Kohus kaalub šimpansite õiguslikku staatust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. detsember 2013 kell 15:41Loomaõiguste kaitsele keskendunud ühendus Nonhuman Rights Group üritab kuus aastat kestnud uurimistöö järel luua New Yorgi kohtus pretsedenti, milles omastataks šimpansile õigusvõimelise isiku staatus, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Soovi tunnustamine piiraks primaatide laborikatsetes kasutamist ja võib pikemas perspektiivis viia ka teistele kõrgema eneseteadvusega liikidele sarnase staatuse omastamiseni.

Kümnete aastate vältel läbiviidud katsed on viidanud, et šimpansitel on mitmeid inimestele iseloomulikke omadusi ning ühendus leiab seeläbi, et šimpansitel peaksid olema vähemalt põhilised inimõigused, mis piiraks nende puurides hoidmist ja annaks neile laiemad võimalused oma elu üle ise otsustada.

Hetkel käsitletakse šimpanseid omandina ja nende kohtlemist reguleerivad loomakaitseseadused. Hagi keskmeks on habeas corpuse kontseptsioon, mis viis 18. sajandil Ameerika Ühendriikide põhjaosariikides orjade vabastamiseni, toona käsitleti orje samuti omandina.

Nonhuman Rights Group’i kava ei peatuks aga šimpansite vabastamisega – pikemas perspektiivis plaanib see taotleda ka gorilladele, orangutangidele, vaaladele, delfiinidele ja elevantidele õiguste omastamist.

 

 

Allikad ja lisalugemist: ERR TeadusNonhuman Rights Group

Foto: pelican / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt