Toitumisnõustaja Liis Orav: 4 ohtlikku müüti, mis kaalulangetust takistavad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. juuli 2022 kell 17:50Tervist ja tervislikku toitu puudutavad uskumused on ajas drastiliselt muutunud. Uutest teadmistest ja kogemustest hoolimata on endiselt levimas palju ajaloohämarusse kuuluvaid müüte. Nii mõnedki neist on seotud ka tänapäeval nii aktuaalse kaalulangetuse teemaga.

 

Äsja avaldatud uuringust selgus, et iga neljas keskealine Eesti mees on rasvunud. Ülekaaluga on hädas iga teine Eestis elav täiskasvanu ja iga kolmas laps. Järjest kasvavad kaalu ei pruugi olla kerge kontrolli alla saada. Seda enam, kui kaalu langetamisel lähtutakse valedest eeldustest.

Järgnevalt olgu ära toodud mõned levinud valeuskumused, mis kaalukaotusele kuidagi kaasa ei aita, kirjutab Telegramile integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav.

 

  • Madala kalorsusega dieedid toovad pikaajalise tulemuse

Uuringud näitavad, et madala kaloraažiga dieet ei toimi pikemas perspektiivis peaaegu kunagi. Ca 85% inimestest võtavad  kaotatud kilod kaalus tagasi juba aastaga. Veelgi enam, uuringud näitavad, et dieeti pidavad inimesed võtavad tulevikus kõige tõenäolisemalt kaalus veelgi juurde. Tegelikult ennustabki dieedipidamine järjekindlalt tulevast kaalutõusu ja mitte kaotust.

Kiire kaalukaotuse asemel peaksime omale eesmärgiks seadma pigem elustiili tervislikumaks muutmise. Kui meil õnnestub oma aktiivsust tõsta, tervislikumalt süüa ja paremini magada, siis optimeerub suure tõenäosusega ka kaalunumber. Dieedi pidamine ja enese näljutamine seda tulemust aga reeglina kaasa ei too.

  • Kõik kilokalorid on võrdsed

Kilokalorid on küll energia mõõtühikuks, kuid see ei tähenda veel, et kõikidel kaloriallikatel oleks kaalunumbrile sama mõju. Erinevad makrotoitained (valgud, rasvad, süsivesikud) vallandavad organismis erinevaid hormoone, millel on meie energiatasemele, näljatundele ja kehakaalule dramaatiliselt erinev mõju.

Rafineeritud süsivesikute vähendamine ning piisava koguse kiudaine ja kva

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt