Mia lugu: Kuidas ma iganädalastest migreenihoogudest ühe elumuudatuse abil vabanesin

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. veebruar 2020 kell 11:28Mia on poole oma 29-aastasest elust veetnud üheskoos iganädalaste migreenihoogudega, mis algasid juba seitsmendas klassis, 12-13 aasta vanusena. Aastate jooksul läksid peavaluhood aina hullemaks ja harvaks ei jäänud juhud, kus tüdrukule tuli kutsuda kiirabi. Vastuseid ei andnud ka eriarstide külastused, mitmed uuringud ja ajuskanneeringud. Abi saabus aga täiesti ootamatust kohast – ja mitte alternatiivravi terapeudilt, vaid arstilt, kelle erialaks on peavalude asemel hoopis teised tervisehädad. “Fakt, et mitte ükski neuroloog ei osanud rääkida mulle nendest seostest, mida tõi välja see arst, näitab, et peavalu ravi on Eestis lapsekingades,” nendib Mia, kes naudib juba teist aastat migreenivaba elu.

 

Diagnoosiks pandi talle kohe alguses auraga migreen, ehk siis enne peavalu algust tekkis silmade ette virvendus või väikesed “sätud”, nagu Mia ise ütleb.

Algusaastatel oli virvendus märgiks, et keegi endale kooli järele kutsuda ja peavalu alguseks koju jõuda. Tavaliselt kodus esimesena asjana ta oksendas ja see veidi leevendas valu. Mia proovis võtta ka valuvaigistit (Dolmen), aga ega see väga ei aidanud.

“Läksin neuroloog Toomas Toomsoo juurde, kes lasi kohe teha mitmeid uuringuid, vaadati südant, aju jne. Kõik oli normaalne, ainult et ajust leiti insuldikoldeid. Ma tean, see kõlab üsna jubedalt, aga see tähendab umbes seda, et tegu on armidega juba olnud migreenihoogudest ja nendega ei olegi selles mõttes midagi teha,” jutustab Mia.

Toomsoo kirjutas mitu erinevat ravimit; ühe valuvaigisti ja teise puhuks, kui on paus sätude nägemise ja peavalu vahel, mis peaks siis peavalu võimsuse ette maha tõmbama. “Kasutasin neid ravimeid ikka tükk aega, kuigi otseselt mingit vahet aru ei saanud. Ja üks hetk oli nii, et palusin emal kiirabi kutsuda, sest ma ei suutnud seda valu enam välja kannatada,” meenutab Mia ja lisab, et kiirabi tegi süsti ja hilisematel aastatel anti samas oluko

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt