Rosmariin aitab mälu parandada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. aprill 2020 kell 19:53Rosmariin on suurepärane ürt, mida on kasutatud juba aastatuhandeid nii toiduvalmistamisel kui ka ravimtaimena. Pea sama kaua on rosmariini seostatud ka mälu parandamisega ning mitmetes kirjandusallikates on sellele viidatud kui meenutamise taimele. Rosmariini on Euroopas ja Austraalias kasutatud mäletamise sümbolina pulmades, sõjaohvrite mälestamisel ja matuste ajal. Leinajad kandsid seda nööpaugus, põletasid lõhnava suitsu saamiseks või viskasid seda hauda, kui sümbolit et jäävad kadunukest mäletama.

 

Rosmariini kasutamise traditsioonid mälu parandava taimega ulatuvad Vana-Rooma aegadesse ja kaugemalegi. Selle seose tõttu on rosmariinist sageli valmistatud ka n-ö taimseid amulette, mis kaitsevad halbade unenägude eest ja parandavad mälu. Nüüd on ka mitmed teadusuuringud kinnitanud, et rahvapärimusel on alust ning rosmariinil on tõepoolest märkimisväärne mõju mälule.

2003. aastal avaldatud uuringus leiti, et rosmariini eeterliku õli inhalatsioon parandas märkimisväärselt uuringus osalejate üldist mälufunktsiooni. Hilisem, 2012. aastal avaldatud uuring vaatles kuivatatud rosmariinipulbri mõju vanemaealistel inimestel (keskmine vanus 75 eluaastat). Leiti, et selle mõju sõltub oluliselt tarbitud kogusest, kusjuures madalam kogus 750 mg tõi kaasa olulise mäĺufunktsiooni paranemise, kuid kõrgeim kogus kui 6000 mg päe

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt