Rinnavähikuu tumedam pool

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. oktoober 2016 kell 14:26Breast-cancer-awareness-monthVikipeedia andmetel on iga-aastane ülemaailmne rinnavähi osas teadlikkust tõstev kampaania Breast Cancer Awareness Month  (BCAM) loodud 1985. aastal Ameerika vähiliidu ja mitmeid vähiravimeid tootva firma Imperial Chemical Industries (nüüd osa  AstraZenecast) koostöös. Selle eesmärgiks on olnud tutvustada mammogrammi kui kõige efektiivsemat relva rinnavähivastases võitluses. Ka tänapäeval on kampaania tihedalt seotud farmaatsiahiiu AstraZenecaga, kampaania ametlikul kodulehel kontaktivormil klikates saab kontakti just selle firma esindajaga.

 

AstraZeneca on mitmete rinnavähiravimite tootja ning see firma on otsene järeltulija rahvusvahelisele korporatsioonile Imperial Chemical Industries, mis tootis kartsionogeenseid naftakemikaalide derivaate nagu vinüülkloriid ja pestitsiidid. Koostöös Ameerika vähiliiduga hakati propageerima röntgenmammogrammi laialdast kasutuselevõttu, mille kohta on tänaseks teada, et selle kahjutegur võib olla suurem kui kasu.

Kahjuks ei levitata rinnavähikuu raames infot ennetuse kohta, vaid see on loodud selleks, et täita vähitööstuse lõputut vajadust koguda raha farmaatsiatööstuste uuringute toetamiseks ning reklaamida peamist “ennetusmeetodit” – röntgenmamm0graafiat.

 

Rinnavähi tegelikud põhjused ja loodusravi jäävad tähelepanuta

Alustuseks on idee sellest, et ravimid ravivad haiguseid sageli sama loogiline kui see, et kuulid lõpetavad sõja. Moodsa meditsiini diagnostiliste meetodite, “elupäästvate” protseduuride ja eksootiliste ravimite näilise edu taga on väga sageli tegemist lihtsalt keha iseparanemisvõimega. Olles kinnistunud ravimte “maagilisele“ toimele, vaadatakse tihti mööda rinnavähi tegelikest põhjustest – toitainete vaegus, kokkupuude keskkonnamürkidega, krooniline põletik kehas, östrogeeni üleküllus ning sellest tulenev geneetilise terviklikkuse ja immuunjärelvalve hävimine.

Ravimite uuringuteks kogutakse miljardeid dollareid hoolimata sellest, et sellised lihtsad ja igapäevased vahendid nagu kurkum, kapsas ja miso supp võivad olla rinnavähi ennetuses ja ravis oluliselt tõhusamad kui kõik toksilised ravimid kokku.

Kuid mitte üheski valdkonnas pole allopaatilise meditsiini patoloogiline ideoloogia selgem kui rinnavähi varajane ennetus röntgenmammograafia abil. Esiteks pannakse võrdusmärk “ennetuse” ja “varajase tuvastamise” vahele, mis loob illusiooni, nagu me ei saaks rinnavähi ennetuses teha mitte midagi enamat, kui tuvastada selle võimalik olemasolu. Ning et see on võimalik ainult selle tehnoloogia abil, mille ioniseeriv kiirgus on üks rinnavähki tekitavaid mõjureid.

 

Vähi ennetus on palju enamat, kui regulaarne kiirituse abil tehtav uuring

Kui naised võtavad omaks idee, et vähiennetus on kõigest ootamine, kuni haigust on võimalik tuvastada, siis võib paljude jaoks osutuda tõeks stsenaarium, milles passiivsele ennetusele järgneb vajadus ravi järele. See on sageli kirurgiline, lisaks veel kiiritusravi ja suurte koguste kangete ravimite tarbimine. Pikas plaanis võivad nii mõnedki rinnavähi ohvrid surra pigem vähiravi tagajärjel kui haiguse tõttu. Ometi ei küsi keegi ilmselget küsimust – kui kemikaalide ja kiirituse genotoksiline ja immuunsüsteemi hävitav toime on rinnavähki põhjustav, siis miks arvatakse, et veel rohkem kemikaale ja kiiritust on mõistlik ravi?

Olles silmitsi keskaegsete ideedega rinnavähi ennetusest ja ravist, ei ole ime, et küsitluste põhjal on pea 40% naisi tunnistanud, et usuvad ennast mingil hetkel haigestuvat rinnavähki. See on pea kolm korda suurem hulk, kui tegelik riskianalüüs näidanud on. Samal ajal tulevad tunnustatud vähispetsialistid lagedale väidetega, et värskete puuviljade tarbimise vähki ennetav toime ei ole piisavalt teaduslikku tõestust leidnud ning seda ei saa kinnitada. Kas puuviljades ja köögiviljades sisalduvate fütotoitainete ja antioksüdantide kasulik mõju meie kehale peab tõesti olema tõestatud juhusliku valiku ja platseeboga kontrollitud kliiniliste uuringute abil, enne kui me seda usume?

Vähitööstuse suund näib olevat sellel, et jätta kõrvale kõik teooriad kartsinogeensetest ainetest, peita seos keskkonna ja dieedi mõju ning vähi tekke vahel ning teenida igal aastal miljardeid dollareid annetusi ravimiuuringute jaoks. Olukorras, kus vitamiine peetakse toksilisteks, puu- ja köögivilju lihtsalt kalorite andjaks ning ainukeseks vähiraviks ravimeid, tekib küsimus, kas inimkonnal on veel lootust?

Õnneks on siiski kättesaadavad tuhanded teadusuuringud, mis käsitlevad toiduainete, ürtide ja vürtside ravitoimet. Aastakümnete jooksul läbi viidud uurimustööd kinnitavad Hippokratese lauset “Olgu toit sulle ravimiks” ning niikaua, kuni mahetoidu ostmiseks ei ole retsepti vaja, saame me lõigata kasu suurest hulgast looduslikest ravimitest, mille efektiivsus ja turvalisus jätab farmaatsiatööstuse toodangu häbisse.

 

 

Allikas: GreenMedInfo, GreenMedInfo 2, NBCAM

Foto: bigsislilsis.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia.