Teadusvabaduse piiramise vastu luuakse ebamugavate teemade teadusajakiri

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. detsember 2018 kell 11:20



Tuleval aastal võib teadusmaailm saada täiendust uue ajakirjaga, milles avaldamiseks piisab uurimusele vaid enda pseudonüümi lisamisest. ERR Novaator uuris algatuse kohta lähemalt ajakirja ühelt asutajalt filosoofilt Jeff McMahanilt, kes ütles muuhulgas, et akadeemilist ja sõnavabadust ohustavad nii ülikooli sisesed kui ka välised ohud: “Tasakaalustatud ja akadeemilise debati huvides on aga oluline, et vaatenurki saab esitada vabalt ja hirmuta.”

 

Projekti eest vedav Oxfordi moraalifilosoof McMahan nentis ERR Novaatorile, et ajakirja nimi “Journal of Controversial Ideas” on eksitav ja tagantjärgi oleks olnud targem nimetada see ebamugavatele teemadele pühendatud ajakirjaks.

 

Miks on teadusmaailmal sellist ajakirja üleüldse vaja ja kuidas see mõte tekkis? 

Projektile aluse pannud Francesca Minerva avaldas 2012. aasta paiku ühes teiste teadlasega meditsiinieetika ajakirjas töö, mille peale said Francesca ja tema kaasautor terve hulga tapmisähvardusi.

Vahejuhtum pani ta mõtlema, et eriti noortel teadlastel peaks olema võimalus avaldada, ilma et peaksid midagi sarnast läbi tegema. Mõne aasta eest võttis ta ühendust Austraalia filosoofi Peter Singeri ja minuga ning küsis meilt abi ajakirja loomisega. Selleks kõigeks kulus muidugi aega.

Viimased 8–10 kuud oleme tegutsenud toimetuskolleegiumi kokkupanemisega. Selle liikmed peavad olema oma valdkonnas väljapaistvad teadlased, kuid esindama samas ka erinevaid ideoloogilisi vaatenurki. Meil on äärmuslikke konservatiive, vasakpoolseid, erinevate religioonide esindajaid jne.

Me Peteriga vaid aitame, kuid oleme taolise ajakirja vajalikkuses kindlamad kui kunagi varem. Seda on näidanud viimane nädal.

Pärast ajakirja asutamise teatavaks tulekut saime hulga hukkamõistvaid kirju. Neist enamik põhineb väärinfol või ideedel, mille mõtlesid välja meid rünnanud isikud. Nad tegid seda ilma igasuguse taustateadmiseta.

 

Kui ühel päeval peaks ajakiri lõpuks ilmuma, kas ajakirjanikud peaksid selles ilmuvaid uurimusi ja töid kajastama, et need jõuaks ka laiema avalikkuse ette? Näiteks toitumisteaduses on juba praegu raske eristada tõde mittetõest. Ma ei taha lihtsalt infomüra tekitada.

Mul oleks hea meel, kui ajakirjandus neid töid kajastaks. Seda aga juhul, kui seda tehakse õigesti. Näiteks on mul Ameerikas parempoolse ilmavaatega sõbrad, kellele meeldib mulle ikka ja jälle saata linke ajaveebidele, kus käsitletakse moraaliküsimuste uurimusi padukonservatiivses võtmes. Selliste inimeste eesmärk on tekitada tugevaid tundeid, viha ja vastaseid vihale ajada.

Me ei kavatse hakata avaldama artikleid, mille eesmärk on meelega inimesi provotseerida, neid halvustada või mis ründavad konkreetseid persoone. Inimesed saavad esitleda selles põhjusi, tõendeid ja arutluskäike, mis toetavad nende arvates tõest maailmapilti.

 

Intervjuu täismahus: ERR Novaator

Loe lisaks: The Guardian

Foto: quillette.com

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt