saada meile küsimus dash@telegram.ee 

NB! Mina ei ole finantsnõustaja vaid jagan lihtsalt enda arvamust, kuidas mina krüptomaailmast aru saan. See, mida sa selle infoga peale hakkad, on su vaba valik ja isiklik vastutus.

Lugupidamisega, Hando Tõnumaa

 

Küsimus: Kas dashcoin on kuidagi dashiga seotud?

Vastus: Ei ole, dashcoin on suvaline shitcoin ja sellel pole mitte mingit seost dashiga.

 

Küsimus: Kas bitcoin gold on kuidagi seotud bitcoiniga?

Vastus: Järjekordse bitcoin-i haru bitcoin gold-i puhul on mitmeid lihtsale pettusele omaseid jooni, mistõttu soovitame sellega olla väga ettevaatlik. Detailsemalt inglise keeles. Minu krüpto sõbrad ütlevad, et BTC Gold on täielik scam, millest soovitatakse hoida eemale.

 

Küsimus: Mida tähendab “bump & dump”?

Vastus: Tehakse sellist skeemi, et võetakse vähekasutatav krüpto ja ostetakse seda odavalt palju kokku ja siis luuakse kampaania, nagu sellest saaks midagi retsi. Kuna nad on ise varakult kokku ostnud selle coini, siis keegi ei müü teatud ajani/punktini, kui boom on kohal, siis müüvad järsku coinid maha. Pump – promo, dump – müük. Nõnda saavad asjaosalised kiirelt raha teenida ning peale seda võib selle coini lõppenuks nimetada.

 

Küsimus: Misasi on second tier crypto?

Vastus: alt coin ehk kõik coinid, mis ei ole bitcoin.

 

Küsimus: Kuidas käib ettevõttena krüpto kasseerimine müües oma toodangut n-ö käest-kätte laatadel? (Mobiilidega?)

Vastus: Kõige lihtsam lahendus on jah mobiiliga näidata kliendile õiget aadress ja summaga QR-koodi (selle genereerib wallet app automaatselt), mille järel saab klient teha kaupmehele ülekande. Keerulisemad lahendused on integreeritud otse kassasüsteemi ja käsitsi summa sisestamine ei ole vajalik.

 

Küsimus: Kas see on nii kliendile kui müüjale sama lihtne ja lollikindel kui kaardimakse ning kas on momentaalselt näha, et ülekanne toimus?

Vastus: Kui lihtne ja lollikindel see täpselt on, sõltub konkreetsest krüptorahast. Hea lahendus on näiteks dash, mille puhul on võimalik teha InstantSend makse, mis toimub mõne sekundiga ja maksab u 90 senti. Tavaline ülekanne maksab mõne sendi ja see jõuab ühest walletist teise u 2 minutiga. Sa näed koheselt, et dash tuli üle aga kinnituse saab 2,5 minutiga, sest dashi süsteem on nii loodud, et plokiahela uuendus käib iga 2,5 minuti tagant. Kaardimaksest on asi parem, sest kaupmees ei pea maksma 1-2% teenustasu pangale. Kasutajamugavuse poolest on krüptorahadel veel ruumi areneda. Proovige ise ja otsustage, kas juba praegu on krüptoraha kasutuskõlblik või mitte. Minu arvates on.

 

Küsimus: Kas sellisel juhul peab olema ettevõtte nimel eraldi wallet?

Vastus: Vaja on lihtsalt rahakotti (wallet app), mis oskaks krüptoraha vastu võtta. Ettevõttel ei pea tingimata olema eraldi walletit, seda võid raamatupidajaga arutada kuidas lihtsam on. Ettevõtte jaoks on krüpto raha nagu iga teine valuuta.

 

Küsimus: Milline on kõige mõistlikum coinide wallet arvutis (sooviks ühte walletit, kus kõik on ühes)? Kui oman palju erinevaid coine, näiteks cardano, tron, po.et, monetha, verge, cindicator, funfair jne..

Vastus: Sellist walletit ei ole olemas. Iga krüptoraha arendaja annab välja oma tarkvara.

Mõni wallet toetab mitmeid krüptorahasid, kuid mitte väga paljusid. Kui hoiate palju erinevaid krüptorahasid arvutis, siis on kõige targem panna iga krüptoraha wallet eraldi virtuaalmasinas käima, niiet see ei saaks varastada teie teisi krüptorahasid. Selline setup võib olla natuke keeruline, kuid on kõige turvalisem. Saab kasutada näiteks tasuta tarkvara nimega VirtualBox.

 

Küsimus: Kui mul on krüptorahakott nutitelefonis ja kui telefoniga juhuslikult midagi juhtub, kuidas ma peale seda oma andmetele (rahakotile) uue telefoniga ligi pääsen.
Kas pean tegema kuhugi varukoopia?

Vastus: Mõistlik on teha walletist varukoopia (näiteks 24 inglisekeelse sõna näol) ja säilitada see paberi peal kusagil kindlas kohas. Kui telefon kaob, siis saab uues telefonis nende sõnade abil kõik taastada.

 

Küsimus: Mis asi on walleti encryptimine?

Vastus: Krüpteerimine peidab ära teie privaatvõtmed, nii et ülekannet saab teha ainult siis, kui rahakott on lahti krüpteeritud. See välistab krüporaha kasutamise näiteks varastatud telefonist.

 

Küsimus: Mul on firma, seal kontol on a´la 1200 eurot. Et kuidas seda kajastada aasta-aruandes, et ettevõte tegi investeeringu 1000 eurot ja millalgi kannan 1000 euri tagasi, ülejäänud tulu jääb krüptosse.

Vastus: Näitate firma bilansis 1000 eurot investeeringuna. Kui krüptoraha hind on tõusnud, siis peate näitama rohkem. Kui müüte maha, siis tuleb see 1000 eurot tagasi firma kassasse ja ülejäänud krüptot kajastate vastavalt selle väärtusele endiselt bilansis. Kasutage raamatupidajaga suhtlemisel sõna “krüptoraha” asemel “aktsia” ja saate kohe vastused.

 

Küsimus: Kas dagchain on parem kui blockchain? Väidetavalt Eesti inimeste poolt välja töötatud uus platvorm, mis on palju kiirem kui blockchain… Kas dagcoin on tulevikuga?

Vastus: See küsimus on juba varasemalt vastatud aga dagcoin ja onecoin on petuskeemid, mil pole mitte mingit seost krüptorahadega.

 

Küsimus: Kas krüptoraha ei või olla „hiirelõks“, mille kavandasid „illuminaadid“? Nemad alginvestoritena riisuvad koore, järgmine laine investoreid tekitavad buumi, teenides selle pealt mõõdukalt ja ülejäänod 99% jäävad tühjade pihkudega. Kokkuvõttes: „kel raha, sel võim“ jätkub!

Vastus: Igaüks, kes soovib, sh ka Sina ja mina, võivad luua oma enda krüptoraha ja viia see turule, kus kõigil on võimalus seda osta-müüa jne. Rahaga kaasneb alati võim, krüptoraha tulekuga kaob aga pankurite võim, sest neile pole enam vajadust.

Olen sellel teemal pikemalt peatunud ka eelmistes artiklites.

 

Küsimus: Hetkel tundub, et on seis selline, kus inimesed kuulevad, et krüptoraha on kiire viis rikastumiseks, kuna tema väärtus aina tõuseb. Inimesi ei huvitagi krüptoraha tulevik, et seda hakata ka tulevikus kasutama ja end sellele lainele viia, vaid olevik, et kiiresti teenida üüratuid kasumeid. Mina näen selles ohtu, et kui see nn mull läbi saab, inimesed saavad aru, et krüptot tuleb hakata ka kasutama, mitte ainult omada, siis kaob enamustel krüptoraha vastu huvi ära, kuna enamused on harjunud praeguse rahasüsteemiga ja uut ei julgeta omaks võtta. Mida arvad sina sellest?Vastus: Jah, seda on kõvasti tunda, et enamus krüptoaktiviste üritavad selle lainega rikastuda, aga seda ei saa kellegile ette heita. Selle tohutu trade’imise varjus toimub aga mitmete krüptosüsteemide arendamine, sest see on ainult aja küsimus, mil krüpto läheb täielikult massidesse. Ennustan, et see juhtub veel enne selle kümnendi lõppu, sest tehnilised lahendused selleks on olemas juba täna. Vaja on teha ainult teavitustööd, suhelda arendajatega jne, sest me ise saame olla kaasosalised nende süsteemide viimistlemisel. Enamus coinid, mis täna turul on, on suvalised shitcoinid, millel pole tulevikku – nendega mängitakse hetkel n-ö kasiinot. Arvan, et shitcoinid kaovad mängust lähiajal ning alles jäävad enamjaolt ainult praktilise eesmärgiga loodud coinid.

 

Küsimus: Võib-olla rumal küsimus, olen väga huvitatud krüptost ja selle võimalustest ja kuidas see kõik maailma paremuse poole muudab, kui kõik on nii nagu peab. Sellest ka küsimus: Kui on olemas krüpto nt nagu dash, kus on detsentraliseeritud valitsus ehk ei ole enam tänapäevaseid orjapidajaid “panku” ja on kindel arv coine. Mis saab siis, kui nõudlus suureks läheb ja selleks, et kõigile ikka jaguks coine, saab komakohta nihutada niipalju, kui vaja, aga kas see ei ole sama effekt, mis raha juurde trükkimisel?

Vastus: Ei ole sama efekt, sest fiat-raha „juurde trükkimisel“ selle väärtus langeb; kui nt dashi hind tõuseb ühel hetkel 1 miljardi peale, siis see tähendab, et tema väärtus tõuseb. Ma arvan, et krüptoraha on suur samm täielikult tasuta maailma suunas, umbes midagi sellist, nagu kirjeldab Venus Projekt.Sarnasele küsimusele vastasin veidi pikemalt ka eelmise osa küsimuste-vastuste juures.

 

Küsimus: Kuna Coinbases ei ole võimalik dashi soetada, siis millist vahendusportaali kasutate selle soetamisel? 

Vastus: Dash on saadaval enamustes exchange’ides, ostsin ise just dashi www.bitpanda.com kaudu. Leiad kogu listi dashi vahendajatest siit: https://coinmarketcap.com/currencies/dash/#markets.

 

Küsimus: Milliseid vahetuspunkte soovitate, milliseid mitte? 

Vastus: Mulle meeldivad www.bitpanda.com ja www.binance.com, sest need on mugavad ja loogilised. Mul pole ebameeldivaid kogemusi exchange’idega, küll aga on mõned neist väga segased ja raskesti kasutatavad. Pead ise valima oma lemmiku.

 

Küsimus: Kuidas on võimalik dashi eurodeks vahetada. Kuidas on kõige kergem enda walletist kanda raha pangakontole? Millised on vahendustasud ja kui kaua ülekanded aega võtavad?

Vastus: Kõige lihtsam oleks, kui leiad sõbra, kes on nõus sularahas sult need ära ostma. Teine variant on, et vahetad oma dashid bitcoinideks ja müüd need omakorda ära läbi www.localbitcoins.com – saad teha seal sularahamüüke ja määrata hinna ise. Kolmas variant on läbi eestlaste loodud platvormi www.piixpay.com, nemad vahendavad bitcoini, bitcoin cashi, dashi ja litecoini. Piixpay lehel on kirjas nende vahendustasud. Ülekanne läbi Piixpay võtab üks tööpäev. Neljas variant on läbi Gdaxi, räägin sellest täpsemalt tulevases videos aga seniks võid vaadata selgitust siit: https://www.youtube.com/watch?v=Q5ViEhzXS2s.

 

Küsimus: Nagu te kirjutasite, siis dash on esimene detsentraliseeritud valitsusega krüptoraha. Kas on olemas veel teisi krüptorahasid, mis plaanivad analoogset detsentraliseeritud mudelit n-ö põhjast põhjani kasutada või midagi samaväärselt tugevat, mis on rahva hüvanguks ja millel tasub veel silma peal hoida?

Vastus: N-ö rahvacoine on mitmeid, vähemasti arendajate endi sõnul. Dashi teeb eriliseks see, et tal on igakuine eelarve projekti arenguks, mida saavad taotleda kõik, kes soovivad. Sarnast iserahastuvat süsteemi omab ka crown krüptoraha, aga CRW pole mõeldud igapäevasteks ostudeks, vaid on suunatud äppide platvormidele. Selles mõttes on dash ainulaadne!

 

Küsimus: Mida arvate krüptovaluutade võimalikust käibemaksustamisest? https://www.aripaev.ee/borsiuudised/2018/01/03/euroopa-kaalub-bitcoinile-kaibemaksu-vaanamist

Vastus: Ma ei arva sellest mitte midagi. Ausalt öeldes ma ei saa üldse aru, miks inimesed on nõus makse maksma. Mina ei poolda maksude maksmist sulidest poliitikute, mõrvaritest politseinikute ja muude bürokraatide hüvanguks. Saan aru, et riik peab kuidagi toimima, aga see, mis hetkel maailmas toimub, on kõige ehedam maffia ja huiamiskultuur. Kutsun üles kõiki inimesi minema täielikult krüptoraha peale ja mitte maksma makse.

 

Küsimus: Kas iga kasumlik tehing krüptovaluutadega on maksustatav või tuleb makse maksta vaid kauplemisplatvormist välja võetava tulu pealt?

Vastus: Makse pead maksma, kui kasutad panga teenuseid. Sellepärast soovitan pankasid vältida ja müüa oma coinid maha sularahas sõbrale või läbi www.localbitcoins.com, kus saab teha sularaha tehinguid. Maksudega seotud küsimusi on olnud mitmeid, palun vaata üle ka eelmised küsimused-vastused.

 

Küsimus: Olen näinud mitmetel saitidel, et makset aktsepteeritakse lisaks Master/Visa kaartidele ja Paypalile ka Bitcoinides. Muud krüptod pole kuskil silma jäänud. Kas see tähendab, et saabki ainult Bitcoine kasutada voi on see nn krüpto sünonüüm, et tegelikult võetakse ka teisi?

Vastus: Bitcoin on krüptovaluutade n-ö lipulaev, st et üks võimalus dashi soetamiseks ongi see, et sa ennist soetad endale bitcoini ja siis saad seda vahetada mõne muu krüpto vastu. Kogu mäng käib enamjaolt ümber bitcoini, aga see ei saa kaua kesta, sest bitcoini areng pidurdati kinni juba 3 aastat tagasi ning täna on bitcoin aeglane ja kallite vahendustasudega.

 

Küsimus: Mis on kõige parem platvorm, kust saab osta eurode eest krüptoraha väiksemate vahenustasudega, arvestades seda, et kasutan SEB panga. Kas on mõtet luua konto LHVsse?

Vastus: Jah, sest kandes raha LHV-st otse Coinbase’i on see tehing momentaalne ja tasuta ning oledki juba ostukeskkonnas, kus miinimum tehing on kõigest 2€. Ma ei tea, milline keskkond on kõige soodsam, sest neid krüptokauplemispunkte on tuhandeid, aga LHV seos Coinbase’iga on kindlasti kasulik algajale krüptohuvilisele.

 

Küsimus: Eelmine nädal küsisin, et mis juhtub block rewardiga, kui sellest loobutakse. Küsimus oli võibolla valesti sõnastatud – ehk mis juhtub mitte claimitud block rewardiga? Siin on näide mitte claimitud block rewardist bitcoini puhul 

https://www.smartbit.com.au/tx/9bf8853b3a823bbfa1e54017ae11a9e1f4d08a854dcce9f24e08114f2c921182

Vastus: Need coinid ei tule lihtsalt ringlusesse.

 

Küsimus: Kuidas käib hindade määramine krüptos, kas ülekannet tehes arvutab süsteem summa ringi nagu tavalisel valuutatehingul? (ma kannan sulle 10€, ja sina saad vastu x arv krüptot?)Vastus: Androidi dashi wallet just nõnda töötabki, aga iPhone peal on nii, et sa valid summa dashis ja telefon näitab sulle samal ajal, mis on selle väärtus eurodes.

 

Küsimus: Kas veebipoes müümine on sama lihtne, kui Telegrami toetamine krüptos, lihtsalt avaldades ostjale võtme? (ma ei tea, kas see ‘võti’ on õige sõna, kood?) 😊

Vastus: Jah. 😊

 

Küsimus: Kui krüptoraha skeem on selline, et midagi ei saa varastada…(jätkub)

Vastus: See on eksiarusaam. Vastupidi – halvasti hoitud krüptoraha on palju kergem varastada kui näiteks raha pangakaardilt. Hästi hoitud krüptoraha üle on aga selle valdajal täielik võim ja keegi ei saa kontot kinni panna ega midagi sellist.

 

(jätkub)… siis kuidas sai juhtuda nii, et Nicehash piltlikult öeldes rööviti paljaks?

Vastus: Krüptoraha vahetuspunktidesse koondub palju krüptoraha. Need on selle tõttu pideva häkkerite rünnaku all. Lisaks on vahetuspunkti omanikel alati võimalik kogu krüptorahaga minema jalutada, kusjuures vormistades seda nii, nagu anonüümsed häkkerid oleksid selle taga.

Kordan krüptoraha vanasõna: kui krüpto ei ole sinu käes, siis see ei ole sinu krüpto!

 

Uusi küsimusi ootame dash@telegram.ee.

Lisainfot:

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
17yG7mpTcuJJbaXBufZweCX7nNqyoAs2Cs

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt