DashMania 6/8: Kuidas kasutada Coinbase´i ja Gdax´it + vastused lugejate krüpto-küsimustele vol 6

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. jaanuar 2018 kell 22:00



Tänases saates “DashMania” on luubi all üks pikemalt tegutsenud krüpto vahetuskeskkond Coinbase. Coinbase’i ametlik pank Euroopas on LHV, mis on meile eestlastele suur eelis, kuna omades ise LHV kontot, saame teha momentaalseid pangasiseseid makseid, mis muidu tavalise SEPA-maksena võib võtta kuni 3 tööpäeva. 

Vastatud saavad ka uued lugejate/vaatajate küsimused, mille leiad kohe video järel. Igas saates loosime kõikide küsimuse saatjate vahel välja 0,25 Dashi, uusi küsimusi ootame dash@telegram.ee.

PS. Loe ka eelmiseid artikleid: “Hando Tõnumaa: Krüptoraha ja selle enneolematud võimalused” ja “Telegram hakkab jagama Dash krüptoraha“ ning vaata “Dashmania” 1. osa, 2. osa, 3. osa, 4. osa ja 5. osa.

 

Siin on minu sellenädalased vastused krüptoküsimustele. Küsimusi tuli taaskord palju ning valdav enamus neist said vastatud. Kui Sinu küsimust siin pole, siis hoia Dashmanial silma peal ja ilmselt leiad vastuse järgmise postitusega. Igaks juhuks vaata ka eelmisi küsimusi-vastuseid, võimalik, et sama küsimus on juba varem esitatud ja vastatud. Kui soovid osaleda iganädalases 0.25 dashi loosimises, siis palun saada meile küsimus dash@telegram.ee. 

NB! Mina ei ole finantsnõustaja vaid jagan lihtsalt enda arvamust, kuidas mina krüptomaailmast aru saan. See, mida sa selle infoga peale hakkad, on su vaba valik ja isiklik vastutus.

Lugupidamisega, Hando Tõnumaa 

 

Küsimus: Mind huvitab selline küsimus, et kuidas on võimalik dashi eurodeks vahetada?

Vastus: Selleks on mitu viisi:

  1. vahetad dashi esmalt bitcoiniks ja siis läbi www.localbitcoins.com leiad endale ostja, kes võib sulle vajadusel ka sulas maksta;
  2. vahetad dashi bitcoiniks ja läbi www.coinbase.com lased selle väärtuse kanda eurodes oma LHV kontole;
  3. müüd dashi sõbrale;
  4. www.piixpay.com vahendab dashi otse eurode vastu, ehk sina müüd oma dashi neile ja nemad kannavad sulle 1 tööpäeva jooksul eurod pangakontole.

 

Küsimus: Kuna Coinbase´is ei ole võimalik dashi soetada, siis millist vahendusportaali kasutate dashi soetamisel?

Vastus: nt www.bitpanda.com aga kogu listi leiab siit https://coinmarketcap.com/currencies/dash/#markets

 

Küsimus: On olemas näiteks dash, kus on detsentraliseeritud valitsus ehk ei ole enam tänapäevaseid orjapidajaid “panku” ja on kindel arv coine. Mis saab siis, kui nõudlus suureks läheb ja selleks, et kõigile ikka jaguks coine, saab komakohta nihutada niipalju, kui vaja, aga kas see ei ole sama effekt, mis raha juurde trükkimisel?

Vastus: See ei ole sama asi, sest sellisel juhul coini väärtus tõuseb aga raha juurde trükkimisel selle raha väärtus langeb.

 

Küsimus: Tundub, et pankadel on siiski võimalik hakata kontrollima krüptosid, vähemalt tipus olevaid. BTH juba kontrollib 3 inimest. BTC saab omale ilmselt Lightning Network uuenduse, mis tähendab tsentraliseeritud (pangad) valitsust. Dash tundub justkui oleks detsentraliseeritud, aga mulle tekitab küsimusi, et Masternodeks saab lihtsa 1000 DASHi ja serverite omamisega. Pankadel pole mingi mure osta ennast sisse DASH masternodeks või mis iganes taolise krüpto enamus hääletamisõigust omavaks organisatsiooniks ja võtta vastu seal otsuseid nii nagu nemad tahavad. Pankadel on selleks rahad olemas. Ma ei suuda ka välja mõelda paremat alternatiivset süsteemi. Seni aga kuni hääletamisõigus sõltub sellest palju sul päris raha on, ehk mitu korda 1000 dashi sa saad omada, teistes krüptodes mingi analoogne süsteem ilmselt, siis ei saa see olla detsentraliseeritud. Võib-olla olen mina millestki valesti aru saanud, mida arvad sina?

Vastus: Siin on nüüd see aspekt, et pankades tehakse otsuseid nii, et otsustajad ei pea isikliku vara hoidma nt eurodes, et euro üle otsuseid langetada. Kui pangad ostaksid tohutu koguse dashi, et projekti haavata, siis see piltlikult tähendaks, et nad peaksid maksma hiigelsummasid, et süsteemi pidurdada. 1000 dashi täna maksab u miljon dollarit, mida rohkem pangad neid masternode’e kokku ostaskid, seda kõrgemaks läheks dashi hind ja siis tekib olukord, kas see summa on ikkagi seda väärt? Sest kui nad panevad oma raha dashi, siis nad hakkavad samuti sellega teenima. Hetkel tundub, et pangad ja riigid üritavad ise teha enda krüptosid, sest kõiki krüptosid ei ole võimalik kinni pidurdada.

 

Küsimus: Miks just dash? Mida arvad ripplest, keda peetakse 2018 kõige kasulikumaks krüptorahaks?

Vastus: Dash on esimene detsentraliseeritud valitsusega krüptoraha, millel on igakuine eelarve, kus kõik saavad osaleda ja taotlusi esitada. Mitte ühegil teisel krüptorahal ei ole midagi sarnast. Ripple ei ole üldse tavapärane krüptoraha ning sellega ei hakka me mitte kunagi nt poes maksma, sest ripple on maksesüsteem mitte maksevahend. Lisaks on ripple tugevalt pankadega seotud ja tsentraliseeritud, küll aga on tal suur potentsiaal tõusta hinnas ehk teoorias teenida sellega saaks küll, aga mind isiklikult huvitab pigem krüpto kui igapäevane maksevahend.

 

Küsimus: Kuidas kommenteerite hetkeolukorda Lõuna-Koeras, kus valitsus plaanib seadusega keelustada lähiajal krüpto kaevandamise ning kauplemise. Mis sellises olukorras kohalikud kauplejad ja kaevandajad tõenäoliselt teevad?

Vastus: Mis iganes riigid otsustavad, siis krüptot ei saa sulgeda, seda saab vaid keelustada. See aga tähendab, et krüpto liigub n-ö maa alla ning riigid jäävad veel rohkem rahadest ja maksudest ilma. Loodus ei salli tühja kohta, igasugusele reaktsioonile on olemas samaväärne vastureaktsioon. Krüpto ja plokiahela tehnoloogiat ei saa sulgeda, selle vastu võitlemine näitab, et sellest pole aru saadud. L-Koreas pole midagi veel otsustatudki, soovitav on olla rahulik pealtvaataja ning lasta olukorral settida.

 

Küsimus: Miks on mõistlik krüptoraha hoida telefoni walletis?

Vastus: Telefoni wallet on kõige ebaturvalisem viis krüpto hoidmiseks, telefonis on soovitatav hoida vaid sellised summasid, mida sa tead, et vajad n-ö päevaseks kasutamiseks. Suuremad summad ja säästud tuleks hoida riistvaralise walleti ehk krüptopulga peal.

 

Küsimus: Miks veel krüptoraha poodides kasutada ei saa?

Vastus: Mõnes poes ikka saab ka :), lihtsalt suured kaupmehed pole veel ajaga kaasa tulnud. Mitmed väiksemad ärid Eestis aga aktsepteerivad krüptot juba aastaid. Krüpto täna on nagu internet oli 1990ndatel ehk lapsekingades, aga see üleminek tuleb ülikiire, sest nii paljud pilgud on suunatud krüptosse, et sellest ei ole võimalik enam mööda vaadata.

 

Küsimus: Kui ma tahan bitcoine osta, siis pean endale konto looma localbitcoins.com ja sealt edasi juba. Aga kui tahan dashiga tegeleda, kuhu ma siis endale konto loon? Et kust ma need kõik oma koodid, paroolid jne saan?

Vastus: Dash on saadaval enamikes krüptomüügi keskkondades ja vahetusplatvormides, valik on suur: https://coinmarketcap.com/currencies/dash/#markets

 

Küsimus: Hiljuti lugesin Postimehest artiklit, kus krüptoraha kasutati kuritegevuses ning bitcoinid konfiskeeriti? Kuidas saadi jälile krüptorahade liikumisele? Kuidas saadi krüptoraha konfiskeerida? Krüptoraha konfiskeerimine on hea võimalus riigikassat täita kui oodata selle väärtusetõusmist aja jooksul, mis te arvate sellest? Kas krüptoraha on uus hea võimalus kuritegevuse, musta äri ja rahapesu ajamiseks?

Vastus: Peavoolumeedia kirjutab krüptost äärmiselt kallutatud võtmes ja manipuleerib infoga. Oluline on mõista, et kõik eestlased maksavad riigile makse, millest suur osa läheb terrorismi rahastamisse, sõjategevusse ja muudesse sahkerdamistesse. Krüptoraha nagu ka fiat-raha saab kasutada erinevates valdkondades, erinevus on aga selles, et vägisi ei panda kellegi krüptot terrorismi ja sõjategevusse, küll aga paneb riik sinu raha vägisi terrorismi rahastamisse. Krüpto tulekuga lagunevad kõik riigid lähiaastatel, sest inimestelt ei ole võimalik enam makse vägisi võtta. Postimehe artikli kirjutanud inimesel puuduvad ilmselt elementaarsed teadmised krüptorahast.

 

Küsimus: Ledger Nano S – riistvaraline rahakott – kas sellel saab hoida mitut erinevat krüptoraha? Kui mitut?

Vastus: Hetke seisuga saab Ledger Nano S peal hoida ca 30 erinevat krüptot, aga neid tuleb juurde vastavalt sellele, kui kiiresti iga krüpto oma platvormi välja arendab. https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-nano-s

 

Küsimus: Kas krüptodel on ka oma kogukonnad, kes vahel koos käivad asja arutamas? Dashil? Või toimub kõik ainult läbi võrgu? Ses mõttes, et kui ei saa ise hakkama kasvõi krüpto soetamisega, saab koos asja ette võtta ja targemad juhendavad? Teevad puust ette ja värvivad punaseks. Hando videotes on küll õpetused, aga vana kooli inimesed on harjunud, et targem ja teadjam tegelane juhendab otse. Õpetaja – õpilane. Või ongi jäänud ainult foorumid…

Vastus: Selliseid koosolekuid on käesoleval aastal tulemas mitu, nt hetkel ollakse loomas dash Eesti kogukonda, kes hakkab just selliseid koosviibimisi läbi viima. Tegelikult on üldse nii, et juba täna võiks igas Eesti linnas keegi aktivist selliseid koosviibimisi korraldada, sest mida rohkem inimesi krüpto peal on, seda suurem on selle väärtus – seega kõigil huvid mängus. 🙂

 

Küsimus: Kas on olema mingi leht kust saab inimestega ühendust, kes ostavad/müüvad Dashi sularahas, et vältida pankasid?

Vastus: Hetkel mitte aga selline sait on just loomisel, usun, et lähikuudel on see valmis.

 

Küsimus: Mis oleks teie arvamus – palju võiks tõusta dashi hind järgneva 2 aasta jooksul?

Vastus: Ma saan ainult spekuleerida, aga teoorias saaks see hind olla vabalt üle 100 000 euro. Kui pangad ja kaupmehed krüpto peale lähevad, siis saab mitu nulli tänastele hindadele otsa kirjutada.

 

Küsimus: Kui Delfit lugeda, siis bitcoinil jälle jamad, nii võib ju juhtuda ka dashiga. Kui jamasid kuulda koguaeg, siis ei tekita usaldust see krüptoraha. Olgu see nn paberiraha mis on, aga hetkel tundub see raha ikka lihtsam kasutada ja n-ö turvalisem. Krüptorahaga on keeruline omale see raha saada ja kui selle saad kasvõi telefoni rahakotti, siis pead igapäev muretsema, kas see kurss pole juba nulli läinud või siis keegi suurema osa pihta pannud. Jah, lihtne on võib-olla seda sõbrale kanda, aga see tundub rohkem nagu sõnumisaatmine teisele, aga poes ei saa selle mänguasjaga midagi ju teha, kõigepealt otsi mingi bitcoini vahetuskoht jaga asi ümber ma suren ennem nälga, kui krüpto eest midagi reaalselt osta saan ja kui bitcoin nüüd päris ära kaob mis siis, kustkohast siis raha kätte saaks ja mis siis teiste krüptodega toimub? Isegi kui Kallas pani 10 milli pihta siis sellega veel kõik raha ära ei kadunud ja sain ikka poes käija ja oma elu elada. 😊 Krüptot juurde trükkida ei saa ja kui keegi paneb selle pihta, siis järgmisel päeval võin oma n-ö tühja rahakoti ära visata.

Vastus: Mina ei usu üldiselt mitte midagi, mida kirjutab Delfi või mõni muu sarnane portaal, enne, kui ei ole infot ise üle kontrollinud. Peavoolumeedia ei kajasta krüptosid tavaliselt neutraalses valguses, sest peavoolumeedia sõltub riigi-/ fiat-rahast aga krüpto kahjustab riigikassat – pane 1+1 kokku ja saad vastuse. 🙂

Bitcoinil on jamasid küll, aga samamoodi on ka eurol “jamasid”. Lisaks saame osta nt dashi ka ilma bitcoini vahenduseta. Mis puutub krüpto kasutajamugavusse, siis jah, krüptoraha on täna sellises punktis, kus oli internet 1990ndatel – tol ajal oli internet nii segane ja aeglane, et paljud suhtusid sellesse samuti negatiivselt. Täna me ei kujuta oma elu ette ilma internetita – krüptoga on umbes sama lugu!

Mina soovitan teadvustada, et see on ainult aja küsimus, mil krüpto muutub sama mugavaks kui on fiat-rahaga arveldamine täna ning sealt edasi veel vähema aja küsimus, et kogu protsess oleks isegi veel lihtsam. Krüpto on uus ja õppida on palju, aga mida varem me oma kodutöö ära teeme, seda lihtsam saab meil olema tulevikus. 🙂

 

Küsimus: Viimane nädal on näidanud, et krüptorahad on väga volatiilsed. Nii volatiilset raha ei ole ilmselt kuigi arukas asendada praeguste valuutadevastu. Kuidas muuta krüptorahad stabiilsemaks?

Vastus: Krüpto muutub aja jooksul stabiilsemaks iseenesest, mida stabiilsemaks muutub krüpto, seda volatiilsemaks muutuvad tänased valuutuad. Mida rohkem inimesi krüptode peal ja neist aru saavad, seda tugevamaks krüpto muutub. Kui nt Prisma või Espak võtaks krüpto kasutusele, siis see muudaks koheselt selle krüpto stabiilsemaks.

 

Küsimus: Steemit – krüptorahal baseeruv sotsiaalmeedia. Kas on veel mõni säärane lahendus,  mis on loodud  fotograafiat silmas pidades?

Vastus: Krüptorahasid on üle tuhande ja mitu tuhat on veel juurde loomisel, ma kahjuks ei tea peast neid kõiki, aga üldjuhul on igale krüptole olemas ka konkurent krüpto, seega ma pakun, et miskit sarnast on olemas ka steemitile.

 

Küsimus: Mis moodi suhtub maksuamet krüptorahadesse ning  krüptoraha pealt teenitud  kasumisse? Hetkel pead sa krüptoraha eest ostma eurosid kui tahad oma sissetulekut kasutada millegi ostmiseks. Kuidas see toimib ja kuidas on see tulu maksustatud?

Vastus: Maksuamet soovib 20% tulumaksu, vt eelmisi küsimusi-vastuseid, olen sellest varasemalt pikemalt rääkinud juba.

 

Küsimus: Miks Telegram pole rääkinud, et USAs loobuti neti neutraalsuse põhimõttest?

Vastus: Pole lihtsalt jõudnud veel, see artikkel on tulekul.

 

Küsimus: Kas on ootada massilist riikide pankrotistumisi, kui krüptoraha tõrjub välja päris raha (maksude alalaekumise tõttu ei jätku raha haridusele, meditsiinile, kaitsele jne on oht „õhukese riigi tekkeks”)?

Vastus: Jah, selles pole mitte mingit kahtlustki! Krüpto tulekuga lagunevad riigid tänasel kujul ning tekivad kogukonnad. Olen sellest kirjutanud pikemalt kahes artiklis:

https://www.telegram.ee/maailm/hando-tonumaa-kruptoraha-ja-selle-enneolematud-voimalused

https://www.telegram.ee/eesti/telegram-hakkab-jagama-dash-kruptoraha

 

Küsimus: Kui suureks peate ohtu, et Euroopas keelatakse krüptorahadega kauplemine?

Vastus: Ma ei arva, et nii läheb, sest mitmed riigid, sh ka Eesti on andnud märku, et soovivad luua enda krüptoraha. Ja isegi kui krüpto keelataks ära, siis seda sulgeda ei saaks ikkagi, sest vastasel juhul tuleks ka nutitelefonid ja arvutid ära keelata. Krüpto tulek on näidanud, et riigid kardavad krüptorevolutsiooni, aga iroonia on selles, et tegelikult saab krüpto ja plokiahela tehnoloogiaga juhtida riike või ükskõik mis süsteeme kordades kiiremini ja lihtsamini kui see, mis siiani on tehtud. See aga tõestab, et riigi huvi ei ole tegelikult kogukonna juhtimine ja arendamine kõige praktilisemal ja mugavamal viisil, vaid riigi huvi on omada võimu. See peaks olema nüüd juba kõigile selge ja nüüd ongi küsimus, kui kaua rahvas sellel jamal jätkuda lubab?

 

Küsimus: Miks on dashi hind erinevatel vahetusplatvormidel erinev?

Vastus: Sest kõik vahetusplatvormid/krüptomüügipunktid on erafirmad ja kõik saavad ise määrata hinna, millega nad arveldavad. Hinda mõjutavad ka trade´ijad ise, st et kui ma oman kontot ühes keskkonnas, siis ma ei hakka tingimata tegema endale kontot teise keskkonda, et saada paremat hinda, sest päevaseid trade’ijaid ei huvita, mis hind on teises vahetuskeskkonnas, sest trade’ijad teevad oma müügid-ostud selle keskkonna hinnagraafikute põhjal, kus nad parajasti ise kauplevad. Seepärast saabki olla krüpto väga aktiivne ühes keskkonnas ja oluliselt vähem kuum teema teises, ja järgmisel päeval võib see olla sootuks vastupidi. Coini keskmine hind määratakse kõiki kauplemis- ja vahetusplatvorme silmas pidades.

 

Küsimus: Kas usute nanocoin krüptorahasse?

Vastus: Ei usu, nanocoin on püramiidskeem, millel pole mitte mingit pistmist krüptorahadega.

 

Lisainfot:

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt