Suhkruga on kerge liialdada – mida see sinu keha jaoks tähendab?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. oktoober 2020 kell 16:08sugarSuhkrut peetakse ebatervislikuks peamiselt selle tõttu, et see ei sisalda mitte mingeid vajalikke toitaineid peale kiirelt imenduvate süsivesikute. Kui tarbime suhkrut enda tavapärasele toidule lisaks, siis saame liiga palju kaloreid ning kui asendame tervislikumat toitu suhkruga, jääme toitainete puudusesse. Olgu suhkru ebatervislikkuse põhjuseks üks või teine, igal juhul sööb enamik inimesi seda tänapäeval liiga palju. Peaasjalikult selle tõttu, et rafineeritud suhkrut lisatakse odava täiteainena ja inimese loomuliku magusa maitse eelistamise tõttu pea kõikidesse toitudesse.

 

 

Toitudele lisatud suhkur ei tohiks anda meile rohkem, kui 10% kogu kalorite hulgast, kuid vähemasti Ameerikas on see number keskmiselt 15%. Maailma terviseorganisatsioon kaalub soovitusliku koguse vähendamist poole võrra, piirates seda viie teelusikatäie peale päevas – umbes nii palju suhkrut saab kõigest poolest purgitäiest karastusjoogist. Ameerika südameliit on juba ammu soovitanud, et naised ei tohiks tarbida üle kuue teelusikatäie suhkrut päevas ning meeste puhul peaks see jääma alla üheksa lusikatäie.

Suhkru kahju kehale on siiski suurem, kui lihtsalt toitainete vaeguse põhjustamine. Liigse suhkrutarbimise ja haigestumise vaheline seos ei ole midagi uut. Juba mitu aastakümmet tagasi kirjutas toitumisteaduse professor John Yudkin raamatu, milles väitis, et suhkur on peamine süüdlane südamehaiguse ja II tüübi diabeedi puhul. Kuid madala rasvasisaldusega toitude kõrgajastul võitles toiduainetööstus jõuliselt Yudkini väidete vastu.

Mis kehas suhkru tarbimisel toimub

Üldine termin “suhkur” võib tähendada mitmeid asju. Lauasuhkur, ehk sukroos koosneb glükoosi ja fruktoosi molekulist. Glükoos tekib taimedes fotosünteesi käigus ning see on sukroosist vähem magus, fruktoos, mida leidub looduslikult mees ja puuviljades, on 70% magusam, kui lauasuhkur.


Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt