Psühhiaatriliste ravimite tarbimine võib põhjustada oluliste toitainete defitsiiti

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. august 2023 kell 12:15Foto: PixabayTumisu

Ajal, mil psühhiaatriliste häirete, k.a depressiooni ja ärevushäirete esinemissagedus on hüppeliselt tõusnud mitte pelgalt täiskasvanute, vaid ka noorte ja laste seas, on oluline meenutada, et meie isiklikud valikud mõjutavad meie enesetunnet drastiliselt. Siiski on läänelikus elustiilis kombeks haarata esmalt pigem ravimikarbi järele, kui vaadata üle oma elustiil ning  liikumis- ja toitumisharjumused, kirjutab terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav.

 

Kahjuks kaasneb turvaliseks kuulutatud medikamentidega rohkelt riske, sest tasuta lõunaid pole ka bioloogias.

Teadusuuringud kinnitavad, et psühhiaatrilised ravimid võivad tühjendada keha olulistest toitainetest. Defitsiidid tekivad erinevatel põhjustel, nt mõjutavad ravimid  toitainete seedimise ja omastumise tõhusust ning kutsuvad ainevahetuse käigus esile vitamiinide ja mineraalide suurenenud eritumise. Aja jooksul tekib toitainete vaegus ja see võib omakorda põhjustada täiendavaid sümptomeid, suurendada ravimite kõrvaltoimeid ning halvendada tuntavalt patsiendi seisundit.

Tegu on tõsise probleemiga, mis jääb kahjuks siiski  sageli tähelepanuta. Probleemi võimendab fakt, et toitainete varude kahanemine võtab aega ja nii ei pruugi patsient ise ega ka arst luua hiljem seost algse ravimi ja uute sümptomite vahel. Harvad pole juhtumid, kui uued sümptomid toovad kaasa järgmiste ravimite tarbimissoovituse. Polüfarmaatsia ehk mitmete ravimite samaaegne tarbimine suurendab aga toitaineliste defitsiitide tekkimise riski veelgi.

Järgnevalt olgu ära toodud mõned olulised  toitained, mille varusid psühhiaatrilised ravimid tugevalt mõjutavad. 

Magneesium

Magneesium on oluline mineraal, mis osaleb meie organismis enam kui 300 biokeemilises kaskaadis. See lõõgastusmineraal mängib võtmerolli hormoonide, närvivahendusainete ja ensüümide töös, millel on hoomamatult suur mõju meeleolule ja ajufunktsioonidele. Magneesium on

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt