20 viisi, kuidas kasutada kookosõli nahahoolduses

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. august 2018 kell 20:06



Kookosõli on mitmekülgne nii oma toime kui kasutusviiside poolest. Toiduvalmistamise kõrval on see ka väärt kosmeetikum. Loodusväe blogis reastati rohkesti ideid, kuidas kasutada kookosõli iluhoolduses.

 

Kookosõli ja kookosrasv on sageli kasutusel sünonüümina. Temperatuuri tõustes 24–25 kraadini hakkab kookosrasv pehmenema, kuni muutub läbipaistvaks õliks. Jahedas kookosõli tahkestub ning muutub valgeks ja läbipaistmatuks. Sõrmede vahele võttes sulab kookosõli vedelaks ja nii ongi seda lihtne ka kosmeetikumina kasutada.

Kookosõli aitab loomulikul viisil bakterite ja seente ülekasvu vastu nahal, suus, küüntel ja peanahal. Toimeained, mis otseselt vähendavad seente kasvu, on kookosõlis lauriin- ja kaprüülhape. Samuti on kookosõlil nahale imeliselt niisutav, pehmendav ja toitev mõju.

Kuidas kasutada kookosõli kosmeetikumina?

  1. Nahka niisutav kehaõli – kookosõli sobib hästi kuivemale nahale igapäevaseks niisutuseks. Eriti talvel, kui tuleb palju viibida keskküttega ja konditsioneeriga ruumides ning toast õue ja vastupidi liikudes tuleb nahal toime tulla temperatuuri vahetumisega. Nahale kandes imendub kookosõli kiiresti ega jätta nahka rasuseks. Tselluliidi vähendamiseks sega kookosõli hulka greibi eeterlikku õli, kanna õli ringjate liigutustega reitele ning seejärel harja nahka kuiva massaažiharjaga, et vereringet elavdada. Kookosõli aitab ennetada ka rasedusarmide tekkimist. Kanna õli nahale pärast duši all käimist, siis imendub see kõige paremini.
  2. Näoõli – tänu antibakteriaalsele toimele aitab kookosõli hästi põletikuliste protsesside korral ehk vistrike vastu.
  3. Silmaümbrusõli – tupsuta enne magamaminekut veidi sõrmede vahel soojendatud kookosõli silmaümbrustele, see aitab vähendada paistetust, ennetada kortsukeste tekkimist ja vältida tumedaid silmaaluseid.
  4. Huulepalsam – kanna kookosõli väikeses topsis kaasas ning kasuta seda päeva jooksul kuivade ja lõhenenud huulte pehmendamiseks.
  5. Raseerimisõli – soojenda õli käte vahel, kanna raseeritavale piirkonnale, nt näole, bikiinipiirkonnale, säärtele ja raseeri. Raseerija libiseb õlil hästi ja võimaldab karvad eemaldada eriti nahalähedaselt. Pärast raseerimist jääb nahk niisutatuks ning kuna kookos on antibakteriaalse toimega, leevendab see nahaärritust ja parandab ka väiksemad haavad.
  6. Küüneõli – kanna kookosõli küüntele ja küünenahkadele, et neid oleks lihtsam tagasi lükata. Kookosõli paneb küüned ka kiiremini kasvama ning aitab ennetada küüneseent.
  7. Suuloputusõli – kookosõli kasutatakse nii hommikuse suuloputajana (inglise keeles oil pulling, 1 spl hommikuti pärast ärkamist, loputa suus 10-20 minutit ja sülita välja, aitab hävitada halbu baktereid, vähendada hambakattu ja igemepõletikku ning tugevdada hambaid) kui võid segada kokku ka kookosõli, söögisooda ja paar tilka piparmündi eeterlikku õli ning kasutada seda segu hammaste valgendamiseks ja hingeõhu värskendamiseks. Kookosõli sobib hästi kasutada ka valusa kurgu korral selle loputamiseks, näiteks koos mee või Himaalaja soolaga.
  8. Massaažiõli – kookosõli sobib ideaalselt kogu keha massaažiks. Eriti lõõgastavalt ja lihaseid lõdvestavalt mõjub selline kehaõli siis, kui lisad sellele mõned tilgad lavendli eeterlikku õli. Kuuldavasti on kookosõli hinnatud ka intiimpiirkonna massaaži koolitustel ja tegijate seas.
  9. Libesti – kookosõli sobib hästi kasutamiseks loodusliku libestina, kuid seda ei sobi siiski kasutada koos kondoomiga, sest õli muudab lateksi hapraks.
  10. Haavasalv – kookosõli antibakteriaalsed omadused aitavad ennetada nakkusi ning lauriinhape kiirendab haavakeste, ekseemide, psoriaasi jms paranemist.
  11. Hambapasta – sega ise kokku kodune hambapasta kookosõlist, puhtast ja mineraalainerikkast savist (sobivad nii roheline kui valge savi), probiootikumidest ja piparmündi eeterlikust õlist. Hambapastale sobib lisada ka ksülitooli ehk kasesuhkrut, mis on samuti antibakteriaalse toimega.
  12. Kõõmavastane õli – peanahale kantuna niisutab seentevastane kookosõli nahka, aitab ennetada ja vähendada kõõma, samuti tugevdada juukseid ja kiirendada nende kasvu.
  13. Juuksemask – kasuta juuste niisutamiseks kookosõli puhtalt või sega kokku juuksemask meest ja kookosõlist. Kanna kuivadele või märgadele juustele, hoia peas 30-40 minutit ja loputa. Kookosõli annab juustele kauni läike ning tervendab kuivi ja katkevaid juukseotsi.
  14. Meigieemaldaja – sobib kasutamiseks nii näol kui silmadel. Hõõru veidi kookosõli ringjate liigutustega silmadele ning pühi ära vatipadjaga või kanna kookosõli vatipadjale ja puhasta silmi sellega. Meigieemalduspadjakesed võid ka ise valmistada, kui sulatad kookosõli vedelaks, kastad vatipadjad õli sisse ning lased neil kuivada. Selliseid padjakesi on hea kaasa võtta trenni või reisile. Kookosõli ei ärrita silmi ning niisutab tõhusalt silmaümbruse nahka.
  15. Vanniõli – lisa vanniveele meresoola või Himaalaja soola, kookosõli ning paar tilka oma lemmik eeterlikku õli. Sool aitab väljutada toksiine ja kookosõli teeb naha pehmeks.
  16. Deodorant – kaenla alla kandes aitab kookosõli hoida ära ebameeldiva higilõhna. Võid segada kokku ka koduse deodorandi kookosõlist, söögisoodast ja eeterlikest õlidest.
  17. Putukapeletaja – sega kookosõli hulka piparmündi, rosmariini ja teepuu eeterlikku õli ning kanna nahale.
  18. Nahakoorija – sega kokku nahakoorija kookosõlist ja kohvipurust, suhkrust või soolast, näiteks meresoolast või Himaalaja soolast. See jätab naha mõnusalt pehmeks ja värskeks.
  19. Beebiõli – mähkmelööbe ennetamiseks ja vähendamiseks määri kookosõli beebi ärritunud kehapiirkondadele.
  20. Leebe päikesekaitse – kookosõli sobib kasutada ka leebe loodusliku päikesekaitsevahendina (SPF4) ning päikesepõletuse korral naha niisutamiseks ja põletiku vähendamiseks.

 

Kasutades kookosõli kosmeetikumina, on eriti oluline valida rafineerimata ehk esimese külmpressi ning puhas ehk mahekvaliteediga õli. Rafineerimine pikendab küll kookosõli säilivust, kuid vähendab kasulikke ühendeid ning võib jätta tootesse keemilise töötlemise jääkaineid.

Kasutades mahesertifitseeritud esimese külmpressi kookosõli, võid olla kindel, et selles on säilinud kõik kookosõli kasulikud omadused ning see on vaba keemilise töötluse jääk- ning teistest lisaainetest. Naturaalsel kookosõlil on ka lummav kookose aroom.

 

Allikas: Loodusvägi

Foto: healthline.com

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt