Loodusravi ja gluteenivaba dieet aitavad leevendada fibromüalgiat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. veebruar 2014 kell 14:49neckpainFibromüalgia on haigus, mis väljendub eelkõige lihastes, kõõlustes, sidemetes ja mujal sidekoes esineva valuga, millega võib kaasneda katsumisel tundlike kühmude esinemine. Seda nimetatakse idiopaatiliseks, kuid meditsiinilise termini taga peitub lihtne tähendus – selle haiguse põhjust ei ole suudetud tuvastada. Seetõttu ei ole moodsal meditsiinil pakkuda selle haiguse vastu ka tõhusat ravi ning kasutatavad meetodid on heal juhul sümptomeid leevendava, halvemal juhul lihtsalt maskeeriva toimega.

 

Loodusravi vahendeid fibromüalgia raviks on otsitud pikka aega ning selle kohta on kogunenud arvestatav teadustööde kogus. Muu hulgas on vaadeldud toitumise mõju, keskkonnamürkidest hoidumist ning erinevate vitamiinide ja toidulisandite mõju.

2013. aasta lõpus avaldatud pilootuuringus viidatakse sellele, et osa inimeste puhul võib haiguse põhjuse juures olulist rolli mängida nisu tarbimine. Ajakirjas BMC Gastroenterology avaldatud uuring vaatles gluteenivaba menüü mõju seitsme patsiendi puhul, kellel oli fibromüalgia ja tsöliaakia. Leiti, et gluteenivaba toitumine tõi kaasa märkimisväärse paranemise enne uuringut diagnoositud tõsistest fibromüalgia sümptomitest. See uuring annab palju lootust selle osas, et ka ilma tsöliaakiata esineva fibromüalgia ravis võib gluteenivaba dieet kasulikuks osutuda ning viitab sellele, et fibromüalgia võib olla üks paljudest soolestikuvälistest mitte-tsöliaakia gluteenitundlikkuse avaldumisvormidest.

Gluteeni vallandatud autoimmuunne põletikuline protsess seedesüsteemis võib mängida oma osa kesknärvisüsteemi tundlikkuse tekkes, mis on vastutav fibromüalgia tunnuste eest. Seda hüpoteesi toetab ka see, et naistel, kellel on krooniline soolestikupõletik, esineb sagedamini ka fibromüalgiat. Samuti kurtsid uuringus osalenud naised pikaajalisi seedimisprobleeme enne, kui neil diagnoositi fibromüalgia.

 

Tõenduspõhised loodusravimeetodid

Viimasel kahel aastakümnel on mitmed looduslikud vahendid saanud fibromüalgia ravis tähelepanu ning nende toimet on ka kliinilistes uuringutes kinnitatud.

Magneesium

On pikka aega teada, et fibromüalgia all kannatavatel inimestel on madal organismi magneesiumitase. Juba 1995. aastal leiti platseebo abil kontrollitud uuringu põhjal, et õunhappe ja magneesiumi kombinatsioon on fibromüalgia puhul tõhus ravimeetod. Kaltsiumi ja magneesiumi toidulisandite abil on vähendatud tundlike kühmude esinemist.

D-vitamiin

D-vitamiini puudus on fibromüalgiaga patsientidel sage ning veel rohkem esineb seda neil, kellel kaasneb ärevus ja depressioon. On leitud, et D-vitamiini abil saab lühiajaliselt vähendada kõiki fibromüalgia nähtusid ning vähendada valu.

Koensüüm 10

Seda antioksüdanti ja mitokondrite tegevuse (energia tootmise) juures olulist kaasfaktorit on fibromüalgiaga patsientide kehas 40% vähem kui tervetel inimestel, mis viitab, et selle lisamine menüüsse võib haigust leevendada.

C-vitamiin ja brokoli

On leitud, et päevas vähemalt 100 mg toidust saadavat C-vitamiini ja 400 mg brokoli põhjal valmistatud toidulisandit aitas vähendada valunähtusid 20% ja leevendada fibromüalgia üldist mõju elukvaliteedile.

Teadveloleku (mindfulness) harjutamine ja jooga

On leitud, et teadveloleku harjutamine aitab parandada fibromüalgiaga patsientidel depressiooni nähtusid ning stressi. Jooga aitab vähendada valu ja kurnatust ning parandada meeleolu, samuti vähendab see stressihormooni kortisooli taset.

 

Mis võib fibromüalgiat tekitada?

Lisaks toetavale ravile ja toitumise muutumisele tasub tähelepanu pöörata keskkonnamõjudele, mis on võimalike fibromüalgia põhjustajatena kõige olulisemad.

Rinnaimplantaatidel on leitud seoseid autoimmuunhaiguste ning fibromüalgia ja krooniliste valudega. Kolesterooli alandamiseks kasutatavatel statiinidel on rohkem kui 300 kõrvalnähtu ning need hävitavad inimese organismi märkimisväärselt. Üks teada-tuntud kõrvalnäht neil ravimitel on lihasekahjustused ja -valud. Aspartaami ja naatriumglutamaadi (MSG) välistamine fibromüalgiaga patsientide menüüst on andnud häid tulemusi. On pakutud välja ka hüpotees, et vaktsiinide alumiiniumil põhinevad lisaained võivad stimuleerida immuunsüsteemi sel moel, et see toob kaasa skeleti-lihassüsteemi valusid ning fibromüalgia laadseid nähtusid.

Fibromüalgia kindlat põhjust ei ole küll seni tuvastatud, kuid looduslikud vahendid aitavad sümptomeid leevendada ning toitumise muutmine neist vahel isegi vabaneda. On leitud, et lisaks gluteenivabale dieedile tõi olulise paranemise kaasa ka toortoitumisele üleminek. Igal juhul tasub sümptomite ravimitega peitmise asemel tegeleda keha toetamise ja toitainete puuduse likvideerimisega.

 

Allikad: GreenMedInfo, NCBI 1, NCBI 2, NCBI 3, NCBI 4

Foto: draxe.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.