Beebipillide ohutus sattus küsimärgi alla

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. veebruar 2013 kell 13:39beebi

Tarbija 24 kirjutab, et Prantsusmaal seati kahtluse alla kolmanda ja neljanda põlvkonna beebipillide ohutus. Tuntud Eesti naistearsti sõnul pole probleem mitte niivõrd rasestumisvastaste vahendite kõrvaltoimes, vaid selles, et beebipille kasutatakse vastunäidustustest hoolimata.

 

“Kuigi kolmanda ja neljanda põlvkonna progestiine (üks beebipillide koostisosi – toim) talutakse paremini, on viimased uurimused näidanud, et tromboosirisk on veidi suurem, kui seda on näidanud eelnevad kliinilised katsed,” tõdes Ida-Tallinna keskhaigla perinatoloogiakeskuse juhataja  Ferenc Szirko.

Tuntud naistearsti arvates on selle põhjuseks asjaolu, et katsetesse ei võetud suitsetavaid ja tüsedaid naisi ega naisi, kellel lähisugulastel on esinenud tromboosi. Ta kinnitas, et kuigi hormoonpreparaadid suurendavad tromboosiohtu ka täiesti tervetel naistel, ei paista see eriti välja, sest risk on väike ja neid juhtumeid tuleb ette harva.

“Igapäevaelus aga hoiatustest ei hoolita, tablette söövad kõik, kes soovivad mugavat suguelu, kuid suitsetajate, tüsedate ja päriliku soodumusega inimeste seas on tromboosirisk märksa kõrgem ja hormoonidest soodustatud tromboosijuhtumid on märksa sagedasemad,” kõlas arsti otsekohene hinnang.

 

Beebipillid kui mugavusvahend

Üks põhjus, miks naised eelistavad võimalikest ohtudest hoolimata uue põlvkonna vahendeid, on see, et neid talutakse paremini.

“Ka Eestis on teateid noortest naistest, kellel antibeebipillide kasutamise ajal on tekkinud tromboos. Väikese kasutajate arvu tõttu ei saa meil esile tuua vanema ja uuema põlvkonna pillide tromboosi soodustava toime erinevust,” rõhutas arst.

Szirko lisas, et iga kord, kui ajakirjandus võimendab üle beebipillidega seonduvaid ohte, kasvab hüppeliselt abortide arv.

Ravimiameti andmetel kasutab Eestis iga päev umbes 42 000 naist kolmanda ja neljanda põlvkonna preparaate. “Eestis kipub kahjuks olema nii nagu mujalgi – uuem on ikka populaarsem,” rääkis ravimiameti ohutusjärelevalve büroo juhataja Maia Uusküla.

 

Suur skandaal Prantsusmaal

Prantsusmaa on otsustanud peatada tuntud akneravimi Diane-35 (toimeained tüproteroonatsetaat ja östrogeen) ning teiste samu toimeaineid sisaldavate ravimite müügiloa. Sellel ravimil on peale aknevastase toime ka rasestumisvastane mõju.

Ferenc Szirko sõnul tuleks selle ravimi skandaal ning kolmanda ja neljanda põlvkonna beebipillide ohutusega seonduv uurimine hoida lahus. “Skandaal Prantsusmaal ei ole seotud ravimi kõrvaltoimega, vaid sellega, et Prantsusmaa ravimiameti salajane raport tõsistest kõrvaltoimetest ja mittesihipärasest kasutamisest lekitati ajalehele Le Figaro,” selgitas arst.

 

Beebipillid, mille kasu-riski suhet hinnatakse:

Azalia, Cerazette, Gracial, Marvelon, Mercilon, Novynette, Regulon, Samba, Trimiron,  Cilest, Aliane, Ethinylestradiol / Drospirenone Leon Pharma, Jangee, Linatera, Lluvieight, Midiana, Minayeight, Nubeight, Pirestrol, Yarina, Yasminelle, Yaz.

 

Täispikk artikkel: Tarbija 24

 

Toimetas Õnne PuhkKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt