Vetikaekstrakt ravib rinnavähki tõhusamalt kui keemiaravi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. märts 2013 kell 11:05 

Rottide peal tehtud loomkatsetes leiti, et söödava punavetika ekstrakt on rinnakoe kasvaja vähendamisel 27% tõhusam kui tavapärane keemiaravi. Pealegi ei kaasne sellega nii tugevat toksilist mõju maksale ja neerudele ja paraneb isegi antioksüdantide tase veres ja kudedes.

 

Katses kasutatud punavetikas Eucheuma cottonii L. on söödav troopiline vetikaliik, mis on looduslikult kõige rohkem levinud Kagu-Aasias. Euchema vetikaid toodetakse tööstuslikult karrageeni tootmiseks. Malaisia ülikooli teadlased valmistasid selles pulbrilise kuiva ekstrakti, milles leidus analüüside kohaselt joodi, kvertsetiini, katehhiini, rutiini, karotenoide ja teisi antioksüdante.

Selleks, et saadud ekstrakti tõhusust rinnavähi vastu testida, süstiti kõigepealt rottidele rinnavähi rakke ning jaotati nad kolme gruppi: ühte gruppi ei ravitud üldse, teisele grupile tehti kõige sagedamini rinnavähi puhul kasutatavat keemiaravi ning kolmandat gruppi raviti vetikaekstraktiga.

Nii keemiaravi saanud kui ka merevetikaekstraktiga ravitud rottidel kahanes kasvaja nelja nädala jooksul tublisti, kuid merevetikaekstraktiga ravitud rottidel oli see kahanemine tõhusam. Keemiaravi põhjustas rottide neerudele ja maksale olulisi toksilisi kahjustusi. Merevetikaekstrakt ei põhjustanud mingeid kahjustusi tervetele organitele, vaid hoopis parandas rottide antioksüdantide taset olulisel määral.

 

Merevetikate vähivastane toime on juba ajalooliselt teada

Erinevad vetikaliigid on Hiina ja Jaapani meditsiinis juba ammu olnud kasutusel rinnavähi vastu. Epidemioloogilised uuringud on näidanud ka seda, et igapäevane vetikate tarbimine võib olulisel määral vähendada rinnavähki haigestumise riski, mida arvatakse olevat põhjuseks, miks Jaapani naistel esineb rinnavähki 83% vähem kui lääneriikides.

Hiljuti leiti kliinilises uuringus USA-s, et kõigest viie grammi kuivatatud merevetika (Undaria perekonnast) tarbimine päevas vähendas menopausijärgses eas naistel vähi tekkes olulist rolli mängiva valgu taset 47%.

 

Koos varem teada olnud materjaliga annab see uus uuring taas rohkem teaduslikku tõendust selle kohta, et merevetikad on rinnavähi ravis tõhusad. Kuigi selle uurimuse tulemused vajavad veel kinnitamist inimeste peal, annab loomkatse julgust teadmisega, et inimestel toimiv kogus on kättesaadav merevetikatest, mida malaislased on aastakümneid söönud ilma mingite halbade kõrvalnähtudeta.

 

 

Allikad: Natural News, NCBI, Springer, NCBI 2

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt