Silmi uurides saab diagnoosida mitmeid haigusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. jaanuar 2020 kell 15:35heart_eyesVanasõna ütleb, et silmad on hinge peegel. Kuid silmad peegeldavad ka palju enamat meie tervise kohta, kui arvata võiks. Silmade vaatlemisel võib saada aimu mitte ainult kae ja glukoomi, vaid ka mitmete süsteemsete haiguste kohta nagu diabeet või südame-veresoonkonna haigused. Vahel on need märgid silmades nähtavad kaua enne seda, kui haiguse iseloomulikud sümptomid avalduvad.

 

Peaaegu kõik silma osad võivad anda olulisi vihjeid süsteemsete haiguste diagnoosimiseks. Need märgid võivad olla silma välispinnal (silmalaugudel, konjuktiivil ehk silmalau sidekestal ja silma sidekestal), silma keskel ja selle taga võrkkestal. Oftalmoloog Neil Adams kirjeldab National Geographicule antud intervjuus, et silmad on aken süsteemsete haiguste diagnoosimiseks.

 

Südamehaigused ja stress

Südamehaiguste uurimisel on tavaliselt peamiseks uurimismeetodiks südame kuulamine. Kuid silmade kaudu on võimalik südame tervist otseselt ka vaadelda. Silma võrkkest peegeldab ajukude ja silma veresooned peegeldavad keha veresoonte olukorda. Rohkem kui kolmandik teadaolevatest geneetilistest häiretest hõlmavad ka muutusi silmas. Silmade põhjal on võimalik näha toitainete puudust, närvikahjustusi ja B-grupi vitamiinide puudust. Optiline närv ja silmaliigutused peegeldavad sageli muutusi kesknärvisüsteemis, kuna suur osa ajust aitab töödelda visuaalset informatsiooni ja kontrollida silmaliigutusi.

Stress on samuti silmade kaudu nähtav – see põhjustab silmapõhjas olevatest rakkudest vedeliku eritumist ning loob olukorra, nagu oleks silmapõhjas pidevalt vesivill. Kui silmas tekivad läätse ja iirise vahel väikesed kokkukleepunud kohad, mida oftlamoloog näeb pruunide laigukestena, siis viitab see sellele, et kehas on põletik. Tillukesed veretäpid silmades viitavad enamasti liiga kõrgele vererõhule. Diabeetikute puhul on võimalik võrkkesta veresoontes märgata väikesi muutusi, mille olemasolu tähendab seda, et patsient peaks olema eriti hoolikas oma tervise eest hoolitsemisel.

 Silmade kontroll 40-aastaselt

California ülikooli San Francisco allüksuses töötav oftalmoloogia kliiniline professor Andrew Iwach ütleb, et silmad on ainuke koht kehas, kus  võib näha paljast närvi, arterit ja veeni, ilma lõikust tegemata. Ning silmades paistev haigusprotsess ilmneb tõenäoliselt ka ülejäänud kehas. Lisaks diabeedile ja südame-veresoonkonna haigusele on võimalik silmades näha aneurüsme, HIV-d, vähki, haruldasi pärilikke haiguseid, Gravesi tõbe (pärilik autoimmuunne haigus), sarkoidoosi, süsteemset erütematoosset luupust, reumatoidartriiti, ateroskleroosi ja mitmeid teisi haiguseid.

Oftalmoloog ja glaukoomispetsialist Ruth D. Williams leaib, et neljakümnenda eluaasta paiku peaks kõik inimesed läbima silmaarsti ülevaatuse, olenemata sellest, kas neil on silmadega probleeme. Mitmed silmaprobleemid kulgevad sümptomiteta ja seetõttu ei tohiks jääda ootama, kuni sümptomid tekivad. Mõningad süsteemsete haiguste märke silmades oskavad näha ainult selleks spetsiaalse väljaõppe saanud spetsialistid. Teised märgid on ilmselged igale silmaarstile.

 

Loe pikemalt, milliste süsteemsete haigustega kaasneb silmakahjustus.

Vaata ka: Iirisdiagnostika (ERR arhiiv)

Allikad: National Geographic, WebMed, Chicago Medicine

Foto: health.abc4.com

 

Toimetas Katrin SuikKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt