Kuidas ennetada rinnavähki

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. oktoober 2013 kell 11:00bigstock-pink-breast-cancer-ribbon-isol-32805845Vähialane teadustöö on mitmete uuringute põhjal näidanud, et rinnavähi riski vähendamine ei ole sugugi keeruline: taimedel põhinev toitumine ja alkoholi tarbimise piiramine on rinnavähi ennetuses kõige olulisemad tegurid.

 

Hiljutises uurimuses jälgisid kolme ülikooli teadlased 91 779 naist 14 aasta pikkuse ajavahemiku vältel 1995–2009. Vaadeldi erinevate rinnakoe kasvajate esinemissagedust ning võrreldi seda nende toitumisharjumustega. Erinevate toitumisharjumuste põhjal jaotati uuringus osalejad viide gruppi:

1) taimedel põhinev dieet – suur osakaal puuviljadel ja köögiviljadel;

2) valgu- ja rasvarikas dieet – suur osakaal lihal, munadel, praetud toidul ja rasvadel;

3) süsivesikute rohke dieet – palju töödeldud toitusid, makarone ja leivatooteid;

4) etniline dieet – rohkelt kaunvilju, sojatooteid, riisi ja rohelisi lehtköögivilju;

5) salati ja veini dieet – kõrge osakaal salatil, kalal, veinil, madala rasvasisaldusega salatikastmetel, kohvil ja teel.

Nende toitumisharjumuste põhjal oli esimesel grupil 15% väiksem üldine rinnakasvajate esinemissagedus ning 34% harvemini esines neil hormoonretseptor-negatiivset kasvajatüüpi. Mitte-taimse toitumisega naistel oli kõige halvem statistiline tulemus ning samuti leidsid teadlased, et “salati ja veini“ tüüpi toitujatel oli 29% kõrgem hormoonretseptor-positiivsete rinnakasvajate esinemissagedus. Teadlased järeldasid, et alkoholi tarbimine on rinnavähi arengut mõjutav tegur, kuid mitte peamine.

 

Erinevad uuringud

Ka teised uuringud kinnitavad, et taimedel põhinev toitumine vähendab nii rinnavähi kui ka teiste vähitüüpide riski. Prantsusmaal viidi läbi ulatuslik uuring, mis hõlmas 65 374 naist ligi 10 aasta vältel. Selles liigitati naised toitumise alusel kahte peamisesse gruppi:

1) lääne tüüpi dieet – kõrge lihatoodete osakaal, palju praetud toite, kooke, majoneesi, võid/koort ja alkoholi;

2) Vahemere dieet – palju köögivilju, puuvilju, oliivi- ja päevalilleõli ning mereande.

Leiti, et lääne tüüpi toitumise puhul oli rinnavähi esinemissagedus kõrgem kui Vahemere dieedi puhul ning eriti kõrge oli lääne dieedi puhul hormoonretseptor-positiivsete kasvajate esinemissagedus. Samuti leiti selles uuringus, et rohkem alkoholi tarvitavatel naistel oli veidi kõrgem rinnavähi risk.

 

Alkoholi ja rinnavähi seosed

Alkoholi ja rinnavähi seoseid on põhjalikumalt uurinud Rootsi Karolinska instituudi uuring, milles analüüsiti 51 847 menopausijärgse naise harjumusi enam kui kaheksa aasta vältel. Leiti, et menopausijärgsel hormoonasendusravil olevatel naistel, kes tarbisid rohkem kui 10 grammi alkoholi päevas, oli 35% suurem risk hormoonretseptor-positiivsete kasvajate tekkeks.

Toitumise ja rinnavähi seost iseloomustab selgelt ka 2008. aastal avaldatud uuring, milles jälgiti enam kui kaheksa aasta jooksul 51 823 Rootsi naise harjumusi. Leiti, et kõrgem kiudainete osakaal toitumises vähendas rinnavähi esinemissagedust 34% ning hormoonretseptor-positiivsete kasvajate esinemissagedust 38%. Sama uuring leidis, et hormoone lisaks tarbivatel menopausijärgsetel naistel oli rinnavähi esinemissagedus oluliselt madalam.

On selge, et kõrge kiudainete sisaldusega taimedel põhinev toitumine on rinnavähi ennetuses oluline faktor ning tüüpiline lääne dieet, mis on madala kiudainete ning fütotoitainete sisaldusega, suurendab rinnavähi tekke riski.

 

Allikad: Green Med Info, AJCN, JNCI

Foto: drleonardcoldwell.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia.