Inglismaal katsetatakse elektriautosid sõidu ajal laadivaid maanteid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. august 2015 kell 13:43Elektriautode üheks suuremaks puuduseks peetakse nende võrdlemisi lühikest sõiduulatust ning laadimispunktide leidmise ja kasutamise tülikust. Nüüd on aga Suurbritannias asutud seda probleemi leevendama, plaanides võtta kasutusele spetsiaalsed maanteeread, mis laadivad peatust nõudmata sellel sõitvate elektriautode akusid. Praegu on projekt algusfaasis ja teevälistel katsetel testitakse vajalikku tehnoloogiat. Eeldatavasti kestavad katsed 18 kuud ning edukate tulemuste puhul rajatakse spetsiaalsed autorajad suurematele kiir- ja maanteedele.

 

Suurbritannia valitsus plaanib hakata katsetama uudset tehnoloogiat, mis võimaldab elektriautode akusid laadida spetsiaalsetel autoradadel sõites. Dünaamilise juhtmevaba elektri ülekande tehnoloogia katse eesmärk on testida, kas see tehnoloogia töötab ohutult ja tõhusalt riigi kiir- ja maanteedel. Praegu on tehnoloogia saanud juba esmase heakskiidu Highways Englandi tellitud projekti teostatavuse uurimuse raames. Kui ka 18 kuud kestev katse annab positiivse tulemuse, asutakse tehnoloogiat peatselt rakendama, motiveerimaks inimesi soetama endale elektriautosid, mis aitaksid vähendada emissioone Suurbritannia transpordis.

Praegu otsib valitsus ettevõtteid, kes oleks suutelised katseid korraldama ja läbi viima ning katsete  üksikasjad avalikustatakse alles siis, kui edukas alltöövõtja on määratud. Valitsuse sõnul paigaldatakse katse käigus autodesse ja teede alla juhtmevaba tehnoloogia, mida hakatakse testima jäljendatud maantee tingimustes. Ametnikud loodavad, et nii asjakohased katsed kui ka selle tehnoloogia paigaldamine aitab luua rohkem töökohti ja jätkusuutliku teedevõrgustiku, mis võib luua uusi võimalusi transpordiga tegelevatele äridele. Lisaks uutele spetsiaalsetele autoradadele plaanitakse rajada ka tihedam (umbes 32 km vahedega paiknev) laadimisjaamade võrgustik.

Esimene sarnane sõitmise ajal akusid laadiv autotee rajati aga juba 2013. aastal Lõuna-Koreas asuvasse Gumi linna. Nimelt paikneb seal 12 km pikkune teelõik, mis võimaldab asjakohase varustusega bussidel laadida oma akusid sõitmise ajal. Sealne tehnoloogia töötab teede alla maetud elektrikaablitel, mis toodavad elektromagnetilisi väljasid, mida bussidesse paigutatud seadmed suudavad “üles korjata“ ja elektriks muuta. Praegu tundub, et Inglismaa on oma projektiga õigel teel, kuigi suurejoonelise ettevõtmise komistuskiviks võib saada vastava tehnoloogia kulukus.

 

Allikad: BBC, Gas2

Foto: gas2.org

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt