Religioon versus vaimsus: jumalani jõudmise erinevad teed

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. oktoober 2013 kell 21:21India päritolu vaimne õpetaja, poeet ja muusik Sri Chinmoy  (1931–2007) on öelnud, et kui religiooni olemus on Jumalale kuuletumine ja jumalakartus, siis vaimsus seisneb looja armastamises ja iseendas looja leidmises. Seega on nii religioon kui ka vaimsus teekond loojani, kuid olemuslikult erinevaid radu pidi. 

 

Minevik vs tulevik

Religioon kipub ammutama suurema osa inspiratsioonist minevikust, austades iidseid religioosseid tekste. Vaimsus keskendub tavaliselt olevikule ja usub igavikulisse hetke. Vabaduse saavutamiseks soovitavad vaimsed õpetajad elada olevikus, sest minevikus ja tulevikus elamine ei anna täielikku vabadust ja meelerahu.

 

Hirm vs armastus

Religioonid eeldavad jumalakartlikku lähenemist, tuletades järjepidevalt meelde õigete asjade tegemist, et hoiduda kannatustest tulevikus. Vaimsus ei nõua ega õpeta looja/kõiksuse ees hirmu tundmist, vaid mõistmisele lähemale jõudmist armastuse ja ühtsuse kaudu.

 

Kus jumal on?

Religioon väidab sageli, et jumal on kusagil kõrgel, näiteks taevas – ja nii võib ta tunduda olevat inimese käeulatusest hoomamatus kauguses. Vaimsed mõtlejad pakuvad välja, et jumal ei ole meist eraldi ja kaugel seisev isik, vaid kuna kõik on üks, on inimesed üks osa loojast ehk kõiksusest ja me ise oleme kaasloojad.

 

Universaalsus

Tihti tunnevad kindla religiooni järgijad, et ainult nende teekond viib lunastuseni. Mõningatel on koguni nii suur usk omaksvõetud dogmadesse, et nende arvates on teised teed valed ja ei vii jumalani. Leidub aga küllaga ka usundeid, mis teisi jumalaid ja usutunnistusi aktsepteerivad ning on seisukohal, et ühe ja sama eesmärgini jõudmisel võib olla palju erinevaid teid. Spirituaalsus hõlmab endas killukesi paljudest maailma usunditest ja filosoofiatest, olemata samal ajal keskendunud religioossetele dogmadele.

 

 

Allikad: The Unbounded Spirit, Biography Online

Foto: iliagarcia.com

 

Toimetas Doris Helina Fjuk

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt