Tehisintellekt jääb terve mõistusega hätta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. juuli 2013 kell 9:52 

Arvutid mängivad malet, koostavad evolutsioonipuid ning jäljendavad keemilisi reaktsioone. Intelligentsustestides jäävad nad siiski algkoolilastele alla, kirjutab Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator.

USA Chicago Illinoisi ülikooli arvutiteadlased lasid süsteemil nimega ConceptNet 4 lahendada koolieelikute jaoks mõeldud intelligentsusteste. ConceptNet on tehisintelligentsi mudel, mida arendavad USA Massachusettsi tehnoloogiainstituudi teadlased.

Uurimuse autor Robert Sloan esitles tulemusi USA tehisintelligentsi uurijate konverentsil. Tuli välja, et süsteem on keskmiselt sama arukas kui nelja-aastane laps. Arvuti erines koolieelikutest selle poolest, et sai testi eri osades väga ebaühtlased tulemused. Laste puhul oleks selline kõikumine ohumärk ja viitaks vaimse arengu häirele.

ConceptNetil oli laitmatu sõnavara. Süsteem suutis edukalt leida sarnasusi, kuid jäi hätta kõige tavalisemate miks-küsimustega.
Sloani sõnul ongi tehisintelligentsi puhul kõige raskem simuleerida tervet mõistust, mis põhineb suurel hulgal faktidel ja toob välja ka kõik varjatud teadmised. Juba nelja-aastane laps teab tohutus koguses erinevaid asju – näiteks seda, et tema kassile ei meeldi sabast sikutamine ja kui raamatuvirna tõugata, siis võib see ümber kukkuda.

Arvuti võib teada vee külmumistemperatuuri, kuid ainult inimene oskab kohe öelda, et jää tundub näpuga katsudes külmana.

 

 

Allikas: Novaator

Loe pikemalt: Science Daily

Foto: mothermiser.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt