Kuidas ennetada rinnavähki

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. juuni 2023 kell 8:19Vähialane teadustöö on mitmete uuringute põhjal näidanud, et rinnavähi riski vähendamine ei ole sugugi keeruline: taimedel põhinev toitumine ja alkoholi tarbimise piiramine on rinnavähi ennetuses kõige olulisemad tegurid.

 

Ühes uurimuses jälgisid kolme ülikooli teadlased 91 779 naist 14 aasta pikkuse ajavahemiku vältel 1995–2009. Vaadeldi erinevate rinnakoe kasvajate esinemissagedust ning võrreldi seda nende toitumisharjumustega. Erinevate toitumisharjumuste põhjal jaotati uuringus osalejad viide gruppi:

1) taimedel põhinev dieet – suur osakaal puuviljadel ja köögiviljadel;

2) valgu- ja rasvarikas dieet – suur osakaal lihal, munadel, praetud toidul ja rasvadel;

3) süsivesikute rohke dieet – palju töödeldud toitusid, makarone ja leivatooteid;

4) etniline dieet – rohkelt kaunvilju, sojatooteid, riisi ja rohelisi lehtköögivilju;

5) salati ja veini dieet – kõrge osakaal salatil, kalal, veinil, madala rasvasisaldusega salatikastmetel, kohvil ja teel.

Nende toitumisharjumuste põhjal oli esimesel grupil 15% väiksem üldine rinnakasvajate esinemissagedus ning 34% harvemini esines neil hormoonretseptor-negatiivset kasvajatüüpi.

Mitte-taimse toitumisega naistel oli kõige halvem statistiline tulemus ning samuti leidsid teadlased, et “salati ja veini“ tüüpi toitujatel oli 29% kõrgem hormoonretseptor-positiivsete rinnakasvajate esinemissagedus. Teadlased järeldasid, et alkoholi tarbimine on rinnavähi arengut mõjutav tegur, kuid mitte peamine.

 

Erinevad uuringud

Ka teised uuringud kinnitavad, et taimedel põhinev toitumine vähendab nii rinnavähi kui ka teis

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt