Oht valediagnoosiks: USA arstid ei soovita pärast koroonavaktsiini mammogrammi teha

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. veebruar 2021 kell 10:31Salt Lake City Intermountain Healthcare´i kliiniku arstid avaldasid hiljuti uued, mammogrammi puudutavad juhised seoses Covid-19 vaktsiiniga kaasneva üllatava kõrvaltoimega. Soovitustes antakse teada, et COVID-19 vaktsiini saanud naistel oleks mõistlik oma iga-aastane mammograafi külastus edasi lükata.

 

“Vaktsiini saamise järel võib tekkida põletikuline reaktsioon,“ ütles dr Brett Parkinson, kes on Intermountain Healthcare rinnahoolduskliiniku direktor. Viimase nelja nädala jooksul on arstid näinud sageli pilti, kus hiljuti vaktsineeritud naistel on lümfisõlmed paistes.

“Kui me tavatingimustes mammogrammis sellist pilti näeme, kutsume me patsiendi tagasi, sest see võib olla märk lümfisõlmedesse jõudnud metastaatilisest rinnavähist või lümfoomist või leukeemiast,“ lisas dr Parkinson.

Kuigi vaktsiini saamise järel tekkiv põletik on organismi normaalne reaktsioon, mainib dr Parkinson, et on üllatav, kui palju paistes lümfisõlmi nad hiljuti oma keskuses on näinud. “Moderna vaktsiini puhul näeme seda pilti 11%-l juhtudest peale esimest doosi ja 16%-l juhtudest peale teist doosi. Võib arvata, et Pfizeri vaktsiini puhul on see protsent enam-vähem sama.”

Vastusena sellele avastusele otsustas Intermountain välja anda uued juhised, mis on vastavuses rinna piltdiagnostika ühingu (The Society of Breast Imaging, SOBI) soovitustega.

Naised peaksid mammograafi külastama enne esimest vaktsiinidoosi või ootama, kuni nende teisest vaktsiinidoosist on möödas neli nädalat. “Me ei taha, et need patsiendid peaksid valepositiivse pildi pärast asjatult muretsema“, lisas Parkinson.

Kui patsiendil on mingeid muret tekitavaid sümptomeid, nagu näiteks kahtlane tükk rinnas, soovitab dr Parkinson siiski visiiti mammograafi juurde mitte edasi lükata.

 

Allikas: Fox 13

 

Tõlkis Liis Orav

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt