Teadlased avastasid teise DNA-koodi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. detsember 2013 kell 11:27Teadlased on pikka aega uskunud, et DNA ütleb rakkudele, kuidas teha valke. Eelmisel nädalal tehtud avastus teise DNA koodi kohta viitab sellele, et see pole DNA-koodonite ainuke eesmärk ja et keha räägib kahes eri keeles.

 

Teadustööl, mis avaldati ajakirjas Science, võib olla suur mõju sellele, kuidas meditsiinieksperdid kasutavad patsientide genoome, et tõlgendada ja diagnoosida haigusi, ütlesid uurijad. Vastleitud geneetiline kood DNA-st, pärimusainest, mis eksisteerib peaaegu igas keharakus, oli kirjutatud otse juba lahti murtud DNA-koodi peale. Selle asemel, et tegeleda valkudega, on selle ülesanne hoopis juhendada rakke teemal, kuidas geene kontrollida.

Selle avastamine tähendab, et DNA-muutused või mutatsioonid, mis tulevad vanuse või viirustega kokkupuute tagajärjel, võivad teha enamat, kui teadlased siiani arvasid. Uuringuid juhtinud John Stamatoyannopoulos ütles: “Üle 40 aasta oleme eeldanud, et geneetilist koodi mõjutavad DNA muutused omavad mõju ainult valkude tootmisele. Nüüd teame, et see põhiline eeldus inimgenoomi lugemise kohta oli ainult pool tõde. Mitmed DNA-muutused, mis näivad muutvat aminohapete järjestust valkudes, võivad tegelikult põhjustada haigusi hoopis geenikontrolli programme häirides või isegi mõlemaid mehhanisme üheaegselt mõjutades.“

Teadlased juba teadsid, et geneetilises koodis kasutatakse 64-tähelist tähestikku – koodoneid; värske avastus näitab aga, et mõnedel neist koodonitest on kaks tähendust. Nendel DNA keele uutel elementidel on üks tähendus, mis on seotud valkude järjestusega ning teine, mis on seotud geenide kontrollimisega. Uurimuse järgi näib viimane “stabiliseerivat kindlaid valkude kasulikke omadusi ning seda, kuidas neid tehakse“. Nendele kahe tähendusega koodonitele anti nimetus “duonid“.

Avastus tehti osana rahvusvahelisest koostööst uurimusgruppide vahel, mis on tuntud kui DNA elementide entsüklopeedia projekt (Encyclopedia of DNA Elements Projekt ehk ENCODE). Seda rahastati USA rahvusliku inimgenoomi uurimise instituudi poolt, eesmärgiga saada teada, kus ja kuidas hoiustatakse inimgenoomis juhendeid bioloogiliste funktsioonide kohta.

 

Allikad:Yahoo News, RT

Foto: altering-perspectives.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt