Hommikusöögihelvestes võib leiduda kahjulikke mükotoksiine

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. oktoober 2020 kell 17:02Corn FlakesMükotoksiinid on looduslikud mürgised keemilised ühendid, mida toodavad hallitusseened. Hallitusseened on võimelised tootma väga erinevaid ohtlikke mükotoksiine, nagu näiteks aflatoksiin, fusariumid, don, ohratoksiin, T-2, zeralenoon jpt. Põllumajandusorganisatsiooni FAO hinnangul on mükotoksilise saaste poolt igal aastal tabatud ligikaudu 25% kogu maailmas kasvatatavatest põllukultuuridest. Ning need jõuavad ka inimeste toidulauale. Pakistani teadlased uurisid 237 erinevat hommikusöögihelveste proovi ning leidsid, et pea pooled testitud hommikusöögihelvestest sisaldasid aflatoksiine, ohratoksiini ja zeralenooni.

 

Aflatoksiinid on genotoksilised kantserogeensed ained, mis toimivad põhiliselt maksale. Kuid on leitud ka nende mõju närvisüsteemi, kopsude, seedeelundite, neerude ja aju tegevusele. Aflatoksiin B1 on tugevaim teadaolev maksa kantserogeen, mis suurendab maksakasvaja tekke tõenäosust nii imetajatel, kaladel kui ka lindudel. Lisaks maksakahjustuste ja maksavähi tekitamisele on aflatoksiinidel seos ka embrüo kahjustustega, kuna need suudavad läbida platsentabarjääri.

Neli põhilist aflatoksiini on B1, B2, G1 ja G2.  Pakistani teadlaste uuringu kohaselt olid 41% hommikusöögihelvestest saastunud aflatoksiinidega ning 8% puhul ületas see määr Euroopa Liidus kehtestatud maksimaalset turvalist taset. Kuigi säärane piirmäär on kehtestatud, ei ole tegelikult aflatoksiin B1 jaoks turvalist päevast piirmäära, kuna see on kartsinogeenne. Kõige enam aflatoksiine leiti mannast.

2012. aastal samuti Pakistanis avaldatud uuring leidis, et 38% hommikusöögihelvestest on aflatoksiinidega saastunud ning 21% imikutoitudest sisaldasid aflatoksiin B1 rohkem, kui on EL-s lubatud. Eelmisel aastal avaldas Euroopa toiduohutuse amet (European Food Safety Authority) raporti aflatoksiinide kohta teraviljades ning nendest valmistatud toodetes. Vahemikus 2007-2012 kogutud 2183 toiduproovist sisaldasid 10% aflatoksiine.

 

Ohrato

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.