Sa pesed hambaid, ent kas hoolitsed ka ülejäänud 90% suuõõne eest?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. oktoober 2019 kell 15:36



Enamik meist peab suuhoolduseks hammaste pesemist hommikul ja õhtul. Ent kui tihti mõtleme selle peale, et hambad moodustavad suuõõnest kõigest ca 10% ja ülejäänud (baktereis täis) suuõõs jääb pesemata? Ja mis vahenditega me suuhooldust üldse teostame? Kui toidu- ja joogipoolise puhul ajame igasugu E-sid ja muud moodi kahjulike koostisosade puhul näpuga järge, siis peaksime ju samamoodi käituma ka hambapasta jm puhul?

 

Suuhügieenist saab alguse kogu veresoonkonna tervis

See väide võib esialgu kõlada naljakana, aga kui hakata teemasse süüvima, siis hammaste tervise mõju ülejäänud kehale on uuritud palju ning ei ole mingi saladus, et süütu juurekanali ravi võib päädida põletiku, südamehaiguse või isegi vähiga.

Pidevalt põletikuline hambajuur on toksiliste anaeroobsete bakterite inkubaator, millest levivad bakterid üle terve keha laiali, põhjustades suurt hulka kroonilise põletikuprotsessiga seotud haigusi. Vahel soovivad patsiendid surnud hamba lasta välja tõmmata, kuna see on odavam kui juurekanali ravi. Kuid see võib põhjustada hambumuse muutust, mille tõttu soovitavad hambaarstid alustada juurekanali raviga.

Kuid paljud hambaarstid ei ole kursis, et püüdes ühte kroonilise põletiku kollet ravida, võivad nad põhjustada palju keerulisema probleemi. Kuigi Ameerika hambaarstide ühing (American Dental Association) väidab veendunult, et juurekanali ravi on ohutu protseduur, puudub tegelikult piisav teaduslik tõendusmaterjal, et see tõesti nii on.

Kui immuunsüsteem on heas seisus, siis kõik põletikulisest hambast pääsenud bakterid püütakse kinni ja hävitatakse. Kuid niipea, kui immuunsüsteem õnnetuse, haiguse või trauma tagajärjel nõrgeneb, ei tule see enam kroonilise põletiku kontrolli all hoidmisega toime.

Bakterid levivad vereringe abil üle keha laiali ning otsivad uusi kohti, kuhu pesa teha. Hambaarst Weston A. Price leidis enda uurimustes, et näiteks südameinfarkti üle elanud inimeselt eemaldatud surnud hamba siirdamisel jänesele, sai jänes samal moel infarkti kõigest paar nädalat hiljem.

Mõned haigused, mida on seostatud kroonilise hambajuure põletikuga, on südamehaigused, neeruhaigused, artriit ning teised reumaatilised liigesehaigused, neuroloogilised haigused ja autoimmuunhaigused. Samuti võib leiduda seoseid vähiga.

Dr Robert Jones on uurinud rinnavähi ja ravitud juurekanalite seoseid ning viie aasta pikkuse uurimuse järel, mis hõlmas 300 rinnavähijuhtu, leidis ta, et 93%-l rinnavähki haigestunud naistest oli ravitud juurekanalit ning enamikul juhtudest oli vähk samal kehapoolel kui ravitud hammas või muu suuõõne patoloogia. Jones arvab, et põletikulisest lõualuust pärit toksiinid pidurdavad nende valkude tööd, mille ülesandeks on peatada kasvaja väljaarenemine.

Saksa arst Josef Issels on teinud sarnaseid järeldusi selle 40 aasta jooksul, mil ta ravis viimase staadiumi vähipatsiente, oli 97% patsientidest ravitud hambajuurekanalit.

Juureravi tegev arst peab olema oma ala spetsialist! Kui seda teostada ebaprofessionaalselt ehk kui juure raviga ei minda lõpuni ja kolle jääb hambajuurde ilusti plommitud hamba alla, on see nagu viitsütikuga pomm. Ning ükskord kui immuunsüsteem on kergesti haavatav, kas siis tänu mõnele muule viirusele mis ründab keha või uuele igemepõletikule, mis on saanud alguse mõnest teisest kahjustatud hambast, saab ka välja ravimata juurepõletik ilusti plommitud hamba all arenema hakata ning laienema edasi kogu vereringesse, ning kahjustada juba eelpool nimetaud organeid ja läbi selle rünnata kogu keha.

 

Kuidas suuõõne eest hoolitseda?

Kõige levinumad “tööriistad” selle jaoks on hambahari ja hambaniit, ent lisaks hammastele võiks aeg-ajalt mõelda ka sellele, kuidas puhtaks saada keel, keelealune, suulagi, põse siseküljed, igemed jne.

Igale poole hambaharjaga ei pääse ja kõik need pinnad ei ole ilmselt harjaga töötlemiseks ka piisavalt karastunud. Siinkohal tulevad appi ka igasugused suuveed, ent need sisaldavad enamasti erinevaid aineid alates fluoriidist kuni alkoholini, mida lastel ei ole soovitatav üldse kasutada.

Väga tõhus ja turvaline meetod kogu suuõõne puhastamiseks on näiteks oil pulling ehk õliga suu loputamine, mis on pärit traditsioonilisest India rahvameditsiinist ja tähendab õli suus ringi loksutamist. Seni kogutud tõendid on näidanud, et oil pulling võib vähendada hambakattu, halitoosi ja igemepõletikku (gingiviiti).

Eriti soovitatakse selleks kasutada kookosõli, millel on ka teaduslikult tähendatud suuhügieeni parandav ja hambaaukude teket pidurdav toime. Ja muide kookosõli kasutamine hambapasta asemel on samuti paljude lemmik.

 

Millised suuhooldusvahendite koostisosad võivad olla sulle kahjulikud?

Fluoriid. Telegrami lugejad on kindlasti kursis, et fluoriidi ei ole just kõige mõistlikum mitu korda päevas (koos hambapasta, hambaniidi või suuveega) manustada. Selle neurotoksiini kahjulikkust on uuritud ja tõestatud juba aastakümneid ning alles mõni kuu tagasi avaldati värske uuring Kanadast, mille kohaselt rasedana fluoriidiga rikastatud vett tarbinud naiste lastel on madalam IQ. Sama on aastaid varem väitnud ka Harvardi teadlased. Lisaks on mitmed hambaarstid tunnistanud, et kuigi fluoriid võib tugevdada hamba pealispinda, ei pruugi ta kaitsta hammast seest poolt (loe näiteks: Hambaarst.ee)

Triklosaan. Tänaseks on see kemikaal keelatud kehapesu toodetes, dušigeelides ja seepides, kuid endiselt on see näiteks paljude deodorantide ja hambapastade koostisosa. Triklosaani peamine kasutus hambapastas on aidata vähendada suus halbade bakterite kogunemist. Loomkatsetega on selgunud, et triklosaan häirib kilpnäärme tööd ja on seotud kasvajate tekkega.

Vahuaine naatriumlaurüülsulfaat (SLS). Lühend SLS on enamus vahutavate toodete koostisainete nimekirjas esireas – alates šampoonidest kuni vannipommide, dušigeelide, hambapastade ja isegi vahukommideni. See koostisosa on sünteetiline aine mis lagundab muud koostisosad ja muudab need vedelikuks, mille tulemusel tekibki see mõnus pehme vaht, kuid kahjuks mitte ilma tagajärgedeta. Hambapasta koostises on see abrasiivkomponent, põhjustades suuhaavandeid ja hambaemaili kahjustusi.

Kunstlikud värvained. Sõna kunstlik peaks juba ise olema ohumärgiks. See tähendab seda, et on inimese poolt kunstlikult loodud ja see pole tingimata meie organismi jaoks määratud. Kuidas suhtud sellesse, kui tead, et kivisöetõrvast on saadud palju sünteetilisi värvaineid mida kosmeetikas kasutatakse?

Propüleenglükool. Tehastes käitlemise ajal on selle kemikaaliga kokkupuude nahaga keelatud, seda enam, et alati on kohustuslik kanda kaitsevarustust ja kummikindaid. Propüleenglükooli kasutatakse peamiselt külmumisvastaste toodete toimeainena. Samuti hoiatatakse, et selle kemikaaliga pikaajalisel kokkupuutel võib see kiiresti nahka imenduda. Kõrvaltoimete hulka kuuluvad neerude, maksa ja aju funktsioonide kahjustused.

 

Milliseid tooteid siis kasutada?

Üks võimalus on teha endale ise hambapasta või kasutada suuhoolduseks juba eelmainitud kookosõli.

Teine võimalus on meie kaubandusvõrgus leiduvate toodete koostisosi uurida. Telegram on tänaseks oma uuringutega niikaugele jõudnud, et üks väheseid sarju, milles puuduvad kõik eelmainitud koostisosad, on Georganics, mida oma puhtuse poolest soovitatakse eriti just rasedatele ja lastele.

Uurisime veidi selle kaubamärgi Eesti poolselt esindajalt Tõnu Raidmetsalt, milline on olnud seni kasutajate tagasiside nende suuhooldustoodetele.

“Täna kahjuks soovitavad hambaarstid meile endiselt veel fluoriidiga suuhooldustooteid. Ise seejuures teadmata, kas antud toodetesse on lisatud tööstuslikku või naturaalset looduses esinevat fluoriidi? Üks nendest, nagu me teame, on alumiiniumitööstuse jääkprodukt, mida tuleks utiliseerida nagu tuumajäätmeid. Ehk siis tegu on toksilise mürgiga.

Pealekauba tugevdab fluoriid vaid hambaemaili, kuid hammas seest kannatab endiselt mineraalide puuduse käes ja on kaariese poolt kergesti rünnatav. Ning inimene kes kasutab fluoriidiga tooteid avastab suure tõenäosusega hamba lagunemise alles siis, kui hammas on seest tühjaks söödud ning lõpuks hakkab lagunema fluoriidiga tugevdatud kest. Ehk siis kahjuks on need fluoriidiga seotud jutud kõik pooltõed.

Minu ning ka paljude teadlaste ja hambaarstide arusaam on, et oluline on tasakaal. Ja kui räägime hammastest ja üldiselt luustikust, mille alla kahtlemata ka hambad koos lõualuuga liigitatakse, siis mineraalide tasakaal on nende tervise osas number üks.

Georganicsi tooted sisaldavad olulisi mineraale nagu kaltsium, kaalium, magneesium, ränivetika jahu + E-vitamiin. Ehk siis kõik olulised ehitusmaterjalid hammaste terve olemiseks ning tervise taastamiseks. Et suuhügieenitoode moodustaks terviku, on maitsemeelte tarvis lisatud väga puhtaid ja kvaliteetseid eeterlikke õlisid. Ja iga õli omakorda on teatud omadustega, näiteks teepuuõli on põletiku vastase toimega jne.

Väga olulist rolli mängib toodetesse lisatud peenekoeline (et mitte kahjustada hambaemaili) söögisooda, mis aitab peale söögikorda tasakaalustada pH taset. Teada on, et meie organismi üks suuremaid vaenlaseid on ülihappelisus.

Meie tootesarja kuulub ka eelpool juba mainitud oil pulling vahendid. Nagu kõiki teisi tooteid, on ka oil pullinguid 5 erinevat maitset + puhas, ehk siis üks õli, millele ei ole lisatud eeterlikke õlisid, kuna mõnele inimesele lihtsalt ei meeldi need maitsed. Lisaks kui kliendil on pooleli näiteks homoöpaatia kuur, siis tal ei ole soovitatav samal ajal kasutada eeterlikke õlisid.

Tagasiside meie klientidelt näitab, et korduval igemepõletiku all kannatanud inimesed on saanud probleemile lahenduse kasutades meie teepuuga oil pullingut 3 kuni 4 nädalat.

Samuti on peale kahte-kolme nädalat pesemist Georganicsi toodetega täheldatud mikroaukude (silmaga nähtavad väikesed augualged) vähenemist ning täielikku paranemist. Ehk siis fluoriidi olemasolu ei ole ilmtingimata vajalik, kuna mineraalide balansseerimine toimib ja remineraliseeriv toime on tõhus meetod oma hammaste tervetena hoidmisel.

Ja jagaksin veel kahe kliendi tagasisidet nende endi sõnadega:

  • “Igemed olid koguaeg põletikulised, aga peale esimest korda Georganics teepuuõli põletikuvastast hambapasta kasutamist märkasin, et igemed on mitme tooni võrra heledamaks muutunud, ei veritsenud enam ja hamba email tugevam.
    Aktiivsöega hambavalgenduspulbri katsetamisel olid hambad silmnähtavalt valgemad juba esimese kasutuskorra järel. Head söeosakesed tegid peale hammaste pesu säravaks isegi kraanikausi.”
  • Teist ja veidi pikemat tagasisidet saab lugeda otse Gerli blogist.

Iga inimene teab omast käest, kui tüütud ja tülikad on hambavalu ja põletikulised igemed,” ütleb Tõnu lõpetuseks ja soovitab hoolida nii endast kui ka oma lähedastest ning kasutada selleks võimalikult tervistavad suuhooldustooteid.

 

Allikad: CNN, JAMA PediatricsHambaarst.eeDr Mercola 12Live Free Live NaturalAITNatural News, Georganics Eesti FB, +  lingid artikli sees

Vaata ka: Georganics

Foto: Rodolfo Clix / Pexels

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt