Miks lapsel võiks vähem mänguasju olla

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. oktoober 2016 kell 9:18Mänguasjad ei ole pelgalt mänguasjad – need on kivid meie laste tuleviku ülesehitamiseks, mis õpetavad lastele palju nii iseendi kui maailma kohta üleüldiselt. Mänguasjad edastavad sõnumeid ja suhtlusväärtusi. Seega peaks vanemad  mõtlema, milline vundament saab lapsele antud mänguasjadega laotud, vahendab portaal Hingepesa.

 

Targad vanemad mõtlevad, kui palju mänguasju lapsele üldse anda. Kui enamik mängu- ja magamistubasid on tänapäeval piltlikult öeldes maast laeni mänguasju täis, siis teadlik lapsevanem piirab mänguasjade arvu, millega lapsel mängida lastakse. Nad mõistavad, et väiksem hulk mänguasju mõjub pikemas perspektiivis kasulikult:

1. Lapsed õpivad loovust
Liiga suur hulk mänguasju ei lase lapse loomulikul kujutlusvõimel täielikult välja areneda. Kaks Saksamaa tervishoiutöötajat (Strick ja Schubert) viisid läbi eksperimendi, kus nad lasid kolmeks kuuks lasteaias eemaldada kõik mänguasjad. Ehkki eksperimendi algfaasis tekkis mõneks ajaks igavus, siis peagi hakkasid lapsed kasutama oma ümbrust, et leiutada uusi mänge ning kujutlusvõimet nende mängimisel.

2. Laste tähelepanuvõime kestvus pikeneb
Kui lapse ellu tuuakse liiga palju mänguasju, siis hakkab tema tähelepanu hajuma. Lapsed ei õpi hindama mänguasja, mis nende ees on, kuna riiulis on veel lugematul hulgal valikuid.

3. Lastel kujunevad paremad suhtlemisoskused
Lapsed, kel on vähem mänguasju, õpivad kuidas arendada suhteid teiste laste ja täiskasvanutega. Nad õpivad ka vestluse kuulamist ja enese väljendamist. Uuringud on näidanud, et sellistel lastel on täiskavanuna paremad eeldused edu saavutamiseks nii akadeemiliselt kui ka sotsiaalselt.

4. Lapsed õpivad asjade eest paremini hoolt kandma
Kui lastel on liiga palju mänguasju, siis on loomulik, et nad kannavad nende eest vähem hoolt. Nad ei õpi väärtustama mänguasju, kui alati on koheselt uus mänguasi käeulatuses. Kui laps lõhub pidevalt mänguasju,siis korja suurem hulk neist ära. Ta õpib kiiresti.

5. Lapsed hakkavad rohkem armastama lugemist, kirjutamist ja kunsti
Vähem mänguasju õpetab last armastama raamatuid, muusikat, värvimist ja joonistamist. Kunsti armastamine aga aitab rohkem hinnata ilu, emotsioone ja kommunikatsiooni maailmas.

6. Lapsed muutuvad leidlikumaks
Hariduses ei anta õpilastele lihtsalt probleemide vastuseid, vaid neile antakse vahendid vastuste leidmiseks. Meelelahutuses ja mängus võiks samu põhimõtteid rakendada. Vähem mänguasju õpetab lastele leidlikkust ning probleemide lahendamist käepäraste vahenditega. Leidlikkus on aga tõeline kingitus, millel on piiramatu potentsiaal.

7. Lapsed vaidlevad vähem
See võib näida vastuoluline, kuna paljud vanemad arvavad, et rohkem mänguasju annab lastevaheliseks tülitsemiseks vähem põhjust, kuna valikuvõimalus on suur. Tihtilugu on olukord aga vastupidine. Õed ja vennad vaidlevad mänguasjade pärast. Igakord kui tuua neile mõni uus mänguasi, anname neile järjekordse põhjuse, et nö territooriumi pärast võidelda. Vähemate mänguasjadega õed ja vennad peavad õppima aga väärtuslikke oskusi nagu jagamine ja koostöö.

8. Lapsed õpivad järjepidevust
Lapsed, kel on liiga palju mänguasju, loobuvad kiiresti. Kui neil on mänguasi, millest nad kohe aru ei saa, siis nad ei vaevu seda tundma õppima, vaid võtavad kasutusele mõne lihtsama. Vähemate mänguasjadega lapsed õpivad aga järjepidevust, kannatlikkust ja pühendumist.

9. Lapsed muutuvad vähem isekaks
Lapsed, kes saavad kõik, mida nad tahavad, usuvad, et nad peavadki elus saama kõik, mida nad tahavad. Sellisest suhtumisest saab kiirelt aga ebatervislik ja inetu elustiil.

10. Lapsed saavad rohkem osa loodusest
Lapsed, kelle kelder ei ole mänguasju täis, mängivad parema meelega õues ning neil areneb sügav lugupidamine looduse vastu. Suurema tõenäosusega on nad ka füüsiliselt aktiivsemad, mis omakorda teeb nad tervislikumaks ja õnnelikumaks.

11. Lapsed õpivad rahulolu leidma ka väljaspool mänguasjapoodi
Tõelist rõõmu ja rahulolu ei ole võimalik leida mänguasjapoe riiulite vahelt. Lapsed, keda on kasvatatud uskumuses, et nende soove saab rahuldada raha eest osteldes, jäävad uskuma sama valet, mida nende vanemadki. Selle asemel vajavad lapsed julgustust, et elada sellist elu, kus rõõmu pakuvad asjad, mis tõeliselt kestavad.

12. Lapsed elavad puhtamas kodus
Kui sul on lapsi, siis tead, et mänguasjadest tulenev segadus võib kiirelt peapeale pöörata kogu elamise. Vähem mänguasju võrdub koduga, kus on rohkem ruumi ja puhtust ning mis on üleüldiselt tervislikum. Küsimus ei ole mänguasjade vastu olemises, vaid lapse poolt olemises. Tee oma lapsele teene juba täna ja piira tema mänguasjade arvu.

Loomingulist ja vahvat mänguaega!

 

Allikad: Becoming minimalist, Hingepesa

Foto: Jim Pennucci / Wikimedia Commons

 

Toimetas: Annamaria Venski Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt