Uus võrkkesta implantaat annab pimedatele nägemise

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. mai 2013 kell 16:51 

Üks mees kõnnib õhtul restoranist tänavale ning jääb lummatult kümneks minutiks vaatlema tänavalampe ja valgustatud poeaknaid. Tema rõõmu selle igapäevase vaate üle põhjustab tõsiasi, et see mees on tegelikult pime. Ta on üks neist üheksast patsiendist, kellele on paigaldatud Alpha IMS seade – uusim võrkkesta protees, mis saab pimedale nägemise tagasi anda.

 

Pildil on ühe patsiendi peast tehtud röntgenipilt, millel on näha siirdatud kiip. Selle küljes olevad juhtmed ühendavad kiibi kõrva taga oleva häälestusseadmega, millega reguleeritakse eredust. Seade saab juhtmevaba ühenduse kaudu toidet patareilt.

Selline seade sobib ainult neile patsientidele, kellel on hävinud valgust tuvastavad rakud võrkkestas, kuid silmanärv on kahjustamata. Alpha IMS on lisaks Argus II nimelisele seadmele ainus nägemisprotees, mis on jõudnud kliiniliste katsetusteni.

Argus II sai alles hiljuti USA-s toidu- ja ravimiameti tunnustuse ning see on häälestatud aitamaks lugeda pimedate kirja nägemise, mitte puudutuse kaudu. See seade konverteerib prillide abil edastatava video elektroonilisteks signaalideks, mis on “nähtavad” 60 silma võrkkestale siirdatud elektroodi abil.

Alpha IMS töötab täiesti erineval põhimõttel: see tuvastab silma langevat valgust, kasutades välist kaamerat, mille abil patsient saab ringi vaadata vaid silmi liigutades. Seade kasutab 1500 implanteeritud elektroodi võrgustikku, mis asuvad võrkkesta all, mitte peal – see tagab parema resolutsiooni. Samuti kasutab see ära võrkkesta keskmise kihi närvirakkude loomulikku võimet tajuda liikumist ja kontrasti.

 

 

Allikas: New Scientist

Lähemalt Argus II seadmest: ERR

Pilt: New Scientist

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt