Ajatu: Palavik on hea – ära kiirusta seda maha võtma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. jaanuar 2023 kell 11:18Palavik on oluline keha kaitsereaktsioon ja madal palavik võib haigele lapsele pigem kasulik olla. Kuid pärast palavikku alandavate ravimite laiatarbekaubaks saamist on aina enam levinud vanemate ülereageerimine, n-ö palavikufoobia: arvatakse, et palavik on kindlasti kahjulik.

Tänane “Ajatu” ilmus esmakordselt märtsis 2013.

 

Pikaajalised kombed ja isegi vanemlik instinkt võib suunata sind lapse palaviku vastu võitlema, et vähendada lapse nuttu ja ebamugavustunnet. Kuid paljud eksperdid on seisukohal, et palaviku alandamise pärast ei peaks nii palju muretsema ning et üle kuue kuu vanuste laste puhul võib palavik olla hea asi.

Palavik stimuleerib immuunsüsteemi tootma rohkem valgevereliblesid, antikehasid ja interferooni-nimelist valku, mis aitavad kehal kahjulike mikroorganismide vastu võidelda. Paar kraadi kehatemperatuuri tõusu teeb bakteritele ja viirustele organismis ellu jäämise ja paljunemise oluliselt raskemaks, kuna bakterid armastavad elukeskkonnana loomulikku kehatemperatuuri.

Palavik ise ei ole ohtlik ning palavikus lapse toetamine, palaviku allavõtmise asemel, aitab pigem kiiremini paraneda. Oluline on pakkuda lapsele piisavalt juua ning lapse soovi korral ka kergelt süüa. Üle 42 kraadi ulatuv ja pikaajaliselt kestev kehatemperatuur võib hakata aju kahjustama, kuid ajus on n-ö sisseehitatud termostaat, mis ei lase infektsiooni puhul temperatuuril tõusta üle 41,1.

Paljud vanemad kardavad palavikukrampide esinemist. Palavikukrambid on harvaesinevad lühiajalised krambid, mille võib kaasa tuua vastava eelsoodumusega laste puhul kehatemperatuuri kiire tõus üle 39 kraadi. Neid esineb umbes 4% lastest vanuses kolm kuud kuni 5 aastat. Väga tihti jääb esimene krambihoog ka viimaseks ja neil ei ole jäädavaid halbu kõrvalmõjusid. Palavikukrampide eelsoodumusega lapsed on ainukesed, kelle puhul tuleks palavikku alandavat ro

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt