Kuidas treenida fotograafilist mälu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. veebruar 2014 kell 14:29silmKas poleks tore, kui ei peaks koolis pikki tekste pähe tuupima, suudaksid intelligentses vestluses puistata fakte nagu küllusesarvest ja tunneksid eksimatult ära ka kõik põgusalt kohatud inimesed?

 

Kui sul oleks fotomälu, siis ei peaks sa kunagi asjade meelde jätmiseks pingutama. Fotomälu on aju eripära, mis on kaasasündinud oskus vaid vähestel inimestel, hea uudis on aga see, et usina harjutamise tulemusena suudab selle võime omandada igaüks, kel nägemine korras.

 

Mis on fotograafiline mälu?

Võimet mäletada tervet hulka detaile mis tahes stseenist nii, nagu see stseen oleks fotona vaimusilma ees, nimetatakse fotomäluks ehk eideetiliseks mälu. Eideetilised pildid on täiuslikud koopiad päris asjadest ja need võivad püsida fotomäluga inimese peas muutumatuna mitmeid päevi kuni isegi nädalaid.  Nii näiteks suudab eksami ajal fotomäluga inimene lihtsalt lapata õpiku lehekülgi oma peas ning otsida välja ja lugeda maha vajalikku infot.

Eideetiline mälu on omane eelkõige lastele, fotomäluga inimeste osakaal hakkab noorukieas kahanema ning on täiskasvanute hulgas üliharuldane. Enamik “mälueksperte” ei ole fotomäluga, vaid kasutavad info organiseerimist ja teisi mälutehnikaid nagu näiteks mnemoonika ja lugude loomine.

 

Tehnika fotomälu väljaarendamiseks

Järgnev küllaltki lihtne tehnika võimaldab välja treenida oma fotomälu. Sellised meeleharjutused aitavad õppida paremini mõistma oma teadvust ning soodustavad ärksuse saavutamist ja teadvuse avardumiseni jõudmist.

Sul on vaja:

pimedat tuba;
eredat lampi;
ristkülikukujulise avausega paberilehte, avaus peab olema sama suur kui tekstilõik, mida soovid oma mällu “pildistada”.

 

Juhised

.    Selle süsteemi omandamine võtab aega umbes üks kuu. Treeningule on vaja pühenduda iga päev 15 minutit. Esimesel kuul võtab silmadel päevavalguses lugemisele kohanemine aega 5 minutit.

.    Leia endale pime ruum, kus sind 15 minuti jooksul keegi ei tülita, näiteks vannituba on hea valik. Ruumis peab olema ere lamp.

.    Istu lambilüliti lähedusse koos oma ristkülikukujulise auguga paberilehe ja raamatuga.

.    Kata raamatu lehekülg paberiga nii, et valitud tekst kenasti august tervikuna välja paistab. Hoia raamatut paberiga enda ees. Sule ja ava oma silmi, kohandades oma silmade fookust tekstiga nii, et silmade avamisel suudad momentaalselt teksti lugeda.

.    Kustuta valgus. Sa näed järelhelendust, kuni su silmad pimedusega kohanevad. Vilguta sekundi murdosaks lambilülitit.

.    Su vaimusilma ette tekib visuaalne kujutis tekstist, mis su ees on. Kui kujutis hakkab ära kaduma, vilguta jälle lamp korraks põlema, samal ajal ainiti teksti vaadates.

.    Korda seda tegevust kuni suudad tekstilõigu igat sõna meenutada tema õiges järjekorras. Sul tekib võime lugeda teksti oma vaimusilma ette salvestunud kujutiselt.

 

Nipid ja hoiatused

Ära heida meelt, see õnnestub. See on õnnestunud sõjaväes juba 70 aastat. Hoolsa treeninguga suudad arendada selle oskuse nii kaugele, et suudad  seda teha ka päevavalguses.

Paraku on aga nii, et isegi kui ühe treeningupäeva vahele jätad, lükkub fotomälu meisterlikkuseni jõudmine edasi kuni nädala jagu.

Siin saad testida oma fotomälu.

Vaata lisaks videot mustkunstnik Charlekaga, kes räägib fotomälust ja demonstreerib seda.

 

Allikad: Waking Times, Youtube, Doctor Kristy, BBC.

Foto: blog.lib.umn.edu

 

Toimetas Liina Liisveld