Iirimaa kaalub kanepi seadustamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. oktoober 2013 kell 12:30Iiri poliitik Luke “Ming” Flanagan on välja tulnud eelnõuga, mis soovib legaliseerida Iirimaal kanepi kasutamise lõõgastumise eesmärgil. “Iirimaa on kanepi legaliseerimiseks valmis,” ütles ta.

 

Flanagani hinnangul võib kanepi seadustamine riigi kaukasse tuua 300 miljonit eurot maksude näol. Samas rõhutas ta, et tegu on vaid esialgse hinnanguga ja pole võimalik täpselt välja arvutada, kui palju raha see riigile sisse toob ja säästa aitab. “Kui kanep legaliseeritakse, saame teha “ostunimekirja” selle rahaga, mida kanepi seadustamine riigile säästab,” lisas ta. Kanepist saadud tuluga võib leevendada eelarvekärpeid näiteks noorte inimeste sotsiaaltoetustele.

“See eelnõu tuleb ajal, kui kanepi legaliseerimist vaadatakse üle terve maailma teises valguses,” ütles Flanagan, viitades USA-s toimuvale. “See eelnõu pakub välja praktilise mooduse reguleerida narkootikumi ulatust ja kasutamist, et minimeerida kahju alaealistele ja täiskasvanutele.”

 

Eelnõu peamised punktid

Eelnõud, mis läheb 5. ja 6. novembril Iiri parlamendi alamkotta arutlemisele, saab lugeda siit, aga selle peamised punktid on allpool välja toodud.

* Kanepi omamisel ja kasutamisel on vanusepiiranguks 18 eluaastat. Eelnõus on ära märgitud kriminaalkaristused alaealistele, kelle käest leitakse narkootikumi. Esimese vahelejäämise puhul peavad nad osalema “kanepiteemalisel kursusel”. Pärast teist või rohkemaid kordi võivad nad sattuda noortekolooniasse kuni kolmeks kuuks.

* Kanepit alaealisele müünud isikut karistatakse.

* Kanepit on legaalne kanda kaasas isiklikuks kasutamiseks ning kodus tohib kasvatada kuni kuut taime.

* Isiklikul eesmärgil tohib omada 28,3 grammi (1 unts) kanepit ning kui keegi kannab kaasas rohkem, võib talle kohaldada vanglakaristust. Isik, kellelt avastatakse üle 567 grammi (20 untsi) kanepit, võib saada karistuseks kuni 500 000 eurot trahvi või vangistuse, mis võib kesta kuni 10 aastat.

* Kui isik kasvatab ise kodus kanepitaimi ja temaga elab koos laps või hoolealune isik, peab kasvataja tagama, et tal on kanepi kasvatamiseks olemas siseruum, mis on lukustatav.

* Olles kanepit suitsetanud, tohib autoga sõita, aga peab olema kindel, et juhi seisund vastab sellisele, et tal on sõiduki üle täielik kontroll. Nulltolerantsi ei ole, inimene tohib sõita, kui tema veres on väike kogus narkootikumi.

* Mootorsõidukit ei tohi juhtida, kui inimese kehas on selline kogus kanepit, mis pärast kolme tundi sõitmist ületab 1–5 nanogrammi kanepit ühe milliliitri vere kohta.

* Töökohtades laieneb suitsetamise keeld ka kanepitoodete suitsetamisele, aga plaanitav kanepiuurimise instituut julgustab tööandjaid üle vaatama narkootikumide vastaseid määrusi, kaasa arvatud narkotestimise reeglid ja narkootikume tarvitanute karistamise või vallandamisega seotud poliitika.

* Kanepi reklaamimine on lubatud, välja arvatud spordiüritustel.

* Tootjad ja edasimüüjad tohivad kanepit ja kanepitooteid reklaamida internetis ning täiskasvanutele orienteeritud ajakirjades, aga mitte väljaannetes, mis on suunatud alaealistele ja milles kasutatakse alaealisi modelle.

* Suurenenud nõudlus aednike järele viib selleni, et kommertslikel eesmärkidel kasvatamise lube väljastatakse inimestele, kellel ei ole karistusregistrit ning kellel on kas asjakohane kvalifikatsioon aianduses või märkimisväärne praktiline kogemus taimekasvatuses.

* Amsterdami eeskujul luuakse kanepikohvikuid ning äridele võib väljastada asjakohase litsentsi, millega võib müüa kanepiga seotud tooteid, nagu näiteks traditsioonilisi hašišikoogikesi. Kanepikohvikutele kehtivad vastavad piirangud ning on keelatud müüa tooteid alaealistele.

* Lubatakse luua kanepiklubisid, kus on kuni 50 liiget ja kus võib kasvatada kuni 300 taime mitteärilistel eesmärkidel.

* Luuakse kanepiga seonduvat reguleeriv amet, kes teostab järelevalvet kanepi kasvatamise, müügi, sildistamise, reklaami ja turustamise üle.

* Kanepimaksust rahastataks narkootikumide sõltlaste programme, meditsiinilisi uurimusi ja noorukite hariduskursuseid narkootikumide teemal.

 

Kanep alkoholi asemel

Flanagani sõnul kaitseb see eelnõu noori südametunnistuseta diilerite eest, muutes noortele raskemaks kanepi hankimise. Ta rõhutab, et nii nagu alkoholi puhul, saab kanepit tarvitanud alaealine selle eest karistada vastavalt seadusele. Ühtlasi kuulutas ta välja, et luuakse grupp Normal Ireland, mille eesmärgiks on aktiivselt harida Iiri avalikkust kanepi legaliseerimise sotsiaalsete, majanduslike ja tervislike hüvede kohta, ning mis teeb lobitööd, et muuta seadust.

Flanagan lisas: “Inimesed teevad oma otsuseid selle järgi, kas aine on või ei ole seaduslik. Me pakume inimestele 18-aastaseks saades valiku kasutada alkoholi, mis on kahjulikum kui kanep. Kui kanep legaliseerida ja nad võivad seda tarbida, on vähem tõenäoline, et nad tarbivad alkoholi. See annab inimestele valiku kasutada ohutumat narkootikumi. Kui inimesed hakkavad alkoholi asemel tarbima kanepit, oleks see ilmselgelt hea asi.”

 

Allikad: Yahoo News, Irish Times

Foto: thejointblog.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt