Tarkusehammastest – kas nende eemaldamine on vajalik ja mõttekas?

9. november 2018 kell 9:09Wisdom-Tooth-Extraction-X-RayTavaliselt meie keha ei kasvata suvalisi ebavajalikke osi – igal kehaosal ja organil on täita oma funktsioon. Kuna kõik meie kehas on omavahel seotud, siis mõjutavad erinevad kehaosad ja organid üksteist mitmel eri viisil ning selle tasakaalu muutmine võib kaasa tuua ettenägematuid tagajärgi. See kehtib ka hammaste kohta. Osas riikides on levinud soovitus eemaldada tarkusehambad ka siis, kui need otseselt probleeme ei tekita, n-ö profülaktiliselt. Traditsioonilise Hiina meditsiini kohaselt vastab aga iga hammas teatud kehaosadele ning iga hamba eemaldamine mõjutab ka teisi keha piirkondi.

 

Täiskasvanutel on kuni 32 hammast, millest kõige hiljem lõikuvad suhu tarkusehambad ehk kolmandad purihambad. Enamasti toimub see 16–25 aasta vanuselt. Enamikul inimestest on neli tarkusehammast, mõnel aga võivad need osaliselt või täielikult puududa. Tarkusehammaste lõikumisega võib kaasneda mitmeid probleeme, kõige sagedasem neist on ruumipuudus suuõõnes.

Kuna tarkusehammastel ei ole ruumi, siis kipuvad need sageli kasvama viltu ning lükkama ka teisi hambaid viltu. See omakorda raskendab nende põhjalikku puhastamist ning loob tingimused igemepõletiku ja kaariese tekkeks. Kui halvasti lõikuvad tarkusehambad põhjustavad sagedasi või lausa kroonilist põletikku kehas, siis võib hamba eemaldamine olla põhjendatud. Kui aga tegemist on terve hambaga, mida soovitatakse lihtsalt profülaktiliselt eemaldada, siis tasub endale veidi mõtlemisaega võtta.

 

Tarbetult eemaldatud hambad on tuluallikas hambaarstile

Hambaarstid väidavad sageli, et kolmanda purihamba näol on tegemist tarbetu moodustisega, mille võib vabalt eemaldada, kuna seda pole tingimata vaja. Kuna meid on õpetatud arsti arvamust ilma küsimusi esitamata usaldama, siis on selle tulemuseks nukker statistika. USA-s avaldatud teadusuuringute põhjal on seal 67% tarkusehamba eemaldamistest tarbetult tehtud protseduurid. Miks nii palju tarbetuid protseduure tehakse? Vastus peitub sealse meditsiinisüsteemi rahastuses – iga hambaeemaldus toob arstile tulu tervisekindlustusfirmadelt. Ainuüksi tarkusehammaste eemaldamine toob USA hambaarstidele aastas sisse hinnanguliselt miljard dollarit. Ei ole ime, et nad on väga kiired tange ja skalpelli haarama.

 

Hammastega seotud probleeme põhjustab puudulik toitumine

Tarkusehammastega on seostatud mitmeid terviseprobleeme ning kahtlemata osal juhtudel vastab see ka tõele. Krooniline põletik hambajuure all mõjutab tervet keha. Lahtiseks jääb aga küsimus: kas keha põletikunäitajad on tõusnud hambajuure põletiku tõttu või on hoopis halva toitumise tõttu tekkinud ebatasakaal ja põletikule soodne keskkond leidnud lihtsalt ühe väljundi hambajuures?

20. sajandi alguses uuris legendaarne hambaarst Weston A. Price põhjalikult suuõõne haiguste ja üldise tervise seoseid. Muu hulgas vaatles ta põlisrahvaste hõimusid, kes olid kindlaks jäänud oma traditsioonilisele toitumisviisile. Hoolimata sellest, et nad ei harjanud kolm korda päevas hambaid, loputanud suuveega ega nühkinud hambaniidiga, olid nende hõimude elanikud pea 100% kaariesevabad. Price järeldas sellest, et hammaste tervises mängib hügieenist olulisemat rolli toitumine. Võimaldades lõualuu arenguperioodil kehale piisavalt toitaineid, areneb see normaalselt ning mahutab kõik 32 hammast ilma probleemideta ära. Dr Weston Price avastas ka seda, et kui needsamad põlisrahvad hakkasid tarbima suhkrut ja rafineeritud jahu, hakkas nende ideaalselt tervete hammaste olukord kiiresti halvenema.

 

Miks tarkusehambaid vaja on?

Meie hambad on olulised elavad organid, mis on ühenduses terve kehaga. Akupunktuuri meridiaanide kohaselt on tarkusehambad seotud peensoole ja ajuripatsiga. 46% motoorsetest ja sensoorsetest närviteedest ajukoores on seotud suu ja näoga. Iga kord, kui mõni hammas eemaldatakse, häirib see energiavoogu tollele hambale vastavas meridiaanis. Traditsioonilise Hiina meditsiiniharu akupunktuuri meridiaanide süsteemi tuntakse juba üle 5000 aasta ning see näitab olulisi seoseid sinu hammaste ja su liigeste, lülisamba, organite ja näärmete vahel. Lisaks sellele tekib paljudel inimestel pärast tarkusehammaste eemaldamist närvikahjustus.

Mitte ükski meie organ ei ole üleliigne või tarbetu – kõigel on kehas oma koht ja otstarve. Võib-olla me ei mõista veel kõiki neid nüansse täielikult, kuid seda enam tasuks ükskõik mille eemaldamisel kümme korda järele mõelda, kas teisi võimalusi ei ole. Sama kehtib ka tarkusehammaste kohta. Kindlasti on vahel olukordi, mil nende kirurgiline eemaldamine on ainus ja parim lahendus. Kui sa aga selles täiesti veendunud ei ole, siis võta endale aega järele mõelda ning uuri alternatiivseid lahendusi.

Vaata ka tabelit, mis näitab Hiina meditsiini järgi hammaste seotust teiste kehaosadega:

tootho2

Loe lisaks:

 

Allikad: LA Healthy Living, NHK, Wikipedia

Foto: purenzdental.com

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV