Tarkusehammastest – kas nende eemaldamine on vajalik ja mõttekas?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. detsember 2019 kell 20:09Wisdom-Tooth-Extraction-X-RayTavaliselt meie keha ei kasvata suvalisi ebavajalikke osi – igal kehaosal ja organil on täita oma funktsioon. Kuna kõik meie kehas on omavahel seotud, siis mõjutavad erinevad kehaosad ja organid üksteist mitmel eri viisil ning selle tasakaalu muutmine võib kaasa tuua ettenägematuid tagajärgi. See kehtib ka hammaste kohta. Osas riikides on levinud soovitus eemaldada tarkusehambad ka siis, kui need otseselt probleeme ei tekita, n-ö profülaktiliselt. Traditsioonilise Hiina meditsiini kohaselt vastab aga iga hammas teatud kehaosadele ning iga hamba eemaldamine mõjutab ka teisi keha piirkondi.

Artikkel ilmus Telegramis esmalt veebruaris 2016.

 

Täiskasvanutel on kuni 32 hammast, millest kõige hiljem lõikuvad suhu tarkusehambad ehk kolmandad purihambad. Enamasti toimub see 16–25 aasta vanuselt. Enamikul inimestest on neli tarkusehammast, mõnel aga võivad need osaliselt või täielikult puududa. Tarkusehammaste lõikumisega võib kaasneda mitmeid probleeme, kõige sagedasem neist on ruumipuudus suuõõnes.

Kuna tarkusehammastel ei ole ruumi, siis kipuvad need sageli kasvama viltu ning lükkama ka teisi hambaid viltu. See omakorda raskendab nende põhjalikku puhastamist ning loob tingimused igemepõletiku ja kaariese tekkeks. Kui halvasti lõikuvad tarkusehambad põhjustavad sagedasi või lausa kroonilist põletikku kehas, siis võib hamba eemaldamine olla põhjendatud. Kui aga tegemist on terve hambaga, mida soovitatakse lihtsalt profülaktiliselt eemaldada, siis tasub endale veidi mõtlemisaega võtta.

Tarbetult eemaldatud hambad on tuluallikas hambaarstile

Hambaarstid väidavad sageli, et kolmanda purihamba näol on tegemist tarbetu moodustisega, mille võib vabalt eemaldada, kuna seda pole tingimata vaja. Kuna meid on õpetatud arsti arvamust ilma küsimusi esitamata usaldama, siis on selle tulemuseks nukker statistika. USA-s avaldatud teadusuuringute põhjal on seal 67% tarkus

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt