Ajatu: Tõhus ja ohutu rasestumisvastane meetod meestele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. veebruar 2017 kell 13:26



Sellest ajast peale, kui inimesed mõistsid, mil moel lapsi eostatakse, on püütud seda ka ühel või teisel moel ära hoida. Rasestumisvastaste vahendite ajalugu on mitmekesine ja keeruline ning mida tulevik toob, seda ootavad kindlasti paljud huviga. Valdavalt keskendutakse rasestumise ärahoidmisel naiste organismi mõjutamisele hormoonide või mehaaniliselt raseduse takistamise teel. Kuid üks uus meetod pakub hoopis teist lahendust – selle nimi on Vasalgel või RISUG – reversible inhibition of sperm under guidance ehk tagasipööratav spermatosoidide inhibeerimine.

NB! Käesolev “Ajatu” ilmus esimest korda 15. detsembril 2013 ja tänaseks on ilmunud veel mitu Vasalgeli tõhusust kinnitavat uurimust, näiteks see siin. Ometi ei ole Vasalgel veel massidesse jõudnud.

 

Kui inimestel palutaks kirjeldada ideaalset kontratseptiivi, siis oleks see umbes järgmine: ei mingit lateksit, igapäevast tabletineelamist, hormoone, mis mõjutaksid tuju või seksiisu, mitte mingeid negatiivseid kõrvalnähtusid tervisele ning 100%-line efektiivsus ehk mitte mingeid beebisid. Tõsiasi on see, et midagi sellist juba eksisteerib. Indias leiutatud Vasalgeli on püütud turule tuua juba üle 30 aasta alates aastast 1979. Kuid kuna tegemist on lihtsa odava protseduuriga, mida tuleb korrata iga 10 aasta järel, siis ei ole farmaatsiatööstusel võimalik selle pealt raha teenida. Vasalgel on India teadlase Sujoy Guha töö tulemus ning ta on 30 aasta jooksul seda ideed parandanud, testinud ja bürokraatide ning skeptikutega võidelnud, et meetodit laiemalt kasutusele tuua.

 

Kuidas see töötab?

Praegu on Indias käsil ravimi viimase faasi kliinilised katsed ning võib oota, et see jõuab seal turule paari aasta pärast. Protseduur on algselt sarnane vasektoomiaga, kuid seemnejuhade püsiva läbilõikamise asemel süstib arst mehe seemnejuhadesse Vasalgeli, mis katab nende sisepinna ning mõjutab kõiki mööduvaid seemnerakke sel moel, et need muutuvad viljatuks. Geel püsib seal umbes kümme aastat, välja arvatud juhul, kui mees soovib lapsi – sel juhul uhatakse see välja lihtsa soodavee abil, mille järel on kahe kuu möödudes sperma taas täielikult elujõuline.

Protseduur kestab vähem kui tunni ning mees lahkub arsti juurest vaid plaastriga munandikotil. Järgmisel päeval või paaril võib sellega kaasneda kerge ebamugavustunne, paistetus või valulikkus, kuid sellega kõrvalnähud piirduvad. See on 100% tõhus ning sellega ei kaasne hormonaalseid kõrvalnähtusid. Seni ei ole kliinilistel katsetel osalenud sadadel meestel esinenud tõsiseid vastureaktsioone või ravimi mittetoimimist.

 

Tõhusa ja ohutu rasestumisvastase vahendi järele on suur vajadus

Seda on võimatu võrrelda sellega, mida naised kogevad rasestumisvastaseid pille tarbides – meeleoluhäired, vähenenud seksuaaltung, menstruatsiooni lakkamine. Ning sealjuures sõltub pilli tõhusus sellest, kas seda võetakse iga päev ühel ja samal ajal. Samuti on see igakuine kuluallikas.

Huvitaval kombel on kõige suurem toetus RISUG-ile väljaspool Indiat tulnud Bill ja Melinda Gatesi nimeliselt fondilt. 100 000 dollarit annetati selleks, et uurida, kas seda meetodit annaks kohandada naistele kasutamiseks. Tekib küsimus, et miks? Kui mehe väliste suguelundite puhul lihtne ja odav protseduur oleks naiste puhul oluliselt keerukam ja kulukam.

Nii idas kui ka läänes on vajadus tõhusate rasestumisvastaste vahendite järele selge. India möödub õige pea rahvaarvult isegi Hiinast ning vaesemates piirkondades toovad India naised ilmale keskmiselt neli last. RISUG on odav toota ja manustada ning see aitaks vaesematel peredel oma pereliikmete arvu piirata ja selle läbi suurendada võimalusi vaesusest välja rabeleda.  Arenenud maades aitaks see tuua leevendust naiste olukorrale, kes rasestumisvastaste pillide lühi- ja pikaajaliste kõrvalnähtude alla kannatavad ning annaks meestele usaldusväärsema ja vähem tülika valiku kui kondoomid. Parem rasestumisvastane vahend tähendab vähem soovimatuid lapsi, üksikvanemaid ja aborte.

 

Allikad: Gaggle, The Hairpin, Wired, EurekAlert! (2016)

Foto: catholiclane.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt