Paksuks narrimine suurendab ülekaalulisuse riski

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. juuli 2020 kell 17:04Kehaimidž ja väljanägemine on tänapäeval meedia survel oluline aina nooremate tüdrukute jaoks. Nii Ameerikas kui ka mitmel pool Euroopas on aina enam levinud ülekaalulisuse epideemia samal ajal, kui moelavadel ja ajakirjade kaantel on modellid üha nooremad ja kõhnemad. See paradoksaalne olukord on suurendanud läbi aastate toitumishäirete osakaalu aina nooremate laste seas. Toitumishäire tekkeks ei ole sageli palju vaja – häbistamine ja narrimine eakaaslaste poolt jätab sügavad jäljed laste psüühikasse. Teiste poolt „paksuks“ nimetamine ei too igal tüdrukul kohe esile toitumishäiret, kuid värske uuring näitab, et juba üksnes selline sildistamine suurendab tõenäosust, et laps kasvab üles ülekaalulisena.

 

UCLA (University of California, Los Angeles) psühholoogide läbi viidud pikaajaline uuring näitab, et tüdrukud, keda vanemad, õed-vennad, sõbrad, klassikaaslased või õpetajad on kümne aasta vanuses nimetanud paksuks, on suurema tõenäosusega 19-aastasena reaalselt ülekaalulised.

Uuringus vaadeldi California põhjaosas, Cincinnati ja Washingtoni osariikides 1379 tüdrukut, kellest 58% olid kuulnud enda kohta halvustamist, et nad on liiga paksud. Kõiki tüdrukuid mõõdeti ja kaaluti uuringu alguses ja siis uuesti üheksa aastat hiljem.

Narrimine kehakaalu pärast põhjustab reaalset kaalutõusu

Negatiivse hinnangu saanud tüdrukud olid 19-aastasena 1,66 korda suurema tõenäosusega ülekaalulised ning mida enam oli neid inimesi, kes tüdrukut paksuks nimetasid, seda suurem oli tõenäosus, et ta tõepoolest oli üheksa aastat hiljem paks. Uuringut, mis avaldati teadusajakirja JAMA Pediatrics veebiversioonis aprilli lõpus, kommenteerib seda läbi viinud teadlane A. Janet Tomiyama, öe

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.

    Telegram.ee tavaliige Telegram.ee kuldliige
Ava galerii

10.88€
1 kuu

(130.56€ 1 aasta)

50€
6 kuud

(8.33€ 1 kuu)

188€
1 aasta

(68€ aasta / 5.66€ kuu +*) Võimalik tasuda kolmes osas
Telegrami 1g kuldplaat
* väärtus 120€, limiteeritud kogus!
Kõik artiklid
Kõikide artiklite kuulamisvõimalus
Kõik videod
Kõik koolitused
Kõik podcastid
Telegram Mastermindid veebis
Kohtumised Telegram.ee toimetusega näost näkku
-10% allahindlus Telegram.ee veebipoes (ka kuldplaadilt)
 TelliTelliTelli


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt