Vaikuseminutite algatus: õnnelik laps = õnnelik täiskasvanu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. november 2014 kell 12:46



Kuidas muuta laste ja lastega seotud täiskasvanute elu vähem pingeliseks? Abiks võivad olla Vaikuseminutite tähelepanu ja meelerahu harjutused, mis parandavad laste keskendumisvõimet ning õpetavad eluks vajalikke oskusi, kuidas stressi, väsimuse ja emotsioonidega toime tulla. Vaikuseminutite algatus on ka üks neljast finalistist konkursil “Laste rõõm 2014”, mida korraldavad TV3 ja Reach for Change ning on see osa rahvusvahelisest projektist “Game Changers”. “Laste Rõõmu” eesmärgiks on toetada ettevõtlikke inimesi, kellel on konkreetne idee ja valmisolek Eesti laste elu paremaks muutmiseks.

 

Vaikuseminutite idee ümber on koondunud grupp õpetajaid, lapsevanemaid ja erineva taustaga eksperte, kes tajuvad Eesti laste vajadust keskendumise ja enesejuhtimise oskuste järele. Eesmärk on viia kasulikud enesekohased oskused võimalikult paljude lasteni, muutes tähelepanu ja meelerahu harjutused lihtsalt kättesaadavaks ja rakendatavaks Eesti õpetajate ja lapsevanemate jaoks.

Vaikuseminutite tähelepanu ja meelerahu harjutused võimaldavad lapsel välja tulla hajevil mõtetest ja tegutsemisrõõmu segavatest emotsioonidest. Lihtsad harjutused, nagu keskendunult hingamise jälgimine, helide kuulamine, ümbruskonna või enesetunde uurimine, on uuringute kohaselt positiivse mõjuga stressile, enesetundele ja tähelepanuvõimele (vt dr Helena Lassi eestikeelset kokkuvõtet erinevatest uuringutest).

Harjutused võtavad kõigest mõne minuti ja neid saavad lastega teha nii lapsevanemad, õpetajad kui ka teised noortega töötajad. Samalaadseid harjutusi rakendatakse juba rohkem kui 60 riigi koolides ja ka mõnede Eesti õpetajate poolt – näiteks tunni alguses häälestamiseks. Ühe Tartu kirjandusõpetaja sõnul toimub pärast harjutusi märgatav rahunemine, lapsed lülituvad vahetunni saginast ümber ja suudavad paremini õppimisele keskenduda. Osad koolipsühholoogid ja sotsiaalpedagoogid kasutavad neid keskendumise, meeleolu ja käitumise probleemidega tegeledes.

 

Ka sina saad Vaikuseminutite algatuse teostumist toetada

Vaikuseminuti algatuse eestvedajate sooviks on jõuda võimalikult paljude lasteni, sest igal lapsel on kasu oskustest keskenduda ja pingetega toime tulla: “Meie usume, et kui laps oskab olla enda suhtes hoolivam, siis on ta õnnelikum. Ja kui ta märkab ja mõistab, mis sünnib tema sees, siis on tal lihtsam aru saada ka teistest – olla hoolivam end ümbritsevate inimeste suhtes. Olla õnnelik koos teistega, nii praeguses hetkes kui tulevases pere- ja tööelus.”

Kasutoovad harjutused plaanitakse veebi-põhiste materjalide ja praktiliste koolituste kaudu teha kättesaadavaks kõigile Eesti õpetajatele, lastevanematele ja ka teistele noortega töötajatele, kes soovivad neid proovida.

Ideele suurema toetuse saamiseks osaletaksegi “Laste Rõõmu” konkursil, kus Vaikuseminutid on tänaseks 85 kandidaadi seast valitud nelja finalisti hulka. Vaikuseminutite algatust saab igaüks toetada rahvahääletusel.

 

Proovi Vaikuseminutid omal nahal järgi

Lisaks lastele ja noortele teevad Vaikuseminutid head ka täiskasvanutele. Kas sulle tundub vahest, et sul või su sõpradel on väga kiire? Siis on siit leitav juhendatud kuulamisharjutus just sulle. See võtab aega vaid 1,5 minutit, on väga lihtne ja jääb kergelt meelde. Võid seda teha päeva jooksul edaspidi ka iseseisvalt ja kogeda selle toetavat mõju. Lihtsalt võta hetk ja kuula kõiki helisid nii, et ükski heli ei läheks kaotsi.

Vaata ka videot, kus Vaikuseminutite algatusest Eestis räägib Nelli Jung, Vaikuseminutite eestvedaja ja Tartu Ülikooli õppejõud.

 

Oma hääle Vaikuseminutite toetuseks saad anda siin.

 

Allikad: Laste Rõõm 2014, Vaikuseminutite Facebook

Foto: www.facebook.com/vaikuseminutid

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt