Surmavalt haige teadlane muudab end maailma esimeseks küborgiks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. november 2019 kell 15:18“Ma ei ole suremas. Ma olen transformeerumas. Oh, kuidas ma armastan teadust,” ütleb Dr Peter Scott-Morgan. Surmaga lõppevat lihase kärbumist põhjustavat haigust põdev Briti teadlane on end muutnud maailma esimeseks küborgiks. Mees keeldus oma saatust omaks võtmast ja otsustas enda eksistentsi tehnoloogia abil pikendada pärast seda, kui 2017. aastal sai teatavaks tema diagnoos – motoneuroni haigus (MND). 61-aastane Peter otsustas viia “järgmisele tasemele” nii oma keha kui ka aju ning saada seeläbi “kõige edasijõudnumaks inim-küborgi organismiks, mis on 13.8 miljardi aasta jooksul loodud”.

 

Devonist pärit mees tuli pärast 24 intensiivraviosakonnas veedetud päeva 11. novembril sealt välja teatega, et “Peter 2.0 on nüüd online.”

Ta ütles oma jälgijatele veebis, et kõik meditsiiniprotseduurid on nüüdseks läbitud ning möödusid edukalt ja tema hingamist toetav miniventilaator on kordades vaiksem kui Darth Vaderi oma. “Kogu kõne on küll kunstlik, kuid vähemalt ma kõlan jälle nagu mina ise. Ees on veel pikk uurimistööde periood, kuid me suundume sellele vastu positiivse meelega.”

 

Kogu protsess on koosnenud mitmetest operatsioonidest, et paigaldada toitmiseks mõeldud toru otse tema mao sisse, kateeter otse tema põide ning kolostoomiakott otse käärsoolde. Seda kõike selleks, et võimaldada tal ise tegeleda enda toitmise ning wc-toimingutega. Ta läbis ka larüngotoomia ehk kõri eemalduse, selleks, et vältida ila sattumist kopsudesse. Ise kirjeldas ta seda protseduuri kui omaenda hääle väljavahetamist “potentsiaalselt aastakümneid kestva elu vastu”. Ta märkis, et tema juures vahetatakse välja põhimõtteliselt kõik, alustades kehast, lõpetades ajuga.

“On arusaadav, et kogu mu suhtlus välismaailmaga muutub robootiliseks. Osa minu ajust ning kogu mu väline persoon saab olema elektrooniline- täielikult kunstlik. Sellest ajast peale olen ma osalt tarkvara, osalt elusaine, osalt digitaalne ja osalt analoogne. See ei ole lihtsalt versiooni muutus. See on metamorfoos.” Teadlane püsib ise igati positiivne ja humoorikas ning näeb enda olukorda võimalusena kombata teaduslikku võimekust.

 

Dr Scott-Morgan sõltub nüüd kunstlikust kõnest ja kuna tema näo lihased on kärbunud, arendas ta välja elutruu avatari, mis on kunstliku intelligentsina programmeeritud kehakeelele reageerima. Ta on samuti uurinud silma jälgimise tehnoloogiat, mis võimaldaks tal ühtaegu kontrollida mitut arvutit. Selleks on vajalik läbida silma laseroperatsioon, et tagada täiuslik nägemine tema arvutiekraani, ehk 70 cm kauguselt. Teadlane kirjeldas ka oma uut “imeliselt välja töötatud” ratastooli, mis võimaldab tal seista, lamada ning kiirelt ringi liikuda.

Peter, kellele elu pidanuks ekspertide sõnul lõppema selle aasta lõpuks, ütles eelmisel kuul: “Ma ei ole suremas. Ma olen transformeerumas. Oh, kuidas ma armastan teadust!” ning lisas naljatades, et ta “on läbinud rohkem uuendusi kui Microsoft”.

Tema “küborgiks” saamise teekond on kaardistatud tema kodulehel ning seal seisab, et MND-d peaks vaatlema kui võimalust “uuenduseks”, mitte kui surmaotsust. “Ajaga otsustab järjest rohkem MND, tõsise puude, kõrges vanuses või lihtsalt oma füüsilisest piiratusest vabaneda soovivad inimesed seista minu kõrval,” kirjutas ta. “Ja me seisame sirge seljaga ning uhkelt. Sest me keeldume lihtsalt “ellujäämisest”.”

Teadlane on pannud koos oma abikaasa Francisega aluse sihtasutusele ning teinud oma kampaania “Õigus jõudsale arengule” heaks lobitööd parlamendiliikmete seas, kutsudes üles suuremale rahastusele ning muutustele tervishoiu juhistes.

Ta märkis, et “elumuutvat kombinatsiooni” (trahheotoomiat ja masinat, mis aitab kopsudel vabaneda limast) saab alla ühe protsendi MND diagnoosi saanud inimestest. “Me peame tegema valjemat häält, mis kostuks üle Brexiti ja äri ümber käiva kära,” sõnas ta. “MND hääl on liiga kaua jäänud suures osas kuulmata.”

 

Allikad: Independent, Daily Mail, Tech TimesDr Scott-Morgani koduleht, The Daily News Youtube

Fotod: Peter Scott-Morgani Facebook

 

Toimetas Janne Ark

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6

Telegrami artiklite mujal avaldamise tingimused.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt