Rahvaste ajalugu on muusikas kirjas nagu DNA-s

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. november 2013 kell 13:48



Inimkonna ajaloost annavad väärtuslikku teavet iidsed potikillud, luust esemed ja kangafragmendid. Täpselt samuti varjab vihjeid mineviku kohta ka muusika, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal Kanada McMasteri ülikooli teadlaste uuringut, et muusikas leiduv teave on võrreldav DNA-sse salvestatuga.

 

Teadlaste sõnul moodustavad muusika rütm ja helikõrgus omamoodi koodi, mida on võimalik lugeda samuti kui DNA-s ja keeles kajastuvaid muutusi.

Muusika jälgede uurimiseks võrdles teadlaste rühm Taiwani põlisrahvaste populatsioonide mitokondriaalset DNA-d ja rahvamuusikat. Tulemusi võrreldi DNA-proovidega, mida koguti 1050 inimeselt, kes elavad saare eri osades. Teadlaste sõnul olid laulude analüüsist ilmnenud tuhandete aastate jooksul toimunud muutuste tulemused märkimisväärselt sarnaseid geneetilistest andmetest selgunuga.

Keel ja geenid muutuvad aja jooksul aeglaselt, kuid muusikas toimuvad muutused kiiremini. Teadlaste hinnangul on muusikat seni peetud uuringute tegemiseks ehk liiga lühiajaliseks nähtuseks, aga analüüs tõestab, et tegelikult on muusikas fragmente, mida võib pidada iidseiks.

 

 

Allikad: ERR Teadus, Phys Org

Originaaluuring: Proceedings of the Royal Society B

Pilt: theepochtimes.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt