Mõned ootamatud märgid, et sa võid olla geenius

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. juuni 2019 kell 20:30Väga geniaalsetel inimestel on nii mõndagi ühist. Mõned aastad tagasi ajakirjas Current Biology avaldatud uurimus viitas sellele, et kõrge intelligentsusega inimesed töötlevad sensoorset infot teistest erinevalt. Nende aju on visuaalse informatsiooni osas automaatselt valiv, jättes kõrvale info, mis on arvatavalt “ebaoluline“. Selle tõttu näevad nad väga hästi väikesi liikuvaid objekte, kuid neil on raskusi suurte taustal olevate liikumiste märkamisega. Teadlased leidsid, et see ei ole teadlik strateegia, vaid automaatne ja fundamentaalne erinevus aju töös.

 

Teadlased on leidnud suure hulga iseloomulikke jooni, mis eristavad geeniusi tavalistest inimestest. Lisaks parematele saavutustele matemaatikatestides on hulk spetsiifilisi iseloomuomadusi ja füüsilisi eripärasid, mida on seostatud kõrgema intelligentsuse tasemega. Mõni neist võib olla üsna veider ja ootamatu. Head lugemist ja naeru pugistamist!

 

Kõrge libiido

Suurbritannia näite põhjal võib kõrgem intelligentsuse tase olla seotud kõrgendatud huviga seksi vastu. Leiti, et mainekate ülikoolide nagu Cambridge ja Oxford üliõpilased kulutavad rohkem raha seksimänguasjade peale kui teiste ülikoolide üliõpilased.

Seksimänguasjade online-pood Lovehoney analüüsis müüginäitajad ning leiti, et Cambridge’i ja Oxfordi üliõpilased kulutasid seksimänguasjade ja vibraatorite peale pea kolm korda rohkem kui teistest ülikoolidest pärit üliõpilased. Järeldati, et eliitülikoolide õpilastel on kõrgendatud seksihuvi. Näib, et palju peaga tööd tegevad üliõpilased teavad hästi, et seks on üks paremaid viise stressi leevendada ning nad on loovad ja saavutusele orienteeritud igas eluvaldkonnas.

 

Mõnuainete tarvitamine

Intelligentsed inimesed ei tee alati seda, mis on õige ja neile hea. Briti teadlased leidsid, et väga targad inimesed, kelle IQ on 125 või kõrgem, satuvad alkoholi liigtarvitamise küüsi suurema tõenäosusega kui nende vähemintelligentsed kaaslased. Ning samuti on suurem risk, et nad hakkavad kasutama psühhoaktiivseid narkootikume.

 

Öine eluviis

Vara ärkamine ei kindlusta tingimata edukust, nagu väidab eesti vanasõna. Teadlased on leidnud, et inimesed, kes hilja magama lähevad ja hommikuti kaua magada armastavad, on sageli nutikamad kui vara ärkajad. See kontseptsioon taandub teooriale, et intelligentsemad inimesed võtavad kiiremini omaks uusi käitumisviise. Päevasel ajal töötamine on on meie esivanemate komme ning öine eluviis pigem moodsa ühiskonnaga kaasnev nähtus. Kuna arvatakse, et intelligentsed inimesed omandavad ja rakendavad kiiremini uusi kombeid ja tavasid, siis selle põhjal püstitati ka hüpotees, et nad armastavad öist eluviisi.

Teadlased kontrollisid seda hüpoteesi, analüüsides noorte tervisekäitumise uuringus kogutud informatsiooni ning leidsid, et see hüpotees leiab suures osas kinnitust. Kõrge intelligentstasemega lapsed ja noored läksid magama hiljem ning ka ärkasid hiljem kui nende vähem intelligentsed kaaslased.

Sõltuvuste ja öise eluviisi ühendajaks on tihtipeale ka kasiinod (vaata siit). Kusjuures, uuritud on isegi seda, et intelligentsed inimesed teavad, et enamuste mängudega kasiinos nad ei võida, kuid nad mängivad siiski. Asi on selles, et tegu on omalaadse meelelahutusega, millest targad inimesed tunnevad rõõmu nii võites kui kaotades, sest nad võtavad asja mänguna, lõbuna. Teada tuleb lihtsalt oma piire.

 

Sinised silmad

Teadlased on leidnud, et üldiselt on heledama silmavärviga inimesed intelligentsemad kui tumedamate silmadega inimesed. Nad on suurema tõenäosusega strateegid ja planeerijad ning tulevad paremini toime ülesannetega, mis eeldavad iseenda aja haldamist – nagu nagu näiteks golf, pikamaajooks või eksamiteks õppimine. Teadlased ei oska seda seletada, kuid arvatakse, et seda tuleks lähemalt uurida.

 

Suured rinnad

Rinnapartii suurust ei seostata enamasti intelligentsusega, kuid üllataval kombel tuleb välja, et seda võiks teha. Chicago ülikoolis läbi viidud uurimus, mis hõlmas 1200 naist, näitas, et suurte rindadega naistel oli keskmiselt 10 punkti kõrgem IQ-tase kui väiksemate rindadega naistel. Sotsiaalselt levinud stereotüüp intelligentse naise kohta eeldaks pigem saledat lamedarinnalist prillidega brünetti.

Kuid samas on ajaloost teada, et suurerinnalised naised nagu Marilyn Monroe, Jayne Mansfield ja Jane Russell, keda peeti seksikateks, kuid rumalateks, olid tegelikult väga intelligentsed. Teadlased arvavad, et selle seose põhjuseks võib olla see, et intelligentsed mehed eelistavad suuremate rindadega naisi ning sel moel viiakse edasi korraga nii suuremate rindade kui ka intelligentsuse geene. Paraku ei ole tõendusmaterjali selle kohta, et rinnasuurendusoperatsioon tõstaks IQ-taset.

 

Allikad: Counsel & Heal, The Telegraph, Thinking BettorDaily Mail, NHNE PulseElsevier

Foto: robertae.blogspot.com

 

Toimetasid Katrin Suik ja Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt