Rasestumisvastased tabletid võivad suurendada pimedaks jäämise ohtu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. november 2013 kell 17:30third-generation-contraceptive-pills-displayed-on-january-2-2013-in-lille-france_-afpRasestumisvastaseid pille kirjutatakse välja sageli juba puberteediea alguses ning isegi enne seda, kui teismelised alustavad seksuaalelu. Ei ole harvad juhtumid, kui nende hormonaalsüsteemi mõjutavate ravimite väljakirjutamise ainsaks põhjuseks on probleemne näonahk. Aina enam leitakse, et sekkumine keha tasakaalu sünteetiliste hormoonidega toob kaasa terve hulga kõrvalnähtusid, mida tablettide kohta seni arvata ei osatud.

 

Värske uuring rasestumisvastaste pillide kohta leidis, et pikaajaline kasutamine kahekordistab riski haigestuda glaukoomi. Glaukoom on üks sagedasemaid pimedaksjäämise põhjuseid üle 40-aastaste inimeste seas. See tekib siis, kui silmasisene rõhk suureneb silmasisese vedeliku ringlusehäire tõttu. Rõhk avaldab survet silma erinevatele osadele, mis võib viia nägemisnärvi kahjustuse ja pimedaksjäämiseni.

Glaukoomi jagatakse kaheks tüübiks. Avatud nurgaga krooniline glaukoom on kõige sagedamini esinev glaukoomi tüüp. Siin on tegemist ealiste muutustega silmas: vedeliku äravoolukanalid sulguvad järk-järgult ning silma siserõhk suureneb. Miks kanalid sulguvad, see pole veel teada. Suletud nurgaga glaukoomiks nimetatakse seda, et mõnedel inimestel on iiris pärilikult ebanormaalse kujuga, blokeerides äkki kõik äravoolukanalid ja liikudes kanalite ette, mille tulemusel silma siserõhk tõuseb väga kiiresti. Vahel võib blokeerijaks olla ka silmasisene kunstlääts.

Teadlased hoiatavad, et rasestumisvastased pillid võivad mängida rolli glaukoomi tekkes ja soovitavad neid kasutavatel naistel silmi kontrollida. Uuringud on näidanud, et glaukoomi teket võib mõjutada pillide peamine komponent östrogeen. Asjakohane uuring, mida esitleti Ameerika oftalmoloogide akadeemia kohtumisel New Orleans’is, vaatles 3406 üle 40 aasta vanust naist, kes läbisid silmakontrolli ja küsitluse. Selle põhjal järeldati et naistel, kes olid suukaudseid rasestumisvastaseid pille võtnud kauem kui kolm aastat, oli üle kahe korra suurem tõenäosus saada glaukoomi diagnoosi. Sealhulgas ei olnud oluline, millist tüüpi pille kasutati.

Glaukoomi tekkeks on mitmeid eelsoodumusi nagu perekondlik taust, rass, lühinägelikkus, kõrgenenud silmasisene rõhk ja diabeet. Selle uuringu põhjal võib riskifaktorite nimekirja lugeda ka pikaajalise rasestumisvastaste pillide kasutamise ning teadlased rõhutavad, et nii günekoloogid kui ka silmaarstid peaksid sellest teadlikud olema. Naisi, kes on võtnud rasestumisvastaseid tablette üle kolme aasta, tuleks regulaarselt saata silmaarsti juurde kontrolli, eriti kui neil on ka teisi glaukoomi eelsoodumusi.

 

Allikad: Telegraph, Eurek Alert!, Inimene.ee

Foto: libela.org

 

Toimetas: Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt