Muna – mitte ainult toidulauale

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. aprill 2014 kell 12:00



Kanamuna on unikaalne toiduaine ja ravivahend. Rahvameditsiinis kasutatakse ammustest aegadest nii munakoort, -valget, -rebu kui ka kooresisest kilet. Tervele organismile piisab vajalike ainete saamiseks kahest kanamunast nädalas.

 

Muna on fosfori-, väävli-, raua-, vase-, kaaliumi- ja naatriumiallikas, kuid organism omastab neid aineid täielikult siis, kui mao ja soolestiku limaskestad on terved. Tervele organismile piisab vajalike ainete saamiseks kahest kanamunast nädalas. Et toores munavalge lõhustab vitamiine, on kasulik tarvitada muna keedetult või praetult. Haiged seedeelundid ei suuda toorest munavalget lõhustada, termiliselt töödelduna omastab organism seda aga vaid osaliselt, tagajärjeks on kõhukinnisus.

Munarebus on 80% kasvuvalku, peale selle skleroosivastast letsitiini, retinooli, D-vitamiini, tokoferooli ja B-grupi vitamiine.

Munarebus vitamiine lõhustavaid aineid pole, seda võib süüa ka värskelt. Kui oled haige, tarvita vaid munakollast, olgu siis värskelt, keedetult või praetult.

Munakoores on 90% kaltsiumkarbonaati, mille omastab organism peaaegu täielikult. Peale selle on koores kõiki organismile vajalikke mikroelemente, sealhulgas vaske, fluori, rauda, mangaani, molübdeeni, fosforit, väävlit, räni, seleeni, tsinki, kokku 27 elementi.

 

Munakoorepulber ja selle väärtus

Munakoorepulber aitab ravida ning ennetada rahhiiti ja verevaesust, aktiveerida luukudede vereloomet, parandada luumurde, vältida luude haprust ja hõrenemist, küünte ja juuste murdumist, igemete veritsemist, igemepõletikku, kõhukinnisust, ärrituvust, närvinõrkust, unetust, astmat, karedat nahka ja nahalõhesid, nõgestõbe ja heinapalavikku ning ravida ja ennetada südame- ja veresoonkonna haigusi.

Munakoorepulber aitab juuksejuurtel taastuda, peatab juuste väljalangemise ja kiirendab nende kasvu. Kasu on sellest ka selgroo- ja ristluuhaiguste ning raske füüsilise töö ja aktiivse sporditegemise korral.

Munakoorepulber väljutab kehast radioaktiivseid aineid, aitab kaasa healoomuliste kasvajate, mao- ja soolehaiguste, parodontoosi ja psoriaasi ravile.

Munakoori tuleb nakkuste vältimiseks keeta ja kuivatada või praeahjus kuumutada. Ravitoime seejuures ei vähene. Pärast seda jahvata koored pulbriks.

Pulbrit võetakse olenevalt vanusest 1,5 g (üle aasta vanustele lastele) kuni 3 g (täiskasvanutele) päevas.

Muna kasutatakse aneemia raviks. Kuigi aneemia põhjused on erinevad, püüdke jälgida, et toit oleks mitmekesine ja sisaldaks piisavalt rauda, vitamiine ja mineraalaineid. Laps peaks kindlasti sööma liha, kaunvilju, täisteratooteid, puuvilju, rohelisi lehtköögivilju ja munakollast.

 

Kanamunasalv

Kanamunasalv aitab soolade ladestumise, nahapaksendite, kannalõhede ja seenhaiguste vastu.

Retsept: vala värskele pesemata kanamunale 60 ml külma vett ja 70 ml 70% äädikat, lase 7 päeva seista (kuni munakoor on lahustunud ja muna oleks nagu keedetud). Pudrusta muna, lisa 200 g toaleiget koorevõid, vala äädikavedelik võisegule osade kaupa, sega ühtlaseks massiks. Pane purki, sule kindlalt ja säilita külmikus.

 

“Munakosmeetika”

Muna paneb näonaha särama. Muna kasutatakse närtsinud näonaha noorendamiseks, värskendamiseks ja silumiseks. Pane näole munakoorte sisemised kiled, hoia peal, kuni need kuivama hakkavad.

Munamaskid näole

Normaalsele nahale:

Munarebumask: 1 munarebu, 1 tl maisiõli, 1 tl odra- või kamajahu. Pärast maski mahapesemist aseta näole mõneks minutiks jahe kibuvitsamarjatee mähis.

Kuivale nahale:

Munakollase-sidrunimask: 1 munakollane, 1/2 tl taimeõli, 1 koorega sidruni- või apelsiniviil. Sega munakollane õliga ja vala tassi, mille põhja on asetatud tsitruseviil. Lase kinnikaetult seista 10 minutit. Paksendamiseks võib juurde lisada veidi nisujahu. Pärast maski loputa nägu üle jaheda peterselliteega.

Kollane mask kuivale, õrnale nahale:

1/2 sl kummelit
umbes 1 sl munakollast
2 tilka mandliõli

Rasusele nahale:

Munavalge-sidrunimask 1 vahustatud munavalge, 1 tl nisujahu, 10 tilka sidrunimahla, 3-5 tilka piparmünditinktuuri. Pärast maski aseta näole jahe mähis.

Munamaskid juustele

Munamask kuivadele juustele:

Sega kaks muna 4 spl oliiviõliga, kanna saadud segu ühtlaselt juustele. Seo rätik pähe ja lase 10 minutit maskil mõjuda. Pärast loputa hoolikalt!

Munamask kurnatud juustele:

Koogel-moogel õliga. Klopi 1 spl beebiõli ühe vahustatud munarebuga ja lisa see segu vee hulka. Masseeri seda peanahale ja juustesse. Pärast loputa hoolikalt. Desserdiks võid oma juustele anda poole tassi sidrunimahla ja 1 tassi destilleeritud vee korralikult läbiraputatud segu.

 

Allikas: Tallegi koduleht

Foto: yourfitnesschoice.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt