Magamine kiirendab ajurakkude teket

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. september 2013 kell 16:58



Selgus veel üks põhjus, miks on vaja piisavalt magada: uni kiirendab sellist tüüpi ajurakkude tootmist, mis omakorda sünteesivad ajus olevaid närve kaitsvat materjali müeliini, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Täpsed põhjused, miks inimesed magama peavad, on paelunud teadlasi sajandite vältel. On selge, et see on vajalik puhkamiseks ja efektiivseks ajutööks, kuid magamise ajal toimuvad bioloogilised reaktsioonid on selgunud alles viimasel ajal.

Wisconsini ülikooli teadlased eesotsas Chiara Cirelliga avastasid, et kui hiired magasid, siis kahekordistus müeliini tootvate rakkude, noorte oligodendrotsüütide moodustumine ning kõige rohkem oli seda märgata just REM-une ajal. Teadlased arvavad, et protsessi põhjuseid võib otsida geenidest.

Kui aga hiired pidid sunniviisiliselt ärkvel püsima, siis muutusid aktiivseks geenid, mis on seotud rakkude suremise ja stressireaktsiooniga.

 

 

Loe pikemalt: ERR Teadus, BBC
Originaaluurimus:  Journal of Neuroscience
Foto: blog.semradura.com
Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt