Loodusravi ja gluteenivaba dieet aitavad leevendada fibromüalgiat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. jaanuar 2021 kell 20:49neckpainFibromüalgia on haigus, mis väljendub eelkõige lihastes, kõõlustes, sidemetes ja mujal sidekoes esineva valuga, millega võib kaasneda katsumisel tundlike kühmude esinemine. Seda nimetatakse idiopaatiliseks, kuid meditsiinilise termini taga peitub lihtne tähendus – selle haiguse põhjust ei ole suudetud tuvastada. Seetõttu ei ole moodsal meditsiinil pakkuda selle haiguse vastu ka tõhusat ravi ning kasutatavad meetodid on heal juhul sümptomeid leevendava, halvemal juhul lihtsalt maskeeriva toimega.

 

Loodusravi vahendeid fibromüalgia raviks on otsitud pikka aega ning selle kohta on kogunenud arvestatav teadustööde kogus. Muu hulgas on vaadeldud toitumise mõju, keskkonnamürkidest hoidumist ning erinevate vitamiinide ja toidulisandite mõju.

Mõni aeg tagasi avaldatud pilootuuringus viidatakse sellele, et osa inimeste puhul võib haiguse põhjuse juures olulist rolli mängida nisu tarbimine. Ajakirjas BMC Gastroenterology avaldatud uuring vaatles gluteenivaba menüü mõju seitsme patsiendi puhul, kellel oli fibromüalgia ja tsöliaakia. Leiti, et gluteenivaba toitumine tõi kaasa märkimisväärse paranemise enne uuringut diagnoositud tõsistest fibromüalgia sümptomitest. See uuring annab palju lootust selle osas, et ka ilma tsöliaakiata esineva fibromüalgia ravis võib gluteenivaba dieet kasulikuks osutuda ning viitab sellele, et fibromüalgia võib olla üks paljudest soolestikuvälistest mitte-tsöliaakia gluteenitundlikkuse avaldumisvormidest.

Gluteeni vallandatud autoimmuunne põletikuline protsess seedesüsteemis võib mängida oma osa kesknärvisüsteemi tundlikkuse tekkes, mis on vastutav fibromüalgia tunnuste eest. Seda hüpoteesi toetab ka see, et naistel, kellel on krooniline soolestikupõletik, esineb sagedamini ka fibromüalgiat. Samuti kurtsid uuringus osalenud naised pikaajalisi seedimisprobleeme enne, kui neil diagnoositi fibromüalgia.

 

Tõenduspõhised loodusravimeetodid

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt