Teadlane töötab välja alkoholisarnase mõjuga tabletti

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. november 2013 kell 20:40David Nutt on Londonis asuva Imperial College’i farmakoloogiaprofessor, kelle sõnul on alkoholi aseaine varsti reaalsuseks saamas. See tähendab, et inimestel oleks võimalik saavutada joove ilma alkoholi tarvitamata, kusjuures teole ei järgneks ka hommikust pohmelli.

 

Aine mõjutaks ajus kindlaid neurotransmitterite süsteeme, mis seostuvad ka alkoholijoobega. Paljud tarbijad otsivad alkoholist lõõgastust, mille eest vastutab kindel aminohape GABA. GABA-t saab aktiveerida ka spetsiaalse aine abil, millel samal ajal puuduks enamus alkoholi toksilistest omadustest.

Kuna tegemist oleks vaid ühe ainega, mis mõjuks kindlale neurotransmitterite süsteemile, oleks sellisele ainele võimalik teha ka n-ö vastumürgi.

Hiljuti tegi Nutt kindlaks viis vaaliumile sarnast ühendit, mille kohta ta usub, et need tekitaksid tarbijas alkoholile sarnase lõõgastustunde. Ainet võiks segada ka jookide hulka. Nii saaks inimesed juua omale meeldivaid jooke, milles aga oleks etanooli asemel sees alkoholi aseaine.

Nutt proovib nüüd leida rahastajaid, et aineid katsetama hakata. Mitmed eksperdid on juba aga oma kahtlusi väljendanud. Suurbritannias asuva ja alkoholi kahjulike mõjudega võitleva heategevusorganisatsiooni Alcohol Concern esindaja Emily Robinson ütles, et tema suhtub Nutti plaani suure ettevaatusega: “Me peame keskenduma sellele, mis on valesti meie joomiskultuuris, mitte vahetama üht potentsiaalselt sõltuvusttekitavat ainet teise vastu.”

 

 

Allikad: The Guardian, Huffington Post

Foto: albawaba.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt