Colorado ja Washington annavad kanepile rohelise tule

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. september 2013 kell 15:28 

Üle tosina USA osariigi on seadustanud kanepi omamise ning Colorado ja Washingtoni osariigid on legaliseerinud selle taime omamise, müümise, transpordi ja kasvatamise. Hiljutise föderaalkohtu otsuse järel võib kanep olla õige pea legaliseeritud terves USA-s.

 

2012. aasta novembris võeti Colorado osariigis vastu ajaloolise tähtsusega otsus ja sellest sai esimene USA osariik, kus on seadustatud kanepi kasutamine lõõgastumiseks. Selle otsuse mõju võib üle terve riigi anda hoogu selleks, et harida miljoneid inimesi kanepi kasulike omaduste osas.

Samal päeval kui Colorados võeti sarnane otsus vastu ka Washingtoni osariigis, mis reguleerib ja maksustab täiskasvanutele väikese koguse kanepi müümist meelelahutuse ja lõõgastuse eesmärgil. Ka Alaska, California, Connecticut, Maine, Massachusetts, Nevada, New York, Nebraska, Põhja-Carolina, Ohio, Oregon ja Vermont on kanepi kasutamise meditsiinilistel eesmärkidel seadustanud. Teistes osariikides on kanepi tarbimine ja müük veel illegaalne, kuid mõned linnad on vastu võtnud kohaliku piirkonna kohta käivad seadused, mis teevad kanepi kasutamise üle järelevalve politsei jaoks madala prioriteediga küsimuseks. Mitmes osariigis on kanepi seadustamise eelnõu juba töösse võetud.

Colorado seaduse kohaselt on üle 21 aasta vanustel täiskasvanutel õigus osta kuni 1 unts (28,3 g) marihuaanat spetsialiseerunud müüjalt või kasvatada kodus kuni kuut kanepitaime. Ilma litsentsita müümine või litsentsi mitteomavalt müüjalt ostmine jääb ebaseaduslikuks.

Pärast seda, kui Washingtoni ja Colorado osariigid võtsid vastu seaduse, mis lubab marihuaana tarbimise ja müügi üle 18-aastastele inimestele, ootasid seadusetegijad, kas föderaalvalitsus jätkab kanepikuritegude menetlemist nendes osariikides. Mõlemad osariigid on loonud regulatsioonid selleks, et väljastada kanepikasvatajatele lubasid ning neid maksustada, kuid samas peljatakse, et riigiprokurörid võivad neid selle eest kohtusse kaevata. Need kaks osariiki on esimesed, mis legaliseerivad kanepi ja püüavad sisse seada regulatsioonisüsteemi.

 

Föderaalvalitsus ei sekku

Hiljuti teatas USA justiitsministeerium, et nad ei võta menetlusse kanepikuritegusid, mis osariigi seaduste kohaselt olid legaalsed ning see teadaanne võib olla „lõpu alguse“ signaaliks, mis näitab, et pikaajaline kanepikeeld USA-s hakkab lõppema. Justiitsministeeriumi saadetud memo kehtestab, et kui osariigi seadused on sätestanud kanepi kasutamise regulatsioonid, siis ei ole föderaalvalitsusel põhjust vahele astuda. On selge, et seaduseloojad on mõistnud, et nad ei soovi jätkata kanepi keelustamist, vaid eksperimenteerida pigem teistsuguste regulatiivsete meetmetega kanepi müügi ja kasutamise osas.

2011 teatas föderaalvalitsus, et kanepil ei ole tõestatud meditsiinilist kasutust ning see peaks jääma klassifitseerituks kui väga ohtlik narkootikum, sarnaselt näiteks heroiinile. Kanepi tervisele kasuliku mõju tunnistamine kahandaks vähiravis teenitavat suurt kasumit ning paneks USA valitsuse olukorda, kus nad peaksid tunnistama, et on rahvast ilma põhjuseta kinni pidanud. Pea pooled narkootikumidega seotud arreteerimistest USA-s on seotud marihuaanaga.

Kuigi Colorado ja Washingtoni osariigid ei ole veel regulatsioonisüsteeme loonud, on väga tõenäoline, et mõlemad osariigid hakkavad müüma kanepit kasvatada soovivatele farmeritele, taime töötlejatele ja müüjatele litsentse ning maksustama kõiki neid tegevusi. Praegust olukorda on võrreldud sajanditaguse ajaga, kui USA hakkas osariikide kaupa kaotama alkoholikeeldu, ning föderaalvalitsus lubas, et ei sekku. Arvatakse, et järgmise 3–5 aasta jooksul lisandub veel 5–6 osariiki, mis järgivad Colorado ja Washingtoni eeskuju.

 

Pettuse aeg hakkab lõppema

2003. aastal esitas USA valitsus patendiavalduse kannabinoidide mõju osas ning see rahuldati. Põhjuseks on see, et kannabinoididega tehtud uurimistöö võimaldab farmaatsiakompaniidel omandada praktilisi teadmisi ühe maailma võimsama antioksüdandi ja närvirakke kaitsva taime kohta.

Patent nr 6630507 anti menetlusse pärast seda, kui teadlased leidsid, et kannabinoididel on spetsiifilised antioksüdantsed omadused, mis teeb neist kasuliku vahendi mitme oksüdeerumisega seotud haiguse ravis ja ennetuses, nagu näiteks isheemilised, vanusega seotud, põletikulised ja autoimmuunhaigused. On leitud, et kannabinoididel on närvirakke kaitsev toime pärast isheemilisi insulte või neurodegeneratiivsete haiguste puhul. Eriti kasulikud on mitte-psühhoaktiivsed kannabinoidid, kuna neil puudub toksiline toime, mida täheldatakse psühhoaktiivsete kannabinoidide tarbimisel suurtes kogustes.

 

Toores kanep on parim

Kanepit tarvitatakse tavaliselt suitsetades, inhaleerides või kanepiõlina toidus. Kuid seda taime raviks kasutav arst William Courtney soovitab kanepit kasutada hoopis toorelt. Kuumus hävitab taimedes ensüüme ja toitaineid. Toore kanepi tarbimine võimaldab saada suuremat hulka neid kasulikke aineid. Need, kes vajavad raviotstarbel suurt hulka kannabinoide ilma psühhoaktiivse toimeta, peaksid proovima just nimelt toorest kanepit. Sel kujul on võimalik seda taime tarbida oluliselt suuremates kogustes kui kuumutatuna. Selle põletikku vähendav ja antioksüdantne toime on võrreldav küüslaugu ja kurkumiga.

 

 

Allikad: Prevent Disease, Huffington Post, Orgen Live, Washington Post

Foto: endalldisease.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt