Nõelravi aitab tõhusalt sõltuvust ravida

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. veebruar 2020 kell 17:35Sõltuvuste ravimine on keeruline ja sageli võimatu ülesanne. Olgu sõltuvusaineks “leebemad“ ained nagu nikotiin ja alkohol või raskemateks peetavad heroiin ja kokaiin – sõltuvuste ravi on igal juhul pikaajaline protsess, kus tagasilangused on sagedased. Enamasti kasutatakse sõltuvuste raviks kombinatsiooni ravimitest ja psühhoteraapiast. Kuid juba 1973. aastast on väga heade tulemustega kasutatud sõltuvusest loobumise toetamiseks ka akupunktuuri ehk nõelravi.

 

Nõelravi on kasutatud rohkem kui 3000 aastat väga erinevate probleemide raviks alates allergiatest kuni krooniliste valudeni. Meetod põhineb kontseptsioonil, et looduses on kaks vastandlikku teineteist täiendavat jõudu yin ja yang. Kui me oleme terved, siis on need kaks jõudu tasakaalus. Sõltlastel napib aga yin-energiat, mis on ühtlasi vee-energia. Selle vastandjõud yang on tule-energia ning yin-energia puudus tähendab seda, et yang-energia võib väljuda kontrolli alt.

Ravi- või teraapiaviisina stimuleerivad akupunktuuri nõelad kindlaid punkte kehal, et parandada sellele punktile vastava piirkonna või organi tööd. Uuringud on näidanud, et nõelravi tõstab endorfiinide taset, mis toimivad looduslike valuvaigistitena, ning kõrgem endorfiinide tase aitab sõltlastel paremini kontrollida himu sõltuvusaine järele ning leevendab ärajäämanähtusid.

 

Kasutusel juba aastakümneid

Esimene nõelravi rakendav võõrutuskliinik avati 1974. aastal New Yorgis Lincoln Memoriali haiglas. Sellest ajast on tööd alustanud üle 2000 uue sarnase kliiniku nii USA-s kui ka mujal maailmas. Nõelravi on ilma kõrvalnähtudeta ravimeetod, mis aitab sõltuvusest võõrutada väga erinevate narkootikumide puhul, sealhulgas barbituraatidest (rahustid ja uinutid), kokaiinist ja nikotiinist, aidates luua sõltuvusest taastumiseks ja psühho-sotsiaalseks rehabilitatsiooniks vajaliku baasi.

Kliinikutes kombineeritake nõelravi koos anonüümsete narkomaanide 12 sammu programmiga. Nõelravi vähendab ärevust ning agressiivsust ja soodustab rahulikku ja 12 sammu programmile vastuvõtlikku meelestatust. Rahulik akupunktuuri seanss aitab arendada sisemist meditatiivset rahu ka kõige häirituma ja hirmunuma inimese puhul. Teraapia on välja arendatud grupiviisilisena ning seda protsessi nimetatakse NADA (National Acupuncture Detoxication Association) protokolliks. Selle käigus istuvad patsiendid 45 minutit vaikselt grupis koos, samal ajal kui neile pannakse akupunktuuri nõelad.

NADA protokolli on kasutatud ka traumajärgse teraapiana 9/11 sündmuste ja orkaan Katrina järel. Seda rakendatakse USA mitmes linnas tuletõrjujatele ning Inglismaal võeti nõelravi meetod kasutusele 130 vanglas pärast seda, kui esimeste katsetuste järel langes vägivallajuhtumite hulk vanglates 80%. Indias on NADA protokolli kasutatud stressi ja suitsiidimõtete teraapiana sõjaväelastel.

Võõrutuskliinikute praktilisi kogemusi toetavad ka mitmed teadustööd. Hiljuti avaldasid Hiina teadlased töö, milles vaatlesid loomkatsete baasil seda, kuidas nõelravi aitab kaitsta ja toetada ajurakke heroiinisõltuvuse puhul. Heroiin kahjustab mitmeid aju piirkondi ning selle pikemaajaline kasutamine põhjustab närvisüsteemile pöördumatut kahju. Teadlaste meeskond Anhui Hiina meditsiini ülikoolist kasutas katses rotte, kellele tekitati heroiinisõltuvus. Võõrutusperioodil rakendati nõelravi kindlate aju mõjutavate punktide peal. Teadlased leidsid, et ajurakud mõjutatud piirkonnas normaliseerusid järk-järgult ja ajurakke kaitsvate ainete kontsentratsioon tõusis.

 

Allikad: Pacific College, Medical News Today, Huffington Post, Acupuncture Healing Arts, Acudetox

Foto: acupunctureclinicnw.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt