Video: Lahendus vihmavee äravooluks – vett imav betoon

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. oktoober 2015 kell 10:58



Igal aastal tekitavad ootamatud suured vihmahood kahju nii majadele kui infrastruktuurile ning suuremate üleujutustega piirkondades kaotatakse tulvavete tõttu ka inimelusid. Tihti ei suuda olemasolev pinnakate ning reoveesüsteem piisavalt efektiivselt toime tulla järsult allasadanud ulatuslike veekogustega, mistõttu muutuvad tänavad justkui väikesteks jõgedeks. Nüüd on aga Suurbritannias leiutatud uudne betoonist pinnasekate, mis suudab imada 4000 liitrit vett minutis ning võib muuta rohke vihmaga piirkondades inimeste elu märksa lihtsamaks.

 

Suurbritannia ehitusmaterjale ning lahusteid tootev firma Tarmac on turule tulnud uudse pinnakattega Topmix Permeable, mis on oma olemuselt vett imav betoon. Kui tavaline betoon peab suutma läbi lasta minimaalselt 300mm vett tunnis, siis Topmix permeable suudab igas minutis ruutmeetri kohta lasta endast läbi 4000l vett. Sellise läbilaskvuse saavutamisega on firma tootearenduse juhi Craig Burgessi sõnul tegeletud lausa kuus aastat ning see töötab tänu aine segamisel kasutatavale spetsiaalsele tehnikale.

Topmix Permeable puhul ei kasutata mitte liival põhinevat betooni, vaid tillukesi kokkupakitud graniidiosakesi, mis on omavahel koos piisavalt tugevalt, et taluda autode raskust, kuid samas piisavalt lahtiselt, et efektiivselt lasta veel läbi imbuda. Tarmaci sõnul on linnadel Topmix Permeable puhul võimalik tellida kolme erinevat lahendust: täielikku imendumist, osalist imendumist või täielikku säilitamist. Esimese puhul suunatakse kõik vihmavesi läbi Topmixi pinnasesse ning see võib kasulikuks osutuda märgades alades, kus pole vaja vihmavett koguda. Osalise imendumise puhul on betoonkihi all poolläbilaskev barjäär, mis suunab imatud vee lähedalasuvasse veevärki või kanalisatsiooni. Kolmanda võimalusega kasutatakse imatud vee hoiustamiseks veepüügisüsteemi ning see võib olla vajalik kuivas või ebapuhta veega piirkondades, kus palju vett töödeldakse ümber.

Hetkel on Topmixi müük piiratud vaid Suurbritanniasse ning seda on esialgu paigaldatud autoparklasse ning golfirajale. Usutakse, et see võib kasulikuks osutuda ka näiteks jalgrattateedel, kus mitteimenduvad poriloigud võivad tekitada ohtlikke olukordi. Vett imava betooni puudusteks võib pidada selle kasutamise piiratust: aine ei tööta hästi külmas kliimas, kus vee jäätumine võib seda kiiresti lõhkuda ning ummistada vee imendumiseks vajalikke poore. Ühtlasi on Topmix näidanud parimaid tulemusi vaid tingimustes, kus liikluskoormus on pigem kerge või keskmine ning autode kiiruselimiit keskmiselt 48km/h.

 

Allikad: Science Alert, Tech Insider

Foto: materia.nl

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt