Meeste aju on hapram kui naistel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. märts 2014 kell 21:04brainMehed tõstavad suuremaid raskusi ja jooksevad kiiremini, kuid vaimse tervise poolest on just nemad õrnem sugu. Kui kooliklassis on mõni tähelepanuhäire, lugemisraskuse või autistlike joontega laps, on see tavaliselt poiss. Sarnaseid hädasid leitakse poistel mitu korda rohkem kui tüdrukutel, kuid selle põhjused on seni olnud ebaselged, vahendab Tartu Ülikooli teadusportaal Novaator.

 

Mõned teadlased oletavad, et tüdrukutel diagnoositakse neid häireid lihtsalt harvem. Teiste uurijate arust on naistel närvisüsteemi arenguhäireteks väiksem pärilik eelsoodumus. Bioloogiliste põhjuste leidmine pole seni  õnnestunud.

Nüüd näitas ajakirjas American Journal of Human Genetics ilmunud põhjalik uuring, et tähelepanuhäireid ja autismi tekitavad mutatsioonid kogunevad kergemini poiste ajju.

Šveitsi Lausanne’i ülikooli kliinikumi geneetik Sébastien Jacquemont uuris koos USA Washingtoni ülikooli arstiteadlastega ligi 17 000 autistliku ja tähelepanuhäiretega lapse DNA-d. Teadlased jälgisid nii ühetähelisi muutusi DNA-ahelas kui DNA koopiaarvu variatsioone, kus eri pikkusega DNA-lõigud võivad nii korduda kui täiesti puududa.

Tuli välja, et kui tüdrukutel oli diagnoositud mõni sarnane häire, oli nende pärilikkusaines tunduvalt suurem hulk kahjulikke DNA-muutusi kui poistel. Jacquemonti sõnul on tõenäoline, et tüdruku arenev aju on paindlikum ja paremini kaitstud kui poisi närvisüsteem. Naiste ajusse peab kogunema palju rohkem mutatsioone, et seal avalduksid autismile omased sümptomid.

Kuidas naiseks olemine autismi eest kaitseb? Põhjuseks on peetud X-kromosoomi. Naistel on neid kaks, meestel seevastu ainult üks ja iga sealne kahjulik muutus kipub kohe avalduma.

Jacquemonti kinnitusel õnnestus tal leida vaid üksikuid X-kromosoomiga seotud mutatsioone. Tõenäoliselt peituvad sugupoolte vaheliste erinevuste põhjused siiski genoomi erinevates piirkondades.

Lisaks on võimalik, et mehe aju muudab õrnaks selle ainulaadne ehitus. Neuroteadlased on ajukuvamisega näidanud, et meeste ja naiste ajusisesed ühendused on erinevad. Naistel suudavad ka kaugel asuvad ajuosad omavahel tõhusalt suhelda. Meestel on kõige tugevamad ühendused lähestikku paiknevate piirkondade vahel. Võimalik, et nii-öelda mehelikku tüüpi neuroniühendused on autismi tekitavate tegurite suhtes eriti tundlikud.

 

 

Allikad: Novaator, BBC

Foto: kevinism.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt