Opioide sisaldavad retseptiravimid on tugevas seoses heroiinisõltuvusega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. veebruar 2014 kell 16:52



Näitleja Philip Seymour Hoffmani surm 46 aasta vanuses on toonud meedia tähelepanu sellele, et USA-s on suurenenud heroiini üledoosi tõttu hukkunute arv. Kuid probleem on tegelikult palju laiem – viimase aastakümne jooksul on hüppeliselt kasvanud kõik opioidide üledoosidest põhjustatud surmad. Haiguste kontrolli ja ennetuse keskuse (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) viimaste andmete põhjal põhjustavad retseptiravimitena müüdavad opioidid Ameerikas viis korda enam surmajuhtumeid kui heroiin. Ametlikult müüakse neid selliste nimede all nagu  OxyContin, Vicodin ja Percocet ning illegaalselt müüakse neid ka tänavatel ning purustatakse ja segatakse heroiiniga.

 

Korrakaitsejõud ei ole suutnud kontrolli alla saada “tabletibarikuid“, mis levitavad suuri koguseid illegaalseid opioidseid ravimeid ning mitmed kasutajad käivad niikaua mööda erinevaid arste, kuni leiavad kellegi, kes neile soovitud ravimi retsepti välja kirjutab. Retseptiravimite väljakirjutamise reglementeerimisel on sageli vastupidine efekt – see mitte ei vähenda sõltuvuslike ravimite kasutamist, vaid ajab inimesed illegaalseid ravimeid ja narkootikume otsima. Näiteks Marylandi osariigi andmete põhjal langes 2012. aastal farmaatsiatööstuse opioidide üledooside hulk 15%, kuid samas tõusis heroiini üledooside hulk 41%.

 

Farmaatsias kasutatavad opiodid on libe tee

Ühe narkootilise aine asendamisel teisega mängivad rolli nii turujõud kui sõltuvushaiguse olemus ja pidev vajadus uue doosi järele. Heroiin on illegaalsel turul palju odavam kui sama teed pidi levivad farmaatsiatööstuse ravimid, ning heroiini kasutamisega kaasnev stigma ei hirmuta neid, kes on silmitsi opioididest põhjustatud võõrutusnähtudega. Sõltlase jaoks sobib võõrutusnähtude tormi korral igasugune opiaat ning retsepti alusel väljastatavad valuvaigistid võivad olla paraneva sõltlase jaoks libe tee tagasi sõltuvuse küüsi.

Ka Hoffmani puhul on teada, et peale kahte aastakümmet sõltuvusest vabana põhjustas tagasilanguse just retseptiravimite võtmine. Kas näitleja suri vaid heroiini üledoosi tõttu või oli selle põhjuseks erinevate droogide kombinatsioon, ei ole veel teada.

USA riikliku narkootikumide kuritarvitamise instituudi (National Institute on Drug Abuse) direktori Nora Volkowi sõnul ei ole peamine üledooside põhjustaja hetkel mitte heroiin vaid opioidsed ravimid. 2010. aastal hukkus USA-s 3036 inimest heroiini üledoosi tõttu, kuid samal aastal registreeriti retseptiravimite üledoosi tõttu hukkunuid 22 134. Kolmel juhul neljast on üledoosi põhjuseks opioidid või nende kasutamine koos alkoholi või teiste ravimitega. Kõige sagedamini on üledoosi põhjustajateks sellised ravimid nagu Xanax, Valium and Ativan, mida kasutatakse ärevuse või unetuse raviks.

 

Noored alahindavad opioidide kahjulikku mõju

Enamus ravimite väärkasutajatest on saanud need pereliikmetelt, sõpradelt või narkodiileritelt. Noored võivad arvata, et opioidid on ohutumad kui tänavanarkootikumid, kuna neid saab arstilt ja neid toodetakse ravimitööstuses. Arvates, et tegemist on suhteliselt ohutu droogiga, juhtub sageli, et seda kombineeritakse alkoholi või teiste ravimitega. Samuti on levinud arvamus, et narkootikumide suitsetamine või ninnatõmbamine on ohutum kui nende süstimine. Kasutajad ei tea, et aeglaselt vabanevad opioidsed ravimid võivad olla pikaajalise toimega.

Heroiin ja opioidid on kõige kahjulikuma mõjuga narkootikumid, kuna nendest sõltuvusse sattumisel võtavad need üle inimese elu. Inimene on keskendunud ainult sellele, kuidas rahuldada oma vajadust järgmise doosi järele ning on valmis milleks iganes. Massachusettsi osariigis Quincy linnas mõisteti, et sõltlaste puhul ei ole abi nende arreteerimisest ning võeti kastutusele taktika, et politseinikud kandsid patrullimisel kaasas üledoosivastast ravimit. Viimase kolme aasta jooksul on tänu sellele suudetud päästa 216 inimest üledoosi põhjustatud surmast.

 

 

Allikad: The Washinton Post, National Survey on Drg Use and Health, TMZ, CDC

Foto: joblo.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt