India loodab saada aastaks 2030 vaid elektriautosid kasutavaks riigiks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. aprill 2016 kell 17:37India-traffic-jamIndia jätkab eeskujulikuks ja keskkonnasäästlikuks riigiks pürgimist, lootes muutuda aastaks 2030 sajaprotsendiliselt vaid elektriautosid kasutavaks maaks. Antud eesmärki loodetakse saavutada riikliku plaaniga, mis lubab inimestel elektriautosid osta sissemaksuta ning seega auto eest tagantjärele tasuda kütuse arvelt säästetud rahaga.

 

India Energiaminister Piyush Goyal rõhutas hiljuti noortekonverentsil antud kõnes, et elektriautode plaani rakendamise jaoks ei ole vaja ühtegi ruupiat valitsuselt ega nende rahvalt – plaan on enda eest tasuv. Valitsuse idee kohaselt võimaldatakse inimestel endale soetada elektriautosid esialgse sissemakseta ning auto järelmaksu tasumiseks vajalik raha saadakse muidu bensiinile kulunud finantsist. Goyali sõnul on innovatsioon täiesti võimalik, kuid see vajab avatud mõtlemist.

Minister kinnitas, et projekti elluviimiseks on loodud ka väike töögrupp, mida juhib Teedeminister Nitin Gadkari ja mille teised liikmed on Naftaminister Dharmendra Pradhan ning Keskkonnaminister Prakash Javadekar. Goyali sõnul toimub aprilli esimesel nädalal töögrupi kohtumine, kus uuritakse, kas India suudaks muutuda aastaks 2030 sajaprotsendiliselt elektriautode riigiks. Goyal leiab, et India eripära seisneb selles, et nad mõtlevad suurel skaalal – India soovib ülejäänud maailma järgimise asemel olla ise teerajaja.

India valitsus on astunud ka teistsuguseid samme, et vähendada riigi sõltuvust naftast ja gaasist, ennekõike vähendades nende tarbimisvajadust. Näiteks plaanitakse hakata kütust segama 5% etanooliga. See aitaks etanooli tootmiseks vajalikku biomassi kasvatavatel talunikel suurendada oma tulusid ning vähendada märkimisväärselt tarbitud nafta kogust. 20. Sajandil oli ka USA-s põgusalt kombeks segada autokütust etanooliga, kuid naftamonopol rikkus selle praktika ära, propageerides kuivseaduse vastu võtmist.

Viimasel ajal on rakendanud ka teisi programme säästmaks energiakasutust: näiteks korraldas India energiaministeerium hiljuti LED-lambipirnide jagamise kampaania, millega loodetakse säästa elektritarbimist ja viia valgust ka neisse majapidamistesse, mis seda eelnevalt endale lubada ei saanud. Hetkel töötatakse välja ka uut programmi, millega müüdaks energiasäästlikke ventilaatoreid ja õhukonditsioneere odavamalt kui turuhinnaga.

Elektritariifide kohta kinnitas Goyal, et nad ei pea riigis ühtegi tariifi suurendama – India peab lihtsalt langetama nutikaid otsuseid ning tooma sisse uut tehnoloogiat, mis tagaks taskukohast energiat kõigile üle maa.

 Allikad: Tech Times, The Economic Times, Business Standard Motoring

Foto: thedetroitbureau.com

 

Toimetas Annika UrvelaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt